Trwa ładowanie...

Diamenty są na zawsze

Masz dość giełdy i złota? Zainwestuj w diamenty. Te małe i piękne kamyki, których urokowi nie oprze się nikt, są znakomitym źródłem lokowania pieniędzy. Zainteresuj się, nim będzie za późno, tym bardziej że już wkrótce może ich zabraknąć.

Diamenty są na zawszeŹródło: AFP, fot: Michael Nagle
d2cbvc2
d2cbvc2

W czasach kryzysu na popularności zyskało złoto, ale do głosu dochodzą również diamenty. Powodem takiego zainteresowania są cechy, jakimi charakteryzują się te kamienie szlachetne. Wartość diamentów jest w miarę niezmienna w czasie i jest odporna na wojny, kryzysy gospodarcze, zmienności kursów walut czy zmiany stóp procentowych.

- Ceny diamentów w bardzo małym stopniu zależą od koniunktury. Na giełdy wpływają różne czynniki, jak sytuacja ekonomiczna, polityczna, itp. Na diamenty natomiast nie. One mają wartość samą w sobie - powiedział w rozmowie z WP Jan Mazurek, główny analityk Investors TFI.

- Inwestycje w diamenty można zaliczyć do najbardziej bezpiecznych form lokowania pieniędzy. Choć nie przynoszą tak spektakularnych zysków jak akcje, surowce czy waluty, to jednak charakteryzują się stałą, wieloletnią i umiarkowaną tendencją wzrostu wartości, co z pewnością jest ich zaletą. Sięga on kilku-, kilkunastu procent rocznie, ale i na tym rynku zdarzają się wzrosty bardziej dynamiczne. Najważniejsza jest jednak stabilność wzrostu cen. W ciągu ostatnich 100 lat jedynie dwukrotnie miały miejsce poważniejsze spadki wartości - powiedział WP Roman Przasnyski, główny analityk Gold Finance.

Tak kształtowały się ceny diamentów w ostatnich kilku latach:

(fot. Internet)
Źródło: (fot. Internet)

_ DPI odzwierciedla obecny trend na rynku diamentów. Przy jego ustalaniu bierze się pod uwagę ceny detaliczne diamentów sprzedawanych przez jubilerów drogą internetową. Ceny są ustalane poprzez odpowiednie grupowanie i przy zastosowaniu odpowiednich wag, ze względu na jakość i kolor kamienia. _

d2cbvc2

Dla sprzedawców bardzo ważny jest publikowany co miesiąc Rapaport Diamond Report. Ceny tam publikowane są cenami wyjściowymi dla handlu na całym świecie.

Ponadto zwiększający się z roku na rok popyt na diamenty powoduje coroczny wzrost cen tego surowca.
- W przypadku waluty nie ma problemu np. z dodrukowaniem pieniądza, a w przypadku złota czy diamentów zasoby są ograniczone. Podaż surowca jest ograniczona. Niektóre źródła mogą już być na wyczerpaniu. A popyt rośnie. Wiąże się to z tym, iż społeczeństwa się bogacą i chcą inwestować. Część środków jest przeznaczana właśnie na diamenty - powiedział Mazurek.

Rynek diamentów w Polsce

W Polsce inwestycyjny rynek diamentów praktycznie nie istnieje.
- Takiego rynku u nas nie ma. Możemy wejść na stronę internetową, kupić sobie kamyk przez Internet. Ale rynek ten to u nas pustka - dodał główny analityk Investors TFI.

Sytuacja może się zmienić rozpoczęciu sprzedaży diamentów przez Mennicę Polską. Chce ona zaoferować inwestorom możliwość zakupu tych kamieni szlachetnych. Przygotowania trwają, a oferta może zostać zaoferowana jeszcze w tym roku.

d2cbvc2

- Myślimy o wejściu na rynek diamentów. Analizujemy możliwości działania w tych segmentach – informował w kwietniu Tadeusz Steckiewicz, prezes Mennicy. - Jeśli chodzi o diamenty, rynek właściwie jeszcze nie istnieje. Bardzo trudno jest ocenić jego wielkość, jest mało płynny. Poznajemy mechanizmy, które nim sterują, wyzwaniem będzie także zbudowanie oferty dla odbiorcy finalnego.

- Jest to sensowna decyzja. Na pewno znajdą chętnych - uważa Jan Mazurek. - Dla inwestorów to będzie dobra możliwość dywersyfikacji swoich inwestycji. Jak wejdą, to będą pionierami w tym zakresie w Polsce.

Problemem jest fakt, iż diamenty można kupować w innych miastach. Największym światowym centrum handlu diamentami jest Antwerpia.

d2cbvc2

- Oczywiście, można kupować diamenty w Antwerpii czy na 5th Avenue w Nowym Jorku, w wielu dziedzinach jesteśmy do tyłu, ale dlaczego nie próbować otwierać się na nowe możliwości. Należy się spodziewać, że w początkowym okresie rynek będzie niewielki, ale wraz z postępującą edukacją inwestorów z czasem spodziewam się wzrostu zainteresowania tym rynkiem - dodał Mazurek.

- Przed inwestowaniem w diamenty rysują się coraz lepsze perspektywy. Jego zalety stają się jeszcze bardziej widoczne w okresie zawirowań na rynkach finansowych. Jednak i bez tego diamenty stają się coraz bardziej modne. Wysoką dynamikę rozwoju rynku diamentów notuje się nie tylko w szybko rozwijających się krajach, takich jak Chiny, ale i w naszym bezpośrednim sąsiedztwie, np. na Słowacji - dodał Roman Przasnyski z Gold Finance.

Zakup diamentów

Brak istnienia rynku diamentów w Polsce nie oznacza, iż nie istnieją firmy, które zajmują się ich sprzedażą nad Wisłą. Przykładem jest Diamonds International Corporation z Czech. Spółka jest aktywna w Polsce od 2007 roku. Jako członek giełdy diamentów w Antwerpii oferuje m.in. oryginalne klejnoty diamentowe. Każdy sprzedany kamień posiada certyfikaty wydawane przez uznane w świecie laboratoria.

d2cbvc2

Z polskich firm można wspomnieć m.in. o Gold Finance. Minimalna kwota, jaką musi jednak posiadać potencjalny inwestor, to 5 tysięcy euro.

- Ceny diamentów są oczywiście bardzo zróżnicowane, w zależności od wielkości i innych cech, takich jak rodzaj szlifu, czystość czy kolor. Traktując diamenty jako przedmiot inwestycji, należy dysponować kwotą minimum 5 tys. euro. Gold Finance współpracuje ze specjalistami z Antwerpii, najbardziej renomowanego zagłębia diamentowego. Średnia wartość transakcji zawieranych przy udziale Gold Finance sięga 60 tys. zł. W ciągu miesiąca zawieramy kilkanaście transakcji - powiedział Przasnyski.

Bezpieczeństwo transakcji

Przy zawieraniu transakcji kupna diamentów warto pamiętać o bezpieczeństwie.
- Handel diamentami w praktyce nie podlega ograniczeniom, jednak najlepiej korzystać z uznanych i renomowanych firm, posiadających odpowiednie certyfikaty. To zapewnia pełne bezpieczeństwo i rzetelność zawieranych transakcji. Certyfikacją diamentów zajmują się laboratoria gemmologiczne. Każdy kamień, w szczególności kupowany w celach inwestycyjnych, powinien taki certyfikat posiadać. Diamenty można przechowywać np. w skrytkach bankowych - dodał główny analityk Gold Finance.

Michał Jankowski, Wirtualna Polska

d2cbvc2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cbvc2