Trwa ładowanie...

Dowód osobisty na nowych zasadach

Od stycznia przyszłego roku zmienią się reguły wydawania dowodów osobistych. Już nie będą wydawane dokumenty bezterminowe. Wszystkie będą ważne przez 5 albo 10 lat - podaje "Rzeczpospolita".

Dowód osobisty na nowych zasadachŹródło: PAP, fot: jacek turczyk
di6o3px
di6o3px

Od stycznia przyszłego roku zmienią się reguły wydawania dowodów osobistych. Koniec z dokumentami bezterminowymi, wszystkie będą ważne przez 5 lub 10 lat.

Do tej pory osoby, które ukończyły 65 lat, miały prawo do otrzymania dowodu bez określonego terminu ważności. Wielu Polaków korzystało z takiej możliwości, lecz okazało się, że jest z tego więcej szkody niż pożytku. Starsi obywatele napotykali wiele problemów. Zdarzały się przypadki, że banki blokowały klientom dostęp do środków na koncie, bo ci nie byli w stanie podać terminu ważności swojego dowodu. Do tego pojawia się czasem problem na przejściach granicznych, również tanie linie lotnicze wymagają podania terminu ważności tego dokumentu przy zakupie biletów.

Nowe przepisy wejdą w życie w odpowiedzi na apel profesora Łukasza Turskiego, który sam wpadł w pułapkę bezterminowego dowodu. W odpowiedzi na jego uwagi wszystkie dokumenty tożsamości wydawane po 1 stycznia 2015 roku będą ważne przez 10 lat. Wyjątkiem będą te przyznawane dla osób poniżej 5. roku życia - ich termin ważności będzie wynosił 5 lat.
W nowych dowodach pojawi się informacja o obywatelstwie jego posiadacza i zniknie adres miejsca zameldowania.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zapewnia, że wszystkie dokumenty wydane na starych zasadach zachowają ważność. Nie będzie przymusu wymiany dowodów bezterminowych. Starsze osoby, które będą chciały ustrzec się przed problemami, będą musiały same wystąpić o nowy dokument.

di6o3px

W Polsce posiadanie dowodu osobistego jest obowiązkiem, a za jego brak grozi grzywna, która może wynieść nawet 5000 zł. Dowód osobisty staje się nieważny w kilku sytuacjach, ale najczęściej dochodzi do tego, gdy mija data jego ważności. Co istotne, to osoba legitymująca się nim musi pamiętać, że może on się przedawnić. W takiej sytuacji o nowy dokument trzeba wystąpić na miesiąc przez upływem ważności starego. Według przepisów ustawy, która weszła w życie z początkiem 2013 roku, za niedopatrzenie grozi grzywna w wysokości do 5000 zł. Taką samą karę mogą nam wlepić za przetrzymywanie bez podstaw cudzego dowodu osobistego.

Po drugie - dowód trzeba wymienić wraz ze zmianą danych, które są na nim zamieszczone. Najczęściej jest to adres zameldowania. Trzecią najpowszechniejszą sytuacją jest uszkodzenie dokumentu tożsamości. Nowy dowód trzeba wyrobić także w przypadku utraty poprzedniego, np. w wyniku kradzieży dokumentów. Warto w takiej sytuacji zastrzec też dokument, co spowoduje, że złodziej nie będzie mógł wykorzystać go np. do wzięcia kredytu na nasz koszt.

Aktualnie prawie 1,5 miliona Polaków ma dowód osobisty, który jest pozbawiony ważności. Grozi to - poza karą grzywny, którą najczęściej zastępuje pouczenie - utrudnieniami w codziennym życiu. Bez ważnego dokumentu tożsamości nie można m.in. odebrać paczki na poczcie, założyć konta w banku, wziąć kredytu oraz wyjechać za granicę.

Warto pamiętać, że wyrobienie nowego dokumentu, chociaż już teraz jest bezpłatne, to wciąż może trwać około 30 dni. Dlatego, jeśli mamy nieważny dowód, lepiej jest wyrobić nowy przed wakacjami, kiedy to zazwyczaj pojawiają się kolejki zapominalskich.

di6o3px
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
di6o3px