Trwa ładowanie...

Fitch obniżył rating Argentyny, kraj bliski niewypłacalności

Agencja Fitch obniżyła zarówno długoterminowy jak i krótkoterminowy rating Argentyny i stwierdziła, że kraj ten stoi "prawdopodobnie" u progu niewypłacalności. Rząd Argentyny walczy przed sądem w USA o uchylenie polecenia uregulowania części długu.

Fitch obniżył rating Argentyny, kraj bliski niewypłacalnościŹródło: Thinkstockphotos
d4jtnch
d4jtnch

Fitch obniżył długoterminowy rating Argentyny z "B" do "CC" o krótkoterminowy z "B" do "C". Rating "C" jest tylko o jeden poziom wyższy od niewypłacalności. Gospodarka argentyńska już od dłuższego czasu znajduje się w pogłębiającej się recesji.

Dwie pozostałe największe agencje ratingowe Standard & Poor's i Moody's utrzymują na razie rating Argentyny na wyższych poziomach, odpowiednio "B-" i "B3".

W ub. tygodniu sędzia Thomas Griesa z sądu federalnego na nowojorskim Manhattanie nakazał rządowi argentyńskiemu wypłacenie do 15 grudnia sumy 1,3 mld dolarów części swych zagranicznych kredytodawców, mimo złożenia przez ten rząd apelacji.

Inwestorzy ci nie chcą zastosować się do planu restrukturyzacji długu Argentyny, który ustalono po ogłoszeniu niewypłacalności tego kraju w 2002 r. Rząd argentyński twierdzi, że nie może wykonać werdyktu sędziego Griesy bowiem zabrania mu to prawo krajowe. Zakazuje ono stosowania wobec części wierzycieli lepszych warunków niż wobec pozostałych, którzy zgodzili się restrukturyzację długu.

d4jtnch

Reuter zauważa, że jeśli Argentyna zostanie zmuszona do wypłaty żądanej sumy to inni wierzyciele, u których Argentyna jest zadłużona na ponad 11 mld dolarów, mogą również zażądać natychmiastowej spłaty.

Politycy argentyńscy, nawet zaliczający się przeciwników obecnej prezydent Cristiny Fernandez de Kirchner, zgodnie skrytykowali werdykt sędziego Griesy jako zagrażający planowi restrukturyzacji, który umożliwił krajowi wyjście z poprzedniej zapaści i ponowny wzrost gospodarczy.

Zdaniem Fitcha, gospodarka Argentyny znacznie zwolniła w br. i krajowi grozi ponownie niewypłacalność. Jako powody takiej oceny Fitch wymienił także "trudną i skonfliktowaną scenę polityczną", słabą infrastrukturę i walutę oraz niezadowolenie społeczne z powodu wysokiej inflacji.

d4jtnch
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jtnch

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj