17:15, 29.05.2015
10:01, 29.05.2015
22:45, 29.05.2015

Logo dostawcy Tusk: początek produkcji polskiego grafenu to historyczna chwila

PAP | aktualizacja 2013-12-18 (13:51) 1 rok 5 miesięcy 11 dni 12 godzin i 17 minut temu | 459 opinii
 
Tusk: początek produkcji polskiego grafenu to historyczna chwila

Potrafiliśmy spiąć potęgę wynalazku, energię finansistów i pomoc państwa - powiedział premier Donald Tusk podczas środowej uroczystości z okazji rozpoczęcia produkcji polskiego grafenu. To historyczne i polskie osiągnięcie - mówił. Jak podał "Puls Biznesu" za kilka lat rynek grafenu na świecie może być warty nawet 675 mld USD.

Tusk podkreślił, że tak szybkie rozpoczęcie produkcji grafenu jest czymś w rodzaju "pilotażu dla innych tego typu przedsięwzięć".

Jak mówił szef rządu, w Polsce mamy wielu naukowców, a dzięki staraniom ministerstwa nauki "strumienie pieniędzy" będą coraz lepiej przekazywane polskim naukowcom. Ich osiągnięcia dają szansę na duże korzyści, w tym finansowe. - To wszystko układa się w pewien krajobraz, którego "latarnikiem" jest ten projekt - powiedział.

- Jeśli to udaje się dzisiaj w tak specyficznej, przyszłościowej dziedzinie, jak grafen, jeśli powstają takie spółki jak Nano Carbon, jeśli powstaje (...) patronat państwa, to znaczy, że jest to także możliwe w wielu innych dziedzinach - dodał premier.

Zwrócił uwagę, że coraz częściej polskim atutem jest myśl naukowa i odwaga do finansowych przedsięwzięć. - Mam nadzieję, że dzięki temu nie tylko grafen, ale także odwaga i przedsiębiorczość w tego typu przedsięwzięciach, staną się polską specjalnością - ocenił. Jego zdaniem dzięki takim osiągnięciom polska nauka ma szansę stać się "prawdziwym narodowym dobrem, a nie tylko marzeniem i zajęciem dla nielicznych wybrańców".


Czytaj także: Pieniądze z grafenu już płyną


Wykorzystanie grafenu obejmuje praktycznie wszystkie dziedziny życia. To materiał sto razy bardziej wytrzymały od stali, jest jednocześnie elastyczny i rozciągliwy, jest hydrofobowy (odpycha cząsteczki wody - PAP), ma właściwości bakteriobójcze, jest przezroczysty, przewodzi elektryczność lepiej niż miedź czy srebro, transferuje elektrony sto razy szybciej niż krzem - poinformował prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Wojciech Dąbrowski.

- Posiadamy infrastrukturę, posiadamy produkt, (...), potrafimy go wytwarzać w konkurencyjnej cenie (...), ale to nie wystarczy dla utrzymania się w przyszłości. Potrzeba silnych i elastycznych działań, trzeba wykorzystywać wszelkie szanse, jakie przed nami stoją - powiedział Dąbrowski.

Zapowiedział budowę Centrum Grafenowego. Wskazał, że została zamówiona maszyna, która w pierwszym kwartale 2014 r. zostanie zainstalowana i rozpocznie produkcję grafenu wysokiej jakości na miedzi. "Ta maszyna i nasza wiedza pozwoli na wytworzenie grafenu o rozmiarach 30x30 cm. Jeszcze niedawno marzyliśmy o grafenie wielkości paznokci" - zaznaczył prezes ARP. Dodał, że w 2015 r. ma być wytwarzany zredukowany tlenek grafenu. - Celujemy w czysty grafen płatkowy do zastosowań biomedycznych - wyjaśnił. Dodał, że na 2016 r. planowane jest wytwarzanie wielkoformatowej produkcji grafenu na węgliku krzemu" - powiedział.

Minister nauki Lena Kolarska-Bobińska mówiła o odwadze przekraczania granic myśli, podejmowania przedsięwzięć i odwadze inwestowania pieniędzy. Jej zdaniem polski grafen jest efektem marzeń o gospodarce opartej na wiedzy. - I taką właśnie gospodarkę chcemy w tej chwili budować - zaznaczyła. Natomiast wiceminister skarbu Rafał Baniak ocenił, że mamy do czynienia z rewolucją. Wskazał, że do sprzedaży wchodzi produkt "superuniwersalny", który "nie leży ani w szafie naukowców, ani w szafie agendy rządowej, tylko jest pokazany polskiemu biznesowi".

Dyrektor Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME jest partnerem strategicznym spółki Nano Carbon) Zygmunt Łuczyński mówił o wydarzeniu bez precedensu, bowiem chodzi o sprzedaż komercyjną produktu zaledwie po trzech latach od nagrody Nobla za prace nad nim.

Łuczyński ostrzegł, że w Polsce miały miejsce przypadki, kiedy jakiś program naukowy bardzo dobrze się rozwijał, ale po jakimś czasie osoby odpowiedzialne za przyznawanie środków kierowały pieniądze na inne projekty. - Potrzebne są szybkie ścieżki podejmowania decyzji i realizowania decyzji o finansowaniu (...). Co rok powstaje kilkaset patentów w dziedzinie grafenu, to każdy zmarnowany miesiąc można przeliczyć na zmarnowane pieniądze - mówił.

Szef ITME powiedział, że nie można zagwarantować, że grafen będzie tematyką wiodącą w polskiej gospodarce (...), natomiast pewne jest, że jeżeli projekt nie będzie się rozwijał, to grupa kilkudziesięciu naukowców, specjalistów w dziedzinie grafenu, na których wydano już dużo pieniędzy, znajdzie sobie pracę gdzie indziej.

Łuczyński poinformował, że obecnie instytut znajduje się w pierwszej dwudziestce placówek naukowych na świecie zajmujących się grafenem. Dodał, że ITME zajął się "dziwnym węglem" w 2006 r. - kiedy nikt za grafen nie dałby marnego grosza - m.in. dzięki wyższej dotacji statutowej, którą otrzymał z resortu nauki i szkolnictwa wyższego. - W głowie nam się nie poprzewraca, bowiem na 2014 r. mamy obiecaną obniżkę dotacji - poinformował Łuczyński.

Grafen to nietypowy materiał, określany mianem 2D. Jest to pojedyncza warstwa atomów węgla, która wykazuje niespotykane właściwości mechanicznie i fizyczne. Grafen charakteryzuje się niskim ciężarem właściwym, dużą elastycznością i wytrzymałością, wysokim przewodnictwem elektrycznym i cieplnym. Grafen został wynaleziony w 2004 roku przez rosyjsko-brytyjską grupę fizyków.

Technologię pozwalającą na produkowanie taniego grafenu i otrzymywanie materiału o najwyższej jakości opracował i opatentował zespół pod kierownictwem dr inż. Włodzimierza Strupińskiego z ITME w 2011 r. Produkcją grafenu zajmie się firma utworzona przez Agencję Rozwoju Przemysłu, a także ITME. 51 proc. udziałów w Nano Carbon ma ARP, a 49 proc. fundusz inwestycyjny KGHM. W środę, oprócz oficjalnego uruchomienia produkcji grafenu, ruszył także internetowy kanał sprzedaży tego materiału poprzez sklep graphenshop.pl.

