Trwa ładowanie...
df7lfno

ECB będzie działał zgodnie ze swoim mandatem

Sentyment do aktywów uważanych za bardziej ryzykowne w dalszym ciągu nie jest dobry. Obserwowane napięcia na rynkach finansowych są głównym tego powodem. W swoim wczorajszym wystąpieniu w Parlamencie Europejskim obecny szef ECB powtórzył, iż jest niechętny skupowaniu obligacji od rządów Unii Europejskiej, co byłoby wbrew mandatowi banku centralnego.

df7lfno
df7lfno

Draghi zapowiedział, że perspektywy gospodarki strefy euro są niepewne i najprawdopodobniej powrót aktywności gospodarczej w regionie będzie bardzo powolny. Jego zdaniem rok 2012 będzie trudny dla banków strefy euro, co wydaje się dość oczywiste mając na uwadze skalę obecnego kryzysu. Tak więc ECB będzie głownie skupiła się na wsparciu dla sektora bankowego poprzez zapewnienie odpowiedniej płynności.

Poniedziałkowa telekonferencja ministrów finansów państw strefy euro przyniosła uzgodnienia dotyczące przekazania Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu środków pieniężnych na walkę z kryzysem. Kraje strefy euro wzmocnią MFW kwotą 150 mld euro w ramach dwustronnych pożyczek. Dodatkowo Czechy, Dania, Polska i Szwecja wyraziły chęć przekazania środków. Wielka Brytania ma zadeklarować swój wkład na początku 2012 roku. Tym samym uszczuplona kwotę 200 mld euro, która zgodnie z ustaleniami z grudniowego szczytu UE miała być przekazana MFW, co może budzić obawy inwestorów. Ponadto nie udało się wypracować porozumienia wobec wyższego limitu dla ESM, co rodzi problem w przypadku dalszej eskalacji kryzysu zadłużeniowego w Europie.

Na rynku walutowym sytuacja nieco uspokoiła się. Eurodolar oscyluje wokół poziomu 1,30. Kurs broni jak na razie tegorocznych minimów, co może być symptomem do odreagowania w przypadku ustabilizowania się sytuacji bądź pojawienia lepszych danych ze strefy euro. EURUSD pozostaje w lekkim zawieszeniu w oczekiwaniu na decyzję agencji S&P odnośnie ratingu 17 krajów UE oraz EFSF. Jak na razie jednak obserwujemy pozytywną reakcję euro na publikację danych odnośnie niemieckiego indeksu Ifo, który wzrósł w grudniu do poziomu 107,2pkt.
Na rynku krajowym złoty pozostaje stabilny z lekką tendencją do umacniania się. Pozytywnie na PLN może oddziaływać decyzja Moody’s, która potwierdziła rating Polski na poziomie ‘A2’ perspektywą stabilną. Zdaniem agencji polska gospodarka jest odporna na negatywne czynniki z zewnątrz i posiada zabezpieczenia w postaci dostępu do elastycznej linii kredytowej MFW. Co więcej, rząd polski przedstawił wiarygodną strategię konsolidacji fiskalnej.

EURPLN
Eurozłoty przełamał wsparcie w postaci linii Kinjun i kontynuuje ruch spadkowy w okolice grudniowych minimów lokalnych. Mając na uwadze nieco lepszy sentyment do złotego w ostatnich dniach wydaje się, że poziom 4,40 powinien zostać przetestowany wkrótce. Najbliższe wsparcie to okolice 4,40, natomiast najbliższy opór to rejon 4,4940.

df7lfno

EURUSD
Eurodolar nie oddalił się znacznie od linii wparcia na poziomie 1,2980, ale dzisiejsza publikacja lepszych danych na temat indeksu nastrojów gospodarczych Ifo może być symptomem do większego odreagowania w rejon 1,31. Jeśli kolejny dzień z rzędu zostaną obronione tegoroczne minima lokalne,, to szanse na ruch korekcyjny pod koniec roku rosną.

GBPUSD
Na początku wtorkowej sesji na GBPUSD obserwujemy zdecydowany ruch wzrostowy. Funtdolar wybronił wsparcie w postaci linii poprowadzonej po ostatnich minimach lokalnych, co było symptomem do kontynuacji korekty. Obecnie para zbliża się do oporu na poziomie 1,5594 w postaci zniesienia połowy ostatniej fali spadkowej. Przełamanie tego poziomu otworzy drogę w rejon 1,5780.

EURJPY

Eurojen wyraźnie wyhamował spadki i handlowany jest tuż powyżej poziomu 101 jenów za euro. Przedłużona konsolidacja w rejonie wsparcia w postaci projekcji 141,4% całości ostatniej fali wzrostowej na wykresie dziennym może przynieść korektę ostatnich spadków, do czego symptomem będzie przełamanie poziomu 101,80.
Anna Wrzesińska
IDMSA.PL

df7lfno
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
df7lfno