Trwa ładowanie...
dhp5ywz

Futures: coraz bliżej grudniowego szczytu

Otwarcie kontraktów uplasowało się wczoraj aż 27 punktów powyżej środowej ceny odniesienia. Czynnikiem, który w bezpośredni sposób zaważył o tak dużej rozbieżność w wycenie kontraktów okazał się bardzo optymistyczny przebieg zarówno środowej jak i czwartkowej sesji za oceanem.

dhp5ywz
dhp5ywz

Kupujący musieli zatem niejako z konieczności zareagować na te "zewnętrzne wydarzenia" i trzeba przyznać, że zrobili to w dość spektakularny sposób.

Już bowiem w porannej fazie notowań doszło do naruszenia strefy oporu Fibonacciego: 2425 - 2427 pkt, w rejonie której przebiegała także środkowa linia Pitchforka. Po zaistniałym wybiciu, kontrakty weszły następnie w niezwykle silną fazę ruchu wzrostowego, szybko docierając do poziomu zniesienia 78.6% poprzedniego ruchu spadkowego.

Wykres dzienny FW20H10
Źródło: Wykres dzienny FW20H10

Niestety kolejny fazy notowań przebiegły w niezwykle wąskim korytarzu cenowym, choć na pewno czynnikiem faworyzującym kupujących w nieco większym stopniu pozostawało to, iż po tak silnym uderzeniu popytu niedźwiedzie nie potrafiły zainicjować ruchu kontrującego. Z podobnym stylem handlu mieliśmy jednak także do czynienia na pozostałych rynkach europejskich.

dhp5ywz

Ostatecznie, po również bezbarwnej końcówce, zamknięcie marcowej serii kontraktów wypadło na poziomie: 2439 pkt. Stanowiło to wzrost wartości FW20H10 w stosunku do środowej ceny odniesienia wynoszący 1.75%.

Stronie popytowej udało się wreszcie przedrzeć ponad górny zakres konsolidacji. Byki potwierdziły zatem swoją przewagę, choć trzeba obiektywne przyznać, że ta przewaga wynika po części z ogromnej pasywności działań podejmowanych obecnie przez sprzedających. Rynki "nie godzą" się bowiem w tej chwili na żadną przecenę, konsekwentnie zmierzając na północ. Na pytanie jednak, czy jest to wyłącznie efekt tzw. windows dressing, czy też rzeczywiście jesteśmy obecnie świadkami sinego trendu wzrostowego, który również w styczniu będzie miał swoją kontynuację, jak zwykle nie możemy jednoznacznie odpowiedzieć. Zweryfikują to dopiero kolejne sesje giełdowe.

Osobiście widzę tutaj trochę sztuczności, ale zawsze również powtarzam, że zupełnie czym innym jest tzw. ogólne (intuicyjne) formułowanie opinii o perspektywach rynku, a czym innym posługiwanie się sygnałami technicznymi generowanymi na bazie szeroko pojętej techniki. Tak się ciekawie składa, że zazwyczaj trudno znaleźć tutaj wspólny mianownik, gdyż te opinie, czy też sygnały najczęściej zupełnie ze sobą nie współgrają (intuicja podpowiada nam na przykład, że już powinno spadać, a z punktu widzenia techniki został właśnie wygenerowany kolejny sygnał kupna). Mniej więcej z taką właśnie sytuacją mamy obecnie do czynienia.

Skoro mowa o technice to warto nadmienić, że kluczowym obszarem wsparcia jest obecnie zakres: 2383 - 2387 pkt. Z załączonego wykresu wynika, że przebiega tutaj także dolna linia Pitchforka. Warto również nadmienić, że w przypadku przełamania tak określonej zapory popytowej, kontrakty ponownie znalazłyby się w znanym nam już obszarze konsolidacji i raczej trudno byłoby taką sytuację traktować jako przejaw siły rynku. Dlatego z punktu widzenia wykresu dziennego zanegowanie w/w wsparcia wygenerowałoby według mnie sygnał sprzedaży, gdyż w konsekwencji uprawdopodobniłby się wówczas test bariery popytowej: 2336 - 2342 pkt.

dhp5ywz

Nieco inaczej można jednak skonstruować median line na wykresie intradayowym kontraktów. W tym kontekście możemy również zastosować trochę wyżej umiejscowione na wykresie strefy cenowe Fibonacciego, próbując wykorzystać je w tradingu. O tych jednak kwestiach (załączając oczywiście stosowny wykres intradayowy FW20H10) napiszę szczegółowo w swoim pierwszym komentarzu online.

Podsumowując można stwierdzić, że nadal obowiązuje krótkoterminowy sygnał kupna, który "uprawomocni się", gdy bykom uda się przedrzeć ponad zakres oporu: 2460 - 2464 pkt. Mam jednak wątpliwości, czy kupujący będą w stanie już dzisiaj zrealizować niewątpliwie ambitny cel, jakim byłby atak na grudniowy szczyt, gdyż właśnie istotną rolę może w tym kontekście odegrać wymieniona już przed momentem bariera podażowa: 2460 - 2464 pkt.

Paweł Danielewicz
analityk techniczny
DM BZ WBK

dhp5ywz

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

dhp5ywz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhp5ywz