Czytaj także: Zalejemy świat grafenemPolub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 287 90,25%
nie 31 9,75%

Opinie (459)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

2
0
~maqumba.nieman 2013-12-19 (06:26) 1 rok 5 miesięcy 10 dni 19 godzin i 42 minuty temu

Uważam, że źle robimy sprzedając na cały świat MASZYNY do produkcji grafenu. Powinny być objęte zakazem eksportu a powinniśmy sprzedawać WYŁĄCZNIE sam GRAFEN!!!

odpowiedz

2
0
~avast 2013-12-19 (06:24) 1 rok 5 miesięcy 10 dni 19 godzin i 44 minuty temu

Tusk nie ma z tym nic wspólnego. Gdyby nie Tusk grafen byłby już znacznie wcześniej. A teraz PO zastanawia się jak zebrac z tego profity dla siebie.

odpowiedz

1
0
~alkor 2013-12-19 (06:15) 1 rok 5 miesięcy 10 dni 19 godzin i 53 minuty temu

Dlaczego ta wiadomość nie jest głośniejsza od sukcesów piłkarek, skoczków i kierowców ? Oby tak dalej. Wcale nie chodzi o to , by być największym i najlepszym na świecie, ale by robić to co ma przyszłość i nie zapominać o teraźniejszości i próbować, wciąż próbować... . Dlaczego ta wiadomość nie jest głośniejsza od sukcesów piłkarek, skoczków i kierowców ?

odpowiedz

1
0
~gutek7017 2013-12-19 (06:13) 1 rok 5 miesięcy 10 dni 19 godzin i 55 minut temu

no i cza czekać kiedy ZROBIĄ JAKIŚ PRZEKRĘT niestety to u nas standard

odpowiedz

1
0
~Lisek 2013-12-19 (06:09) 1 rok 5 miesięcy 10 dni 19 godzin i 59 minut temu

zarobimy? panie Tusk to jeszcze trzeba umieć sprzedać.

odpowiedz

1
0
~awe 2013-12-19 (05:41) 1 rok 5 miesięcy 10 dni 20 godzin i 27 minut temu

Nic nie zarobicie bo wam sie nic nie nalezy . Wy macie pracowac i narzekac .

odpowiedz

8
1
~jike 2013-12-19 (03:54) 1 rok 5 miesięcy 10 dni 22 godziny i 14 minut temu

dziekujemy polscy nalkofcy - dzieki niebieskim laserom jestesmy tak bogaci jak amerykanie

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

6
0
~Michal Kupiec 2013-12-19 (05:20) 1 rok 5 miesięcy 10 dni 20 godzin i 48 minut temu

w normalnym kraju pomysly i innowacje finansują finansiści a panstwo wspiera ich działania od strony prawnej i promocyjnej po to by czerpac zyski z podatkow jakie finansiści będą płacić ... na zielonych wyspach jednak jest odwrotnie finansiści nie finansują innowacji lecz państwo je finansuje z naszych podatków, a finansiści na zielonych wyspach są od tego by pobierać jedynie wynagrodzenia i apanaże z tych finansowanych przez państwo innowacji ktore nota bene nie przyniosą nigdy ani złotówki zysku ... bo na zielonych wyspach zyje sie lepiej ... kolesiom ... a nocami na zielonych wyspach nawet nie potrzeba świateł - bo noce rozświetla łuna niewinności Beat Sawickich !!!

odpowiedz

1
0
~Andi 2013-12-19 (05:05) 1 rok 5 miesięcy 10 dni 21 godzin i 3 minuty temu

Setki razy mówiłem różnym tuskom i innym miernotom ,stworzenie mechanizmunsystemowego w gospodarce łączącego myśli naukowa z przemysłem na miejscu w zakladzie produkcyjnym.System wsparcia podatkowego,dzwignieproinwestycyjne ,zwrot poniesionych nakładów,promocja zagraniczna ,ochrona patentowa itd..Realnej gospodarce trzeba dać sygnał,ze wykorzystanie grafenu jest korzystnie wspierane.To musi dotyczy wszystkich polski dokonań,ktore dzisiaj dzięki niedojdonm liberalnym sa rozkradania przez obcych..Na przykładzie grafenu widać ile czasu straciła Polska pod rządami nieuków solidarnosciowych i tzw Licencjonowanej przez ubecję opozycji niepodleglosciowej.Ile zmarnotrawili polskich pomysłów przez 25 lat by wreszcie zaakceptować ,ze Polacy maja swój rozum i możliwości.Oby ten sukces z grafenemi nie skończył sie jak zwykle...

