Trwa ładowanie...

GUS: konsumenci są dobrej myśli

W lipcu 2009 r., podobnie jak w trzech poprzednich miesiącach, zaobserwowano dalszą, ale niewielką poprawę nastrojów konsumenckich polskiego społeczeństwa - podał we wtorek GUS w komunikacie.

GUS: konsumenci są dobrej myśliŹródło: Jupiterimages
dtf4rl7
dtf4rl7

"Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, zwiększył się do poziomu -22,5 pkt proc." - napisano w komunikacie.

"W porównaniu do marca, w którym zanotowano najniższe wartości wskaźnika, bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej poprawił się o 7,8 pkt proc., ale w dalszym ciągu nie osiągnął jeszcze poziomu notowanego na początku roku (-18,9 pkt proc.)" - dodano.

Z badań koniunktury konsumenckiej wynika, że w obecnym miesiącu poprawił się także wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, osiągając poziom -30,9.

"W porównaniu do marca, w którym zanotowano najniższą wartość także tego wskaźnika, wzrósł on o 11,3 pkt proc. i przekroczył poziom notowany w styczniu 2009 r. (-31,6)" - podano.

dtf4rl7

Eksperci GUS wskazują, że obserwowane w ostatnich czterech miesiącach pozytywne tendencje zmian wskaźników ufności konsumenckiej dotyczą prawie wszystkich podstawowych czynników wpływających na kształtowanie poziomu i tendencji zmian konsumpcji gospodarstw domowych.

"Znaczną poprawę wskaźników w tym okresie zanotowano przede wszystkim w odniesieniu do oczekiwanych zmian w sytuacji finansowej gospodarstw domowych, ogólnej sytuacji gospodarczej kraju i poziomie bezrobocia (w najbliższych 12 miesiącach) oraz w zakresie obecnego dokonywania ważnych zakupów (po raz pierwszy w lipcu)" - głosi komunikat.

"Niewielką poprawę wskaźników odnotowano w odniesieniu do osiągniętych zmian w sytuacji finansowej gospodarstw domowych i ogólnej sytuacji gospodarczej kraju (w ostatnich 12 miesiącach) oraz oczekiwanych możliwości oszczędzania pieniędzy (w najbliższych 12 miesiącach)" - dodają autorzy badań.

dtf4rl7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtf4rl7