Trwa ładowanie...
zus
12-07-2014 09:53

Trzy minuty i zostajesz w OFE

Jedyna niedogodność dla tych, którzy chcą pozostać w OFE i nie życzą sobie, by część ich składek emerytalnych była przekazywana do ZUS, to konieczność wypełnienia specjalnego formularza. Dobra wiadomość jest taka, że można to zrobić w trzy minuty.

Trzy minuty i zostajesz w OFEŹródło: WP.PL, fot: Łukasz Szełemej
d3gt6vz
d3gt6vz

Formularz, który trzeba wypełnić, ma długą i skomplikowaną nazwę. Jest to "Oświadczenie członka otwartego funduszu emerytalnego o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego oraz o zapoznaniu się z informacją dotyczącą powszechnego systemu emerytalnego oraz informacją dotyczącą otwartych funduszy emerytalnych". Nazwa długa, ale druk ma ledwie dwie strony, z czego do wypełnienia jest pół.

W postaci papierowej formularze są dostępne w placówkach ZUS, ale można je też pobrać ze strony: emerytura.gov.pl albo stąd: [ Oświadczenie o pozostaniu w OFE

]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/33499/oswiadczenie__ofe_1.pdf ).

d3gt6vz

Na pierwszej stronie należy wypełnić zaznaczoną na żółtą część, najpierw podając dane osobowe: imię (lub imiona), nazwisko, datę urodzenia, PESEL oraz serię i numer dowodu osobistego lub paszportu. Następnie trzeba wpisać dane adresowe. Uwaga, w tym miejscu nie chodzi o adres zamieszkania czy zameldowania, a adres do korespondencji (może być inny niż dwa wymienione). Aby nie było za łatwo, trzeba podać numer urzędu pocztowego właściwego dla wpisanego adresu. Można go znaleźć na stronie WWW: placowki.poczta-polska.pl.

Pól, gdzie należy wpisać numer telefonu i adres poczty elektronicznej, nie trzeba wypełniać. Pamiętaj jednak, że w razie pomyłki albo potrzeby uzupełnienia danych kontakt telefoniczny lub e-mailowy jest o wiele szybszy niż tradycyjna poczta. Osoby, które mieszkają za granicą, muszą wpisać dwuliterowy kod państwa, w którym przebywają. Oznaczenia te można znaleźć w sieci, między innymi na stronie: pl.wikipedia.org/wiki/ISO_3166-1.

Na drugiej stronie formularza najważniejsze jest miejsce, gdzie można, ale nie trzeba, wpisać nazwę otwartego funduszu emerytalnego, do którego ma być przekazywana składka. Jeśli to miejsce pozostawimy puste, to pieniądze trafią do tego OFE, którego do tej pory byliśmy członkiem. Jeśli podamy nazwę innego funduszu, to ZUS poinformuje go o tym, a ten szybko skontaktuje się ze składającym oświadczenie w celu podpisania umowy. Ostatnie pole do wypełnienia to podpis. Nie zapomnij o nim, bo dokument będzie nieważny.

Wniosek o pozostaniu w otwartym funduszu emerytalnym należy złożyć w swoim oddziale ZUS do 31 lipca. Można to zrobić osobiście w okienku u urzędnika lub w specjalnych zusomatach, czynnych 24 godziny dobę 7 dni w tygodniu; niestety nie we wszystkich oddziałach w takie urządzenia stoją. Jeśli chcesz wysłać dokument listem poleconym (warto to zrobić za potwierdzeniem odbioru), adres oddziału ZUS, do którego należysz znajdziesz na stronie: www.zus.pl. Przez internet wniosek mogą złożyć osoby, które mają konto na platformie PUE. Może je założyć każdy, ale trzeba i tak udać się do oddziału ZUS, by potwierdzić dane osobowe.

Kolejna szansa na złożenie wniosku dopiero za dwa lata w 2016 r. Potem okienka transferowe będą otwierane co cztery lata. Wnioski o przejściu do do funduszy będzie można składać w 2020 roku, w 2024, w 2028, itd.

d3gt6vz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gt6vz