odpowiedz

2
1
~jerry q 2013-12-19 (04:54) 1 rok 5 miesięcy 10 dni 21 godzin i 14 minut temu

Z tym grafenem to propagandowy pic.żadnej wielkiej rewelacji finansowej nie będzie.lepiej wyszlibyśmy na gazie łupkowym.Tusk jak zwykle kłamie lub powiela kłamstwo pseudonaukowca jakiegoś.

odpowiedz

7
1
~Michal Kupiec 2013-12-19 (02:58) 1 rok 5 miesięcy 10 dni 23 godziny i 10 minut temu

zieloną wyspę dobrobytu jaką juz jest Polska pokryjemy grafenem zeby błyszczała ... ja osobiscie oddam swoje 3 grosze na pokrycie zębów grafenem Donaldowi i Hrabiemu zeby błyszczała ich mowa niczym psu .... burkowi buda.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

8
3
~as 2013-12-18 (22:56) 1 rok 5 miesięcy 11 dni 3 godziny i 12 minut temu

W Tarnowe Ruscy juz probowali przejac fabryke gdzie maja prawa produkcyjne grafenu...

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

1
0
~jas 2013-12-19 (03:52) 1 rok 5 miesięcy 10 dni 22 godziny i 16 minut temu

czuje ze LUD duzo za ta zabawe zaplaci

odpowiedz

7
1
~PV22zx 2013-12-19 (00:32) 1 rok 5 miesięcy 11 dni 1 godzinę i 36 minut temu

A w Łodzi rozpoczynamy produkcję skarpetek z Grafenu z dodatkiem antybakteryjnego srebra, będa niezniszczale

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

13
1
~cuda panie 2013-12-19 (02:21) 1 rok 5 miesięcy 10 dni 23 godziny i 47 minut temu

Czyli jak rozumiem będziemy tak bogaci, że VAT będzie 15%, służba zdrowia będzie nas sama zapraszać na konsultacje, bedziemy jeździli pięknymi, darmowymi autostradami i benzyna będzie kosztować tyle co w USA? Dobrze myśle?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

1
1
~nikt 2013-12-19 (03:01) 1 rok 5 miesięcy 10 dni 23 godziny i 7 minut temu

Kto zarobi ? hahahaha .Ile kosztuje ,,kupienie" naukowca w Polsce bo POltyków to wiadomo.Będzie z duŻej chmury mały desczyk.Niebieskie lasery też były.Propaganda PEŁO rząda sukcesu.Strumień zielonych dolców propagandy będzie zalewał POlską zieloną wyspę dobrobytu.

odpowiedz

0
2
~czytelnik 2013-12-19 (02:33) 1 rok 5 miesięcy 10 dni 23 godziny i 35 minut temu

strona internetowa nie działa ;P

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
3
~REALISTA 2013-12-19 (02:47) 1 rok 5 miesięcy 10 dni 23 godziny i 21 minut temu

Jak zwykle.. tradycyjnie Tusk spierprzy sprawe.

odpowiedz

1
0
~kris 2013-12-19 (02:24) 1 rok 5 miesięcy 10 dni 23 godziny i 44 minuty temu

Jak donald mówi to mówi. O łupkach też mówił i co ? Nikt mu nie wierzył a on przecież mówił.

odpowiedz

2
3
~mam pomysła 2013-12-19 (02:23) 1 rok 5 miesięcy 10 dni 23 godziny i 45 minut temu

Prezerwatywy z grafenu. Da sie?

odpowiedz

Znajdź pracę z pracuj.pl

Skorzystaj

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu:

Tagi: