Zmiany w dofinansowaniu zatrudnienia niepełnosprawnych

PAP | dodane 2011-01-01 (08:20) 6 lat 3 miesiące 25 dni 3 godziny i 40 minut temu | 97 opinii
 

Zmniejszenie od lipca dofinansowania zatrudnienia niepełnosprawnych w stopniu lekkim i umiarkowanym, a zwiększenie - niepełnosprawnych w stopniu znacznym przewiduje nowelizacja ustawy o niepełnosprawnych, która w sobotę wchodzi w życie.

W trakcie prac sejmowych przeciw nowelizacji protestowali niektórzy pracodawcy niepełnosprawnych, przeciwni ograniczeniom dopłat z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Według nich ustawa doprowadzi do zwolnień osób niepełnosprawnych, gdyż zdecydowana większość zatrudnionych, na których pobierają dofinansowanie, to osoby o lekkim stopniu niepełnosprawności; dopłaty dla tej grupy będą mniejsze.

Z kolei związkowcy krytycznie odnosili się do wydłużenia dnia pracy niepełnosprawnych z siedmiu do ośmiu godzin. Zgodnie z ustawą skrócony czas pracy będzie przysługiwał tylko osobom niepełnosprawnym w stopniu znacznym i umiarkowanym.

Pracodawcy i związkowcy apelowali do prezydenta Bronisława Komorowskiego o niepodpisywanie ustawy. Obecnie NSZZ "Solidarność" przygotowuje wniosek o zbadanie przepisów ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.

- W najbliższych miesiącach najbardziej dotkliwym przepisem jest ten, przewidujący utratę dofinansowania dla emerytów z orzeczeniem o lekkim i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności - powiedziała PAP ekspert organizacji Pracodawcy RP Magdalena Janczewska. Przepisy te zaczną obowiązywać po trzymiesięcznym okresie przejściowym - czyli od kwietnia. - Już mamy sygnały, że firmy zaczynają dokonywać przeglądu pracowników i że będą zwolnienia - dodała.

Nowelizacja przewiduje, że docelowo dopłata do zatrudnienia niepełnosprawnych w znacznym stopniu ma docelowo wynosić 180 proc. najniższego wynagrodzenia, do zatrudnienia niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym - 100 proc., a w przypadku lekkiego stopnia niepełnosprawności - 40 proc. Przepisy te zaczną wchodzić - stopniowo - od lipca 2011. Obecnie pracodawca otrzymuje dopłatę w wysokości odpowiednio - 160 proc., 140 proc. i 60 proc. najniższego wynagrodzenia.

Kwoty dofinansowania zwiększa się o 40 proc. w odniesieniu do osób chorych psychicznie, o zaburzonym rozwoju czy chorych na epilepsję. Ustawa zalicza chorych na epilepsję do znacznego stopnia niepełnosprawności.

Rząd argumentował, że nowelizacja jest koniecznością, gdyż w ostatnich dwóch latach przybyło 68 tys. zatrudnionych niepełnosprawnych i w związku z tym wydatki na dofinansowanie zatrudnienia niepełnosprawnych są większe, a wpływy do PFRON - mniejsze. Pracodawcy odprowadzają bowiem do PFRON składkę, jeżeli wśród ich pracowników 6 proc. nie stanowią osoby niepełnosprawne. Dotyczy to pracodawców, zatrudniających co najmniej 25 osób.

W ocenie eksperta PKPP Lewiatan Piotra Sarneckiego, nowelizacja nie tnie środków ślepo, tylko robi to celowo: obniżone zostanie dofinansowanie do zatrudnienia niepełnosprawnych w stopniu lekkim i umiarkowanym, a ma promować zatrudnienie niepełnosprawnych w stopniu znacznym, czyli tych, którzy sami nie poradzą sobie.

Zaznaczył, że obecnie system jest tak skonstruowany, że im więcej niepełnosprawnych pracuje, tym mniejsze składki odprowadzane są do PERON - wymaga racjonalizacji środków.

