Trwa ładowanie...

Jak najłatwiej zaoszczędzić na ogrzewaniu? Nie musisz inwestować

Sezon grzewczy może być kosztowny, szczególnie w obliczu obecnych cen paliw i energii elektrycznej. Istnieją jednak proste sposoby, dzięki którym można wyraźnie obniżyć miesięczne koszty ogrzewania w domu lub w firmie. Stosowanie tych porad w większości wypadków nie wiąże się z koniecznością ponoszenia kosztów.

Płatna współpraca z marką TECH Sterowniki
 Źródło: materiały partnera
d11hqpa
d11hqpa

Choć zimy są coraz mniej srogie, to sezon grzewczy nadal jest długi, a przy tym kosztowny. Ogrzewanie domów, mieszkań i biur zazwyczaj rozpoczynamy w październiku, a niskie temperatury mogą utrzymywać się jeszcze w kwietniu. Biorąc pod uwagę, jak długi jest okres, w którym musimy ponosić koszty związane z ogrzewaniem, warto uświadomić sobie, jak można je zredukować, stosując się do kilku prostych porad.

Nie bój się kręcić

Jeśli w pomieszczeniu zainstalowana została głowica z termostatem, nie należy bać się z niej korzystać. Dostosowanie temperatury do własnych potrzeb może przełożyć się na spore oszczędności. Trudno wyobrazić sobie gorszy scenariusz niż niepotrzebne przegrzewanie pomieszczeń. Ludzie, którzy przebywają w miejscach o zbyt wysokiej temperaturze, męczą się, a rachunki za ogrzewanie są wyższe.

Zgodnie z szacunkami autorów poradnika "Jak obniżyć rachunki za energię przed najbliższą zimą?", wydanego przez Forum Energii, obniżenie temperatury powietrza w pomieszczeniu o 1 stopień Celsjusza może wiązać się z redukcją kosztów jego ogrzania o ok. 5–8 proc. Warto rozważyć redukcję temperatury w pomieszczeniach w nocy i w czasie, w którym nie przebywamy w mieszkaniu lub danym pomieszczeniu.

d11hqpa

Skutecznym sposobem na optymalizację temperatury w pomieszczeniach w ciągu doby jest stosowanie sterowników i pokojowych regulatorów temperatury oraz elektronicznych głowic grzejnikowych. W ofercie firmy TECH Sterowniki znajdują się różne rodzaje urządzeń, które można zainstalować w domu czy biurze. Umożliwiają one dokładne kontrolowanie temperatury w pomieszczeniach, zmieniając ją w zależności od pory dnia lub wraz z przygotowanym harmonogramem tygodniowym.

Naucz się wietrzyć, ale nie wychładzać

Jednym z podstawowych błędów, które popełniamy zimą, jest nieprawidłowe wietrzenie. Chcąc uniknąć nadmiernego wychłodzenia pomieszczenia, uchylamy okno, co miałoby zapewnić napływ świeżego powietrza bez nagłego uczucia chłodu. To błędne myślenie może nas sporo kosztować.

Podczas powolnego, ale długiego wietrzenia z pomieszczenia nie tylko wylatuje ogrzane powietrze, ale dodatkowo wychładzają się jego ściany, podłoga i znajdujące się w nim obiekty. W związku z tym potrzeba dużo energii do jego ponownego ogrzania. Jeśli zdecydujemy się na intensywne, ale krótkie wietrzenie, zapewnimy napływ świeżego powietrza do pokoju czy biura, a po zamknięciu okna szybko odzyskamy oczekiwaną temperaturę wnętrza, ponieważ ciepło nadal będzie skumulowane w ścianach i znajdujących się w nim obiektach.

d11hqpa

Oprócz tego warto pamiętać o tym, by przed rozpoczęciem wietrzenia zakręcić termostat. Pozwoli to zapobiec zwiększonej intensywności grzania pomieszczenia, która byłaby wywołana napływem zimnego powietrza przez okno.

Problem ten nie występuje w systemie strefowym, gdzie zainstalowane są czujniki otwarcia okna. Automatycznie wyłączają one ogrzewanie w danej strefie na czas wietrzenia. Dzięki temu eliminowana jest możliwość nadmiernej utraty ciepła ze względu na ludzki błąd związany z wietrzeniem pomieszczenia. Nowoczesne rozwiązania sprawiają, że użytkownik instalacji nie musi o wszystkim pamiętać - jego codzienne nawyki nadzoruje i koryguje technologia.

