Trwa ładowanie...

Paliwa zdrożeją na Wielkanoc. Tyle zapłacą kierowcy

Niemiła niespodzianka będzie czekała na kierowców, którzy zawitają na stacje benzynowe w czasie Wielkanocy. Z prognoz ekspertów portalu e-petrol.pl wynika, że paliwa podrożeją o kilka groszy na litrze. Diesel znów przebije barierę.

Prognozy cen paliw na WielkanocPrognozy cen paliw na WielkanocŹródło: Agencja Wyborcza.pl, WP, fot: Adam Stepien
d1ypgis
d1ypgis

W ostatnim czasie ceny detaliczne benzyny i oleju napędowego spadły. Jednak nieuchronnie zbliża się koniec dobrej passy dla kierowców.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rektor jednej z najlepszych uczelni biznesowych na świecie - prof.Grzegorz Mazurek :Biznes Klasa #22

Z ostatnich prognoz analityków e-petrol.pl wynika, że w bieżącym tygodniu (18-24 marca) ceny paliw będą kształtowały się następująco:

  • Pb95 - 6,36-6,47 zł/l,
  • olej napędowy (ON) - 6,59-6,71 zł/l,
  • autogaz (LPG) - 2,82-2,89 zł/l.

Jednak już w kolejnym tygodniu kierowcy będą musieli zajrzeć głębiej do kieszeni. Na domiar złego jest to tydzień, w którym wielu z nas będzie wyjeżdżało do rodziny na święta wielkanocne.

Prognozy cen paliw na Wielkanoc

Biorąc pod uwagę ostatnie zwyżki hurtowe, myślę, że możemy mówić o kilkugroszowej zwyżce cen detalicznych diesla i benzyny. Autogazu raczej takie zmiany dotyczyć nie będą - przekazuje redakcji WP dr Jakub Bogucki, analityk rynku paliw z e-petrol.pl.

Jego zdaniem różnice w przypadku najpopularniejszej benzyny Pb95 i oleju napędowego będą oscylowały wokół 4-5 proc. To oznacza, że na Wielkanoc za benzynę trzeba będzie zapłacić średnio 6,44-6,45 zł/l. Z kolei cena oleju napędowego powinna kształtować się na poziomie 6,75 zł/l, czyli znowu przebije magiczną granicę 6,70 zł/l.

Ceny paliw w Polsce WP
Ceny paliw w PolsceŹródło: WP

Dr Bogucki tłumaczy nam, że ostatnie dni to czas mocnej zwyżki cen diesla i Pb95 - głównie w konsekwencji zwyżki notowań międzynarodowych, a te rosną m.in. za sprawą sytuacji na Bliskim Wschodzie.

d1ypgis

18 marca br. ropa naftowa osiągnęła swój tegoroczny rekord cenowy, co już widać w hurtowych cenach paliw w Polsce. To właśnie droga ropa jest hamulcem do dalszych obniżek cen paliw.

- Pamiętajmy jednak, ze od zmian cenników hurtowych do realnego przełożenia ich na stacyjny detal upływa często kilka dni, więc ewentualne zmiany podwyżkowe pojawią się dopiero w przyszłym tygodniu. W przypadku autogazu mamy do czynienia ze stabilnością cen hurtowych, bowiem paliwo to jest nieco inaczej kupowane (w większości z importu) i tutaj odczuwalnych zmian ostatnio nie widać - podkreśla analityk e-petrol.

Niekorzystne prognozy cen paliw na kolejne tygodnie

W ocenie ekspertów rynku paliwowego kierowcy nie mają na razie co liczyć na odwrócenie się trendu zwyżkowego. Dr Bogucki, dopytywany o prognozy cen paliw w perspektywie miesiąca, nie ma zbyt dobrych wiadomości.

- Wiele zależeć może od czynników natury międzynarodowej, tzn. premii ryzyka w cenie surowca, kwestii tego, jak wyglądać będzie dalszy bieg konfliktu w Gazie i jego wpływ na tranzyt surowca na świecie. Obawiam się jednak, że w kolejnych tygodniach trudno oczekiwać odczuwalnych spadków cen - ocenia.

d1ypgis

Tankujemy coraz gorsze paliwa

W kontekście paliw szerokim echem odbiły się ostatnie wyniki kontroli, które na polskich stacjach benzynowych przeprowadził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Jak już informowaliśmy w WP, wyniki kontroli wskazują na pogorszenie jakości paliw w porównaniu do poprzednich lat. Wśród kwestionowanych próbek dominował olej napędowy.

Wyniki wskazują, że w 1,7 proc. przypadków stwierdzono odstępstwa od norm. To wzrost w porównaniu z 1,1 proc. w 2022 r. i 1,0 proc. w 2021 r. Sytuacja jest jednak zdecydowanie lepsza niż dekadę temu, kiedy niezgodności odnotowano na 5-6 proc. stacji w kraju.

d1ypgis

Najwięcej nieprawidłowości stwierdzono na małych stacjach. Nie zabrakło jednak również obiektów należących do dużych sieci paliwowych, takich jak Orlen czy BP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1ypgis
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ypgis