Zgodnie z nowelizacją zaostrzone zostaną także wymogi dla zakładów pracy chronionej. Status taki będą mogły otrzymać te zakłady, w których niepełnosprawni stanowią co najmniej 50 proc. wszystkich zatrudnionych pracowników (w tym 20 proc. niepełnosprawni w stopniu znacznym). Obecnie jest to 40 proc. niepełnosprawnych, w tym 10 proc. w stopniu znacznym.

Zdaniem rzecznik Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych Anny Skupień podwyższenie liczby osób niepełnosprawnych, zatrudnionych w zpch z 40 do 50 proc. wszystkich pracowników doprowadzi do likwidacji wielu zpch, a w konsekwencji do zmniejszenia zatrudnienia niepełnosprawnych.

Dotychczas firmy, które nie zatrudniały 6 proc. osób niepełnosprawnych, płaciły mniejsze składki na PFRON, jeżeli dokonywały zakupów w zakładach pracy chronionej. Tę możliwość znosi obecna nowelizacja. - Już mamy sygnały, że firmy tracą kontrahentów. Jest duża niepewność w zakładach pracy chronionej - powiedziała Janczewska.

Nowelizacja likwiduje też możliwość odpisywania kwot na podatek rolny, leśny i podatek od nieruchomości na zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych. - To nie były pieniądze pracodawcy, ale z nich finansowano rehabilitację pracowników, często także zakup leków. Teraz tego nie będzie - powiedziała Janczewska.

Nowelizacja przewiduje także likwidację zwolnień z podatków od nieruchomości, leśnego, rolnego i od czynności cywilnoprawnych dla zakładów pracy chronionej, a także zmianę redystrybucji podziału zwolnień z zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (z 90 proc. na zakładowy fundusz rehabilitacyjny i 10 proc. na PFRON do 50 proc. na fundusz zakładowy i 50 proc. na PFRON).

Według danych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w zakładach pracy chronionej i na otwartym rynku pracy zatrudnionych jest obecnie 135 tys. niepełnosprawnych w stopniu lekkim, 116 tys. niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym oraz ponad 10 tys. w stopniu ciężkim.

Elżbieta Dominik

Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 0 50,00%
nie 0 50,00%

Opinie (97)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~zdesperowana 2012-12-26 (21:06) 4 lata 3 miesiące 30 dni 14 godzin i 54 minuty temu

pracuje w zakładzie z grupami one maj umowy o prace a ja z koleżanka umowę zlecenie i do tego 700zł wypłaty to śmiech bo pracujemy razem robimy to samo a liczy się grupa inwalidzka jak nie pasi nam na zleceniu to dowidzenia to jest smutne

odpowiedz

0
0
~luz 2012-10-16 (21:28) 4 lata 6 miesięcy 9 dni 14 godzin i 32 minuty temu

Tak nie powinno być by ludzie zdrowi symulowali chorobę by dostać grupę i iść do pracy,policjantom emerytom to może już starczy tej pracy jak chce pracować niech zrzeknie się emerytury i idzie do pracy a nie zabiera prace młodym i chorym ludziom co musi zarobić na swoje życie te 1100 zł kto w tych czasach wyżyje za takie grosze .jak ktoś ma 3 grupę stopnia lekkiego to już nie mam pracy a jak ma to na umowę zlecenie bo pefron tylko daje 40% pracodawcy to jest śmiech na sali jak tu żyć gdzie tu potem szukać lat pracy kto tym krajem w końcu rządzi ale widać gołym okiem że pracodawcy kręci i oszuści bo rząd nas to jest tylko po to by brać przez 4 lata kasę i nic więcej i liczyć na to że w kolejnych wyborach ludzie znów na nich zagłosują tak nie powinno być ci co mają 3 grupę stopnia lekkiego powinni też mieć pracę i umowę o pracę powinno być jak 3 lub 4 lata temu że można było sobie spokojnie pracować z umową o pracę

odpowiedz

0
0
~doplety 2011-11-14 (11:32) 5 lat 5 miesięcy 12 dni i 28 minut temu

taka osoba ma rente i jeszcze panstwo doplaca a ci co zatrudniaja to korzystaja ja jestem emerytem pracowale 3o lat mala emerytura i czy ktos doplaca a jeszcze nikt nie chce zatrudnic

