Trwa ładowanie...
d3wp4bc
konsumpcja
24-03-2009 10:30

GUS: fatalne nastroje konsumentów, zły prognostyk dla konsumpcji

W marcu podobnie jak w poprzednich kilku
miesiącach, nastąpiło dalsze pogorszenie nastrojów konsumenckich
co sugeruje, że nadal utrzymuje się silna tendencja w kierunku
spowolnienia dynamiki konsumpcji indywidualnej - podał Główny
Urząd Statystyczny.

d3wp4bc
d3wp4bc

GUS poinformował, że bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej, syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej zmniejszył się do poziomu -30,3 i w porównaniu do analogicznego miesiąca poprzedniego roku obniżył się o 25,2 pkt proc., utrzymując najniższy notowany poziom po 2004 r.

W podobny sposób kształtował się wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący tendencje konsumpcji indywidualnej oczekiwane w najbliższych miesiącach.

W marcu 2009 r. wskaźnik ten zmniejszył się do poziomu -42,2 i w porównaniu z marcem 2008 r. obniżył się o 34,5 pkt proc. Wskaźnik ten osiągnął najniższy notowany poziom po 2003 r.

"Obserwowane niekorzystne tendencje zmian wskaźników ufności konsumenckiej wynikają z pogorszenia się podstawowych czynników wpływających na kształtowanie się konsumpcji gospodarstw domowych, a więc ocen zmian sytuacji finansowej gospodarstw domowych i ogólnej sytuacji gospodarczej kraju (zarówno w ostatnich, jak i najbliższych 12 miesiącach), obecnego dokonywania ważnych zakupów i oczekiwanych zmian w poziomie bezrobocia (w najbliższych 12 miesiącach)" - napisano w komentarzu.

d3wp4bc

"Jedynie w zakresie oczekiwanych możliwości oszczędzania pieniędzy (w najbliższych 12 miesiącach) zanotowano nieznaczną poprawę. W wynikach badania z marca 2009 r., podobnie jak w wynikach z kilku poprzednich miesięcy, w dalszym ciągu szczególną uwagę zwracają pogarszające się konsumenckie oceny dotyczące zmian sytuacji gospodarczej kraju i poziomu bezrobocia jak też dokonywania ważnych zakupów dla gospodarstw domowych" - dodano.

d3wp4bc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wp4bc