Trwa ładowanie...
d2tomko
03-06-2015 13:55

Kapica: w 2016 r. wstępnie wypełniona deklaracja dla emerytów i rencistów (aktl.)

#
Dochodzi więcej informacji i wypowiedzi
#

d2tomko
d2tomko

03.06. Warszawa (PAP) - Uruchomienie w 2016 r. systemu wstępnie wypełnionych deklaracji PIT-37 dla emerytów i rencistów, usługę sprawdzenia wiarygodności kontrahenta i udostępnienie MOPS-om informacji o dochodach ich podopiecznych- zapowiedział w środę wiceminister finansów Jacek Kapica.

W ocenie Kapicy wstępnie wypełnione deklaracje PIT-37 dla emerytów i rencistów będą ułatwianiem dla tych, którzy chcą wesprzeć organizacje pożytku publicznego.

"Jest duża grupa podatników, która będzie mogła z tego skorzystać szczególnie w sytuacji, kiedy będzie chciała przeznaczyć jeden procent podatku na organizacje pożytku publicznego" - podkreślił wiceszef MF na konferencji prasowej.

Obecnie najczęściej jest tak, że podatnicy rozliczani przez organ rentowy - jeśli chcą przekazać swój jeden procent - muszą sami wypełnić deklarację podatkową. Po zmianie będą musieli jedynie wpisać numer KRS wybranej organizacji do wstępnie wypełnionej deklaracji.

d2tomko

Ponadto Kapica zapowiedział, że w przyszłym tygodniu resort finansów uruchomi usługę udostępniania MOPS-om informacji o dochodach ich podopiecznych. Dzięki temu osoby, korzystające z pomocy społecznej, nie będą musiały chodzić do urzędów skarbowych po zaświadczenie o dochodach.

"Od 20 czerwca br. będzie można także elektroniczne sprawdzić kontrahenta, czy jest zarejestrowanym podatnikiem VAT i czy można bezpiecznie dokonać z nim transakcji" - powiedział wiceszef MF. Wyjaśnił, że procedura sprawdzania rejestracji podatników VAT będzie podobna do funkcjonującej obecnie procedury sprawdzania, czy kontrahent w transakcji wewnątrzwspólnotowej posiada numer VAT-UE. Weryfikacja będzie następowała po numerze NIP.

Kapica poinformował też, że do końca maja wpłynęło ponad 35 mln wypełnionych elektronicznie e-deklaracji. Jak mówił, stanowi to ok. 54 proc. wszystkich składanych rocznie rozliczeń podatkowych, których jest około 65 mln. Jego zdaniem pokazuje to, że gospodarka i społeczeństwo są przygotowane do elektronicznych rozliczeń podatkowych.

Kapica z satysfakcją przyjął też dane, dotyczące rozliczeń przy użyciu elektronicznie wstępnie wypełnionego zeznania rocznego PIT-37. Usługa ta ruszyła w połowie marca br. Do maja br. skorzystało z niej 102 tys. podatników. Podczas gdy w 2008 roku przez cały kanał elektronicznych rozliczeń przepłynęło 103 tys. dokumentów. "To pokazuje potencjał, jaki jest przed tego rodzaju narzędziem" - podkreślił Kapica.

d2tomko

MF poinformowało ponadto o pracach nad projektem CVP - centralizacją obsługi wszystkich podatków oraz obsługą tzw. jednolitego pliku kontrolnego, który ma umożliwić elektroniczne kontrole podatkowe. Prawdopodobnie pod koniec września lub na początku października ma zostać uruchomiona centralna obsługa rozliczeń m.in. podatku od czynności cywilnoprawnej (PCC), a w 2018 r. ma zostać uruchomione centralne rozliczenie CIT i VAT. Pozwoli to fiskusowi na szybsze reagowanie na ewentualne nieprawidłowości.

W ramach projektu CVP uruchomiony ma być też m.in. elektroniczny wgląd w akta sprawy i rozliczeń podatkowych, czy usługa automatycznego udzielania informacji o braku zaległości w podatkach dla procedury zamówień publicznych.

Dyrektor działu prawno-podatkowego w PwC Marcin Sidelnik przedstawił raport "System e-deklaracje badanie preferencji podatników PIT w zakresie zeznań podatkowych". Oparty jest on na ankiecie przeprowadzonej w maju na zlecenie PwC i MF na reprezentatywnej grupie 1067 podatników PIT w całej Polsce. Z raportu wynika wysoka dynamika wzrostu zainteresowania podatników elektronicznymi deklaracjami. O ile w 2010 r. e-deklaracje PIT stanowiły 2 proc. wszystkich złożonych dokumentów podatkowych, o tyle w tym roku stanowią one 46 proc. dokumentów.

d2tomko

W raporcie wskazano, że w pierwszym roku funkcjonowania systemu podatnicy złożyli zaledwie 390 elektronicznych rozliczeń rocznych PIT, tymczasem w tegorocznej akcji rozliczeniowej do systemu trafiło ponad 7 milionów takich PIT-ów. Zdaniem Sidelnika podatnicy bardzo chętnie korzystają z tej formy rozliczeń, bowiem pozwala ona zaoszczędzić czas - 88,2 proc. badanych wskazało, że jest to największa zaleta systemu. Niemal równie często wskazywano na wygodę systemu. "Średnio połowa podatników poświęca na złożenie e-deklaracje czas krótszy, niż pół godziny" - zauważył Sidelnik.

Jednocześnie 77,4 proc. badanych podatników oceniło system jako przejrzysty. Najczęściej z systemu korzystają osoby w wieku 25-44 lat z wyższym wykształceniem. Zadowolenie z tego typu rozliczeń wykazało 63 proc. pytanych (wobec 44 proc. w 2010 r.) W maju tego roku niecałe 4 proc. nie wiedziało w ogóle o istnieniu systemu e-deklaracje, podczas gdy pięć lat temu takiej wiedzy nie posiadał co czwarty podatnik.

"Aż 99 proc. korzystających w tej chwili z tej aplikacji stwierdziło, że w przyszłości chce się rozliczać również za pomocą systemu e-deklaracje, a ponad 49 proc. składających zeznanie w formie tradycyjnej zadeklarowało, że chciałoby w przyszłości skorzystać z tego systemu. To bardzo pozytywne wartości i pozwalają pozytywnie patrzeć w przyszłość" - powiedział.

Sidelnik namawiał na korzystanie z wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego. "Wydaje się, że warto dalej prowadzić kampanię informacyjną (...), aby coraz więcej osób mogło się rozliczać w ten sposób. Sam się rozliczyłem w ten sposób w tym roku. Zajmuje to dosłownie kilka minut, a rekordziści, z którymi rozmawiałem rozliczyli się w tej formie w niecałe cztery minuty" - poinformował.

d2tomko
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2tomko