Trwa ładowanie...

Rodzinna przedsiębiorczość

Firmy rodzinne to duża część polskiej gospodarki. Według badań PARP "Firma w rodzinie czy rodzina w firmie" 36 proc. wszystkich przedsiębiorstw z polskiego sektora MSP to właśnie familijne biznesy.

Rodzinna przedsiębiorczośćŹródło: Thinkstockphotos
dvxhlz9
dvxhlz9

Polskie firmy rodzinne rozwijają się od około 20 lat. Zatrudniają 1,3 miliona osób, co stanowi 21 proc. wszystkich zatrudnionych w sektorze MSP. Średnia liczba pracowników w firmach rodzinnych to 5,8, w tym średnio 2,4 osób z rodziny. W firmach rodzinnych najczęściej pracują przedstawiciele pierwszego pokolenia (blisko 90 proc.) i to oni najczęściej są właścicielami.

Firmy rodzinne w większości funkcjonują na rynkach lokalnych lub w regionach i są jednoznacznie kojarzone z ich właścicielami. Przejawia się to większym poziomem odpowiedzialności zarówno za rodzinę, jak i za pracowników oraz lokalną społeczność. Ma to wpływ na sposób podejmowania decyzji przez zarządzających przedsiębiorstwem, którzy wiedzą, że ich konsekwencje będą miały wpływ na rodzinę, na pracowników i ich rodziny oraz na otoczenie, w którym funkcjonują.

– Doświadczenie, elastyczność i wiedza założycieli to cechy, które decydują o sukcesie firm rodzinnych. Przedsiębiorstwa te są bardziej odporne na okresy dekoniunktury. Potrafią szybko dostosować się do nowych warunków w czasie kryzysu, redukując koszty i rezygnując z niepotrzebnych wydatków. Jednak sukcesu firmy nie można utożsamiać tylko z jej przetrwaniem – mówi Aneta Grzyb–Hejduk, ekspert ds. szkoleń w Akademii PARP. Przedsiębiorstwo i jego otoczenie ciągle się zmieniają, a rynek wymaga wprowadzania innowacji i nowatorskich rozwiązań. Aby iść z duchem zmian, w świecie biznesu warto zdobywać nową wiedzę, która pomoże w rozwoju firmy. Uczestnictwo w szkoleniach jest dobrą metodą zdobywania nowych umiejętności i doświadczeń, ale czy firmy rodzinne z nich korzystają?

Badania PARP pokazują, że ze szkoleń branżowych i zawodowych skorzystało co drugie przedsiębiorstwo nierodzinne, ale tylko co trzecia firma rodzinna. Jakie są powody, dla których firmy rodzinne niechętnie korzystają ze szkoleń? Specyfika przedsiębiorstwa (6 proc.), brak w okolicy firm świadczących takie usługi (1 proc.), brak środków (7 proc.) oraz złe doświadczenia z prowadzonych w przeszłości szkoleń to główne problemy, podawane przez firmy rodzinne w badaniu PARP.

dvxhlz9

Firmy rodzinne mogą jednak zmienić swoje podejście i z powodzeniem rozwijać się za pomocą szkoleń. Taką możliwość daje Akademia PARP, czyli portal szkoleniowy z dostępem do 36 bezpłatnych szkoleń e-learning. To wysoce efektywna metoda nauki, która staje się coraz popularniejsza. Uczestnik takiego szkolenia sam wybiera miejsce i czas przeprowadzenia szkolenia. Jedynym warunkiem jest dostęp do Internetu, systematyczność i motywacja do zdobywania wiedzy. Szkolenia Akademii PARP merytorycznie dopasowane są do potrzeb mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, a sposób ich przedstawienia jest przystępny i praktyczny.

Z badań PARP wynika, że firmy rodzinne chętnie szkolą się z umiejętności sprzedażowych. Co trzecie takie przedsiębiorstwo skorzystało ze szkoleń z tego zakresu. – Takie szkolenia są dostępne również w e-learningu. Akademia PARP właśnie uruchomiła nowe szkolenie z zakresu telesprzedaży – mówi Aneta Grzyb–Hejduk z Akademii PARP.

Firmy rodzinne znacznie rzadziej szkolą się z zakresu zarządzania personelem i umiejętności osobistych. Być może powodem jest opór przed wprowadzaniem zmian w obszarze kierowania ludźmi lub niechęć do dzielenia się wypracowanymi przez siebie metodami i dopuszczania do tego obszaru osób z zewnątrz. – W przypadku e-learningu takie obawy nie powinny mieć miejsca. Zachęcamy przedsiębiorstwa rodzinne do sięgnięcia po ten rodzaj wiedzy w bezpiecznym zaciszu własnej firmy lub domu – dodaje Aneta Grzyb–Hejduk z Akademii PARP.

W Akademii PARP każdy sam może zdecydować, kiedy się uczy, w jakim tempie i w jaki sposób wykorzysta zdobywaną wiedzę. – Szkolenia dotyczące zarządzania i umiejętności osobistych można znaleźć na portalu Akademii PARP w obszarze zarządzania strategicznego i operacyjnego oraz umiejętności menedżerskich i osobistych – mówi Aneta Grzyb–Hejduk z Akademii PARP.

dvxhlz9

Portal szkoleniowy Akademii PARP udostępnia 37 szkoleń e-learning i 3 m-learning, z których mogą korzystać przedsiębiorcy i pracownicy firm MSP oraz osoby planujące założenie swojej firmy. Szkolenia Akademii PARP poparte są wieloma praktycznymi przykładami, dzięki którym łatwiej jest zapamiętać materiał. Każdy absolwent szkoleń Akademii PARP otrzymuje certyfikat, potwierdzający zdobytą wiedzę. Projekt jest realizowany na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i współfinansowany ze środków UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

dvxhlz9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvxhlz9