Trwa ładowanie...

Za 1 listopada dostaniemy dzień wolny

W tym roku 1 listopada, czyli Wszystkich Świętych przypada w sobotę. To oznacza, że pracodawca musi „oddać” pracownikom wolne w inny dzień roboczy.

Za 1 listopada dostaniemy dzień wolnyŹródło: fotolia.pl
d49jd75
d49jd75

Przypomnijmy. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego (z 2 października 2012 r.), wolne przysługuje pracownikowi za święto przypadające na dzień, w którym nie pracuje, na podstawie harmonogramu rozkładu czasu pracy (czyli np. w sobotę).

Taka sytuacja będzie miała miejsce właśnie w listopadzie. W wielu firmach pracodawcy będą musieli zaproponować podwładnym wolne w innym czasie – np. w poniedziałek 10 listopada. 11 listopada (Święto Niepodległości) przypada we wtorek, dlatego podwładni biorąc kilka dni urlopu, będą mogli przedłużyć sobie weekend. Oczywiście szefowie mogą wskazać inną datę, muszą jednak pamiętać, żeby pracownicy „odebrali” dzień wolny do końca okresu rozliczeniowego. Przepisy dopuszczają też wypłatę dodatkowego wynagrodzenia, w przypadku gdy pracownik nie może skorzystać z zaproponowanego terminu.

– Zgodnie z obowiązującymi przepisami najpierw oddajemy godziny wolne. W ostateczności, jeżeli do końca okresu rozliczeniowego pracodawca nie ma możliwości, żeby ten ekwiwalent w naturze został pracownikowi udzielony, wówczas musi to rozliczyć w formie dodatkowego wynagrodzenia – tłumaczyła niedawno agencji Newseria Ewa Wardak, menedżer ds. HR w firmie Adecco Poland.

Dodajmy też, że dodatkowy dzień wolny nie jest udzielany za święto wypadające w niedzielę.

d49jd75

– Jeśli chodzi o święto, które wypada w weekend, to dzień może być odebrany jako dzień wolny tylko i wyłącznie w przypadku, gdy święto przypada w sobotę. Co oznacza, że te święta, które notujemy w niedzielę, są normalnym dniem świątecznym, nie ma tutaj prawnego uzasadnienia do tego, żeby za taki czas odebrać wolne godziny pracy – wyjaśnia Ewa Wardak.

Zasada „oddawania” dnia wolnego za święto przypadające w sobotę nie dotyczy pracowników, którzy przebywają w tym czasie na urlopie macierzyńskim oraz na zwolnieniu lekarskim. Przyznawane w tych wypadkach zasiłki (macierzyński i chorobowy) przysługują za wszystkie dni niezdolności do pracy - bez wyłączenia dni wolnych. Pracodawca oddaje dzień wolny jedynie tym pracownikom, w przypadku których święto przypada na dzień wolny wynikający z harmonogramu ich pracy.

W ubiegłym roku żaden dzień świąteczny nie wypadł w sobotę. W 2014 roku pracownicy skorzystali już z tego prawa w maju.

AK.WP.PL

d49jd75
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49jd75