Trwa ładowanie...
19-08-2014 15:47

Unia rozważa wprowadzenie dłuższych urlopów wypoczynkowych. Również w Polsce

Unijni urzędnicy chcą wydłużyć urlopy wypoczynkowe w tych krajach, w których wiek emerytalny wynosi 67 lat lub więcej, a więc i w Polsce

Unia rozważa wprowadzenie dłuższych urlopów wypoczynkowych. Również w PolsceŹródło: zmijak - Fotolia.com
d2auckt
d2auckt

Unijni urzędnicy chcą wydłużyć urlopy wypoczynkowe w tych krajach, w których wiek emerytalny wynosi 67 lat lub więcej, a więc i w Polsce – informuje "Głos Wielkopolski".

Wiek emerytalny podwyższono m.in. w Danii, Holandii, Hiszpanii, Polsce. Politycy i unijni urzędnicy proponują, żeby dać pracownikom w zamian dłuższe urlopy. W Brukseli trwają już prace nad nową dyrektywą. "Głos Wielkopolski" podaje, że zgodnie z proponowanymi zmianami pracownikowi miałoby przysługiwać 35 lub 37 dni urlopu rocznie (w zależności od tego, czy wiek emerytalny wynosi 67, czy 68 lat).

Na razie możemy mówić wyłącznie o propozycji - nowe przepisy dotyczące długości urlopów mają zostać doprecyzowane jeszcze w tym roku. Później zostaną przedstawione europejskim parlamentarzystom.

Zgodnie z unijną dyrektywą o pracy, wszyscy mieszkańcy UE mają zagwarantowane prawo do minimum czterech tygodni (czyli 20 dni) płatnego urlopu wypoczynkowego w ciągu roku. Poszczególne państwa mogą jednak ten przywilej wydłużać. I większość z nich to robi.

d2auckt

Urlop wypoczynkowy w Polsce przysługuje tylko osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Wymiar urlopu zależy od stażu pracy. Jest to: 20 dni - gdy pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat; 26 dni - gdy pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu pracownika, dolicza się okresy nauki ( w zasadniczej lub innej równorzędnej szkole zawodowej - 3 lata; średniej szkole zawodowej - 5 lat; średniej szkole zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych - 5 lat; średniej szkole ogólnokształcącej - 4 lata; szkole policealnej - 6 lat; szkole wyższej - 8 lat). Nie można sumować lat nauki w różnych szkołach. Jeśli pracownik był zatrudniony i równocześnie uczył się, to do jego stażu pracy wlicza się okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka albo okres nauki. Wszystko zależy od tego, co było korzystniejsze dla pracownika. Za czas urlopu wypoczynkowego pracownik ma prawo do takiego wynagrodzenia, jakie by otrzymywał, gdyby w tym czasie pracował.

Dostanie ekwiwalent pieniężny za urlop tylko wówczas, gdy nie wykorzystał przysługującego mu urlopu w całości lub części z powodu rozwiązania umowy o pracę na czas nieokreślony lub określony.

AK/WP.PL

d2auckt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2auckt