Trwa ładowanie...

Jechał pijany, choć miał zakaz prowadzenia pojazdów. Zawiózł kolegę na komisariat

Krakowscy policjanci zatrzymali pijanego 51-latka, który podwiózł swojego znajomego na komisariat, żeby mógł złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Po sprawdzeniu okazało się, że mężczyzna jest pijany i ma cofnięte uprawnienia do prowadzenia pojazdów.

Pijany i z zakazem prowadzenia samochodów podwiózł kolegę na komisariatPijany i z zakazem prowadzenia samochodów podwiózł kolegę na komisariatŹródło: PAP, fot: Darek Delmanowicz
d4hagwc
d4hagwc

Jak poinformowała we wtorek Barbara Szczerba z zespołu prasowego małopolskiej policji, do zdarzenia doszło w poniedziałek wieczorem. W jednym z krakowskich komisariatów pojawił się mężczyzna, aby zgłosić zawiadomienie o przestępstwie popełnionym na jego szkodę. Pokrzywdzonemu towarzyszył pijany znajomy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Brakuje ładowarek do aut na prąd. Dlaczego? "Dziś nie ma wystarczającego popytu na samochody elektryczne"

Bez prawka i pod wpływem. Wpadł na komisariacie

Po zakończeniu czynności procesowych z udziałem zgłaszającego, policjant wydziału dochodzeniowo-śledczego zauważył, że mężczyźni po wyjściu z komisariatu wsiedli do samochodu, a miejsce za kierownicą zajął pijany - relacjonowała Szczerba.

Dzięki natychmiastowej akcji policjantów, kierowca został ujęty po krótkim pościgu. Po przebadaniu alkomatem okazało się, że miał on 2 promile alkoholu w organizmie. Ponadto w policyjnej bazie znajdowała się adnotacja, że zatrzymany mężczyzna na cofnięte uprawnienia do prowadzenia pojazdów.

d4hagwc

Mieszkaniec Krakowa odpowie przed sądem za jazdę w stanie nietrzeźwości, a także za kierowanie pojazdem bez uprawnień. Za popełniane przestępstwa grozi mu do dwóch lat więzienia.

Policjanci zatrzymali ponad 47 tys. nietrzeźwych kierujących

Według danych Komendy Głównej Policji przez pierwsze sześć miesięcy 2023 roku, policjanci zatrzymali 47 235 nietrzeźwych kierujących. W analogicznym okresie ubiegłego roku funkcjonariusze złapali 48 467 pijanych kierowców. Mimo lepszych danych dotyczących nietrzeźwych kierowców nadkom. Robert Opas zapowiedział, że badań trzeźwości na polskich drogach nie zabraknie.

Kierujący pojazdami będący pod działaniem alkoholu spowodowali w pierwszym półroczu 2023 roku 554 wypadki drogowe ( to o 134 mniej wypadków niż w pierwszym półroczu 2022), zginęło w nich 67 osób (mniej zabitych o 14 niż w 2022 r.), a ranne zostały 653 osoby (mniej o 120 niż w 2022). W odniesieniu do ogólnej liczby wypadków spowodowanych przez kierujących pojazdami, nietrzeźwi stanowili 6,5 proc. - podał Opas.

Policjant, który zatrzyma osobę w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila ), ma obowiązek zatrzymania prawa jazdy, a sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych i określić jego czas w miesiącach lub latach - od pół roku do trzech lat.

d4hagwc

W przypadku osoby w stanie nietrzeźwości, czyli wtedy, kiedy przekroczony jest wynik pół promila, odpowiedzialność reguluje już kodeks karny. W podstawowej formie musimy się liczyć z karą ograniczenia lub pozbawienia wolności do dwóch lat. Ale do tego może zostać orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów do lat 15. A jeśli w wypadku mamy ofiary lub rannych, sąd może dożywotnio zakazać prowadzenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4hagwc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4hagwc