Pora na przemeblowanie

Lubisz zmiany? Jeśli tak, to być może niebawem czeka cię przemeblowanie. Aby zredukować ilość energii niezbędnej do ogrzania pomieszczenia, należy zapewnić prawidłową cyrkulację powietrza. W praktyce sprowadza się to często do odsunięcia mebli od grzejników czy zadbania o to, by zasłony nie zakrywały grzejnika. Pozwoli to na sprawniejsze rozchodzenie się ciepłego powietrza w pomieszczeniu, a jednocześnie nie będzie utrudniać pracy głowic termostatycznych – tradycyjne głowice często przekłamują pomiary temperatury..

d11hqpa

W systemach TECH Sterowniki nie występuje problem przekłamanych odczytów temperatury ze względu na niewłaściwą cyrkulację powietrza w okolicy grzejnika. Jest to możliwe dzięki umieszczeniu czujnika temperatury poza głowicą, w zupełnie innym miejscu. Sprawia to, że sama głowica może być nawet całkowicie zasłonięta, a temperatura pomieszczenia będzie odczytana w prawidłowy sposób.

Drobne usprawnienia, które zrealizujesz sam

Poza poprawą codziennych nawyków można też rozważyć drobne inwestycje, które wyraźnie mogą wpłynąć na efektywność ogrzewania. W przypadku instalacji, które bazują na grzejnikach, warto zainwestować w ekran zagrzejnikowy. Jego zadaniem jest przekierowanie ciepła, które grzejnik emituje w kierunku ściany. Ekran pozwala na jego odbijanie i utrzymanie w pomieszczeniu. Jak wynika z badań przeprowadzonych w Instytucie Fraunhofera, w zależności od jakości ekranu mogą one przyczynić się do oszczędności energii niezbędnej do ogrzania pomieszczenia na poziomie 2–7 proc.

d11hqpa

W domach jednorodzinnych warto przyjrzeć się izolacji rur z ciepłą wodą w instalacji ogrzewania oraz instalacji ciepłej wody użytkowej. Uszkodzona lub brakująca izolacja wiąże się z oddawaniem ciepła nie tam, gdzie byśmy tego sobie życzyli. Założenie dobrej izolacji na rury może przełożyć się na kilka procent oszczędności w kontekście energii niezbędnej do ogrzania nieruchomości. Wartość ta zależy od długości nieocieplonych rur oraz materiału użytego do ich zaizolowania.

Ostatnią z prostych do wykonania modernizacji domu jest uszczelnienie drzwi i okien. Uszczelki można kupić w każdym markecie budowlanym, a ich montaż nie powinien zająć dużo czasu. Wymiana starych uszczelek może znacząco ograniczyć ilość chłodnego powietrza dostającego się do budynku. Trzeba mieć jednak na uwadze, że nadmierne uszczelnienie budynku może utrudnić działanie wentylacji. To zaś może skutkować gromadzeniem się w nim wilgoci, co może doprowadzić do pojawienia się pleśni i grzybów.

Sięgnij po fachowy sprzęt

Jeśli wszystkie drobne usprawnienia nie przyniosły oczekiwanych efektów, warto rozejrzeć się za profesjonalnym sprzętem. Wymiana urządzeń sterujących centralnym ogrzewaniem może usprawnić kontrolowanie temperatury w pomieszczeniach, przynosząc w dłuższej perspektywie istotne oszczędności.

d11hqpa

Udostępniane przez TECH Sterowniki rozwiązania można dopasować zarówno do potrzeb osób indywidualnych, jak i przedsiębiorców. Poza sterownikami i pokojowymi regulatorami temperatury firma udostępnia system smart home, który pozwala kontrolować różne zasoby w domu, nie tylko te związane są z ogrzewaniem. Nowoczesne technologie w budynku pozwalają na zarządzanie energią, zapewnienie bezpieczeństwa, dbanie o właściwą temperaturę czy sterowanie oświetleniem.

Płatna współpraca z marką TECH Sterowniki
d11hqpa
d11hqpa