Komorowski: dobrze gdyby pakiet antykryzysowy był projektem pilnym
Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski ma
nadzieję, że rząd, który zajął się pakietem
antykryzysowym, prześle go do Sejmu jako projekt pilny, tak by
można go było szybko uchwalić.
02.06.2009 12:35
Pakiet antykryzysowy to 13 punktów dotyczących zmian w prawie pracy, podpisanych przez związki zawodowe i pracodawców w końcu marca. Rząd na wtorkowym posiedzeniu zajął się m.in. ustawą o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego u pracodawców.
_ Póki co pakietu nie ma w Sejmie, więc trudno planować prace nie znając projektu i nie mając go. Jak będzie, zrobimy wszystko, żeby jak najszybciej prace się nad nim toczyły _- powiedział we wtorek dziennikarzom w Sejmie Komorowski.
Marszałek podkreślił, że projekty, które przyśle rząd muszą być sprawdzone pod kątem zgodności z prawem unijnym i konstytucji.
_ Mam nadzieję, że rząd przyśle ten projekt jako pilny, co ułatwia szybkie procedowanie _- zaznaczył.
W połowie maja z pracodawcami i związkami na temat pakietu rozmawiał premier Donald Tusk, ogłaszając wstępne porozumienie partnerów społecznych i rządu w sprawie jego wspólnej realizacji.
Tusk zapowiedział wówczas, że zaraz po wakacjach może wejść w życie specustawa zapewniająca płatne urlopy postojowe dla pracowników firm zagrożonych zwolnieniami grupowymi z powodu kryzysu. Źródłem finansowania wynagrodzeń w czasie urlopów postojowych ma być m.in. Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Szanse na szybkie wejście w życie mają także elastyczne rozwiązania dotyczące rozliczania czasu pracy. Wstępne ustalenia przewidywały rozliczenia czasu pracy w ciągu 12 miesięcy oraz możliwość zawierania umów na czas określony na okres 24 miesięcy.
Minister pracy Jolanta Fedak powiedziała we wtorek w TVN24, że rząd przyjmie 6 z 13 ustalonych z Komisją Trójstronną zapisów projektu pakietu antykryzysowego. Jak zaznaczyła, z 7 pozostałych punktów pakietu część została już zrealizowana, a niektóre zapisy są na końcowym etapie prac w Sejmie lub rządzie. Fedak jest przekonana, że pakiet zostanie przed wakacjami przyjęty przez parlament.
Z informacji ze strony internetowej Sejmu wynika, że przed wakacjami parlamentarnymi odbędą się jeszcze cztery posiedzenia - najbliższe zaplanowane jest na 18-19 czerwca.