Logo dostawcy WSA: uchwała gminy dot. odległości wiatraków od domu - nieważna

PAP | dodane 2014-03-05 (11:50) 3 lata 1 miesiąc 24 dni 21 godzin i 4 minuty temu | 1 opinia
 
WSA: uchwała gminy dot. odległości wiatraków od domu - nieważna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku uznał, że uchwała Gminy Jeleniewo (Podlaskie) dotycząca określenia minimalnej odległości turbin wiatrowych od domów jest nieważna - poinformowała PAP rzeczniczka sądu Danuta Tryniszewska-Bytys.

W ubiegłym roku rada gminy Jeleniewo podjęła uchwałę, która zabraniała stawiania turbin wiatrowych bliżej niż 1500 metrów od domów. Uchwałę zaskarżyła jedna z firm zajmujących się energią wiatrową. WSA w Białymstoku pod koniec lutego uznał uchwałę za nieważną.

Jak powiedziała PAP Tryniszewska-Bytys, nie ma przepisów prawa, które pozwoliłyby podejmować takie uchwały i określać miejscowe prawo w tym zakresie. Dodała, że uzasadnienie sądu nie jest jeszcze podpisane przez skład sędziowski. W Momencie, kiedy decyzja sądu wejdzie w życie, strony będą mogły ją zaskarżyć do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Kilka gmin z Suwalszczyzny przygotowuje lub uchwaliło już podobne uchwały, określające minimalne odległości turbin wiatrowych od zabudowań. Według prawników wojewody podlaskiego, aby przepisy obowiązywały, gminy muszą je zawrzeć w planach zagospodarowania przestrzennego.

Jak powiedział PAP zastępca wójta gminy Jeleniewo Marek Waszkiewicz, uchwała podjęta przez radnych była wówczas potrzebna społecznie, by pokazać, że radni solidaryzują się z mieszkańcami przeciwnymi stawiania farm wiatrowych zbyt blisko domów. - Mamy świadomość, że takie uregulowania można zawrzeć w studium i planie zagospodarowania przestrzennego - dodał.

Mieszkańcy Suwalszczyzny od wielu miesięcy organizują się przeciw planom budowy farm wiatrowych w tej części Polski. Najwięcej przeciwników elektrowni wiatrowych jest w gminach: Augustów, Puńsk, Krasnopol, Sejny, Bakałarzewo, Jeleniewo i Suwałki. Według informacji zebranych przez PAP, są plany, aby powstało tam ok. 200 wiatraków. Na Suwalszczyźnie stoi ich obecnie ok. 80.

Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 0 50,00%
nie 1 50,00%

Opinie (1)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~dziadek 2014-03-11 (11:50) 3 lata 1 miesiąc 18 dni 21 godzin i 4 minuty temu

Co się w państwie dzieje??połowa a może i więcej gmin nie ma ważnych planów zagospodarowania przestrzennego-nic nie można wybudować,zmienić,dostawić,zagospodarować....przecież to można nazwać niedowładem władzy.....rządzący bierzcie się za robotę a nie zawracajcie sobie i nam głowy Ukrainą.................

odpowiedz

Znajdź pracę z pracuj.pl

Skorzystaj

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu: