Trwa ładowanie...

Jedna poprawka do projektu o urlopach rodzicielskich

Komisja nadzwyczajna ds. zmian w kodyfikacjach rekomenduje Sejmowi przyjęcie tylko jednej z 17 poprawek, jakie zgłoszono podczas drugiego czytania do projektu ws. rocznych urlopów rodzicielskich. Chodzi o poprawkę SLD dot. wykorzystania urlopów wychowawczych.

Jedna poprawka do projektu o urlopach rodzicielskichŹródło: Thinkstockphotos
d1mlahw
d1mlahw

Poprawka zakłada, że bezpłatny urlop wychowawczy mógłby być wykorzystany przez rodzica nie jak obecnie do ukończenia przez dziecko 4., ale do końca 5. roku życia.

Pozostałych 16 poprawek, zgłoszonych we wtorek przez kluby: SLD i Solidarnej Polski, komisja zgodnie z opinią rządu rekomenduje odrzucić. Posłowie SP proponowali w nich m.in. by rocznym urlopem rodzicielskim objąć także rodziców dzieci urodzonych przed 1 stycznia 2013 r., jeżeli dziecko w dniu wejścia w życie ustawy nie ukończyło roku SLD proponowało natomiast, by dodatkowe dni płatnej opieki na dziecko były uzależnione od liczby dzieci.

Głosowania nad poprawkami i całością projektu zaplanowano na godz. 17.

Sejm pracuje łącznie nad czterema projektami wydłużającymi do roku płatny urlop po urodzeniu dziecka - rządowym i trzema poselskimi (PiS, SLD i SP). Przy pełnej zgodzie posłów ten pierwszy uznano za wiodący.

d1mlahw

Jeśli oparta na rządowym projekcie nowelizacja wejdzie w życie, rodzicom wszystkich dzieci, urodzonych po 31 grudnia 2012 r., przysługiwać będzie 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (w tym 14 zarezerwowanych tylko dla matki), sześć tygodni urlopu dodatkowego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Z dodatkowego oraz rodzicielskiego urlopu będą mogli korzystać ojciec i matka.

Obecnie w okresie płatnego urlopu macierzyńskiego przysługuje zasiłek macierzyński w wysokości 100 proc. wynagrodzenia, po nowelizacji, byłoby to 100 proc. przez pierwsze 26 tygodni i 60 proc. wynagrodzenia przez kolejnych 26 tygodni. Jeśli zaś matka dziecka od razu zadeklaruje, że korzystać będzie z całości urlopu - 52 tygodni, to przez cały ten okres wypłacany będzie zasiłek w wysokości 80 proc. wynagrodzenia.

Posłowie pracują pod presją czasu, bowiem musi być dotrzymany wskazany w projekcie termin wejścia w życie ustawy - 17 czerwca 2013 r. Jest to warunek, aby rocznym urlopem rodzicielskim mogli zostać objęci wszyscy rodzice dzieci urodzonych po 31 grudnia 2012 r., którzy obecnie przebywają na urlopach macierzyńskich, bądź dodatkowych.

d1mlahw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mlahw