odpowiedz

0
0
~Ania79 2011-01-01 (20:34) 6 lat 3 miesiące 24 dni 15 godzin i 26 minut temu

....?
Hm a ja szukam pracy i co mam 32lata i pierwsze pytanie-ma pani grupę inwalidzką?-jak nie to dziękujemy pani....Pytam się dlaczego nie zrobią z tym porządek? Rozumiem,ze ktoś jest chory i jest inwalidą ale czy ja zdrowa osoba muszę na siłę sobie wyrobić grupę inwalidzką by pracować? Smutne to ale prawdziwe...:(

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~Gość 2011-08-18 (11:20) 5 lat 8 miesięcy 8 dni i 40 minut temu

W Pleszewie firma "Florentyna" zatrudnia "niepełnsaprawnych".Każdy kto dostanie sie tam do pracy idzie do Centrum Pomocy Rodzinie i wychodzi jako chory przeważnie na alergie i w ten sposób właściciele Florentyny wyłudzają dotacje z PFRON a ludzie chorzy są przez lekarzy uzdrawiani dlatego,że cały limit praktycznie wyczerpuje Florentyna.

odpowiedz

0
0
~es33 2011-01-01 (21:37) 6 lat 3 miesiące 24 dni 14 godzin i 23 minuty temu

bardzo dobrze... z lekkim stopniem nie będa udawać ...
niepełnosprawnych... bardzo dobra ustawa, popieram!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

1
0
~Marek 2011-08-01 (10:52) 5 lat 8 miesięcy 25 dni 1 godzinę i 8 minut temu

Ja właśnie dostałem lekką grupę jestem po wymianie zastawki więc teraz pożegnam się z pracą na moje miejsce wezmą kogoś z lepszą grupą.Na domiar złego za miesiąc biorę ślub i z czego utrzymać teraz rodzinę. Dzięki komorowski nie zapomnę Ci tego przy wyborach.

odpowiedz

0
0
~b. kierownik 2011-01-02 (18:55) 6 lat 3 miesiące 23 dni 17 godzin i 5 minut temu

najwięcej kombinatorów -to byli działacze
"S" z firm, które "rozwalili", jako członkowie i zarządy. Obecnie pracują w ochronach.

odpowiedz

0
0
~tata 2011-01-01 (16:28) 6 lat 3 miesiące 24 dni 19 godzin i 32 minuty temu

Zmiany w dofinansowaniu zatrudnienia niepełnosprawnych
Pracuję w ochronie i nie mam emerytury . Razem ze mną pracują byli policjanci którzy szybko zrobili sobie grupę inwalidzką i agencja ochrony ma takiego pracownika za darmo. Pomijam ich emerytury które oscylują wokół 2300 zł. Ustawa o ochronie osób i mienia mówi że pracownik musi mieć dobry stan zdrowia i robi w tym celu płatne badania i jak się to ma do tych praktyk stosowanych przez agencje ochroniarskie wykorzystujące bałagan w tym chorym państwie ?

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

1
0
~irer 2011-01-02 (12:02) 6 lat 3 miesiące 23 dni 23 godziny i 58 minut temu

Wielki błąd
Można w takim przypadku nazwac Bo prawidłowo według zrozumienia ustawy o stopniachniepełonosprawnych osób tzn stopien znaczny utrata zdolnosci zarobkowania umiarkowany zakaz pracy lekki zmiana zawodu wykonywanego przed rentą Tj lekki stopien prawnie mozna dorobic do renty ale pozostałe powinny sie trzymac zasad A dlaczego tak jest to chyba powinien sam P Prezydent sie zastanowic i nie podpisywac takiej ustawy aby uniknąc korupcij Bo takich osób co pokazane na zdjeciach tj na wózkach inwalidzkich i otrzymują stopien znaczny lub umiarkowany jest garstka reszta oszukuje i jeszczema pierwszenstwo z wyzszą rentą pracowac Wartosie zastanowic

odpowiedz

Znajdź pracę z pracuj.pl

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu: