Przekazanie krwi może zmniejszyć nasz podatek

Odliczenie od dochodu wartości oddanej honorowo krwi lub jej składników zmniejsza podstawę opodatkowania, a niższa podstawa opodatkowania oznacza niższy podatek w rozliczeniu rocznym. By skorzystać z ulgi, musimy mieć potwierdzenie, ile krwi oddaliśmy. Dokumenty - dla celów ewentualnej kontroli fiskusa - należy przechowywać do momentu upływu przedawnienia zobowiązania podatkowego.

Przekazanie krwi może zmniejszyć nasz podatek
Źródło zdjęć: © AFP

Z ulgi może skorzystać honorowy dawca krwi, czyli osoba, która oddała bezpłatnie krew (lub jej składniki) i została zarejestrowana np. w regionalnym centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

- Jest to ulga dla honorowych krwiodawców, którzy są zarejestrowani w ośrodku przyjmującym krew. Osoba, która oddała określoną liczbę litrów krwi może taką ulgę odliczyć w zeznaniu rocznym - mówi Agencji Informacyjnej Newseria Dominika Dragan-Berestecka, doradca podatkowy z Kancelarii Ożóg i Wspólnicy. Stawka ekwiwalentu pieniężnego za 1 litr krwi oraz jej składników (np. osocza) dla celów podatkowych jest jednakowa i wynosi 130 zł.

- Liczbę litrów należy przemnożyć przez 130 złotych i uzyskaną kwotę możemy odliczyć od dochodu - wyjaśnia doradca podatkowy.

Osoba, która oddała nieodpłatnie (honorowo) krew lub jej składniki, może wartość przekazanej darowizny na cele krwiodawstwa odliczyć od dochodu, podlegającego opodatkowaniu na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, wykazywanego w zeznaniu PIT-36 albo PIT-37 lub od przychodu, podlegającego opodatkowaniu ryczałtem ewidencjonowanym, wykazywanego w zeznaniu PIT-28.

Z prawa do odliczenia nie może skorzystać osoba, która otrzymała ekwiwalent pieniężny (wynagrodzenie) za oddaną krew lub jej składniki. Darowizna na cele krwiodawstwa podlega odliczeniu w ramach limitu, przewidzianego dla darowizn.

– Kwota dotycząca tej ulgi nie może przekroczyć łącznie z kwotą darowizn np. na cele kultu religijnego, 6 proc. dochodu wykazanego w zeznaniu rocznym. Ulga ta podlega zatem pewnemu limitowi, trzeba wziąć pod uwagę również kalkulacje pozostałych darowizn na cele kultu religijnego, na cele pożytku publicznego – podkreśla Dominika Dragan-Berestecka.

Z ulgi dla honorowych krwiodawców ma prawo skorzystać także podatnik, który oddał honorowo krew w stacji krwiodawstwa ze wskazaniem dla konkretnej osoby.

– Ustawa nie mówi o minimalnej liczbie litrów oddanych w danym roku. Jeżeli przedstawi zaświadczenie o ilości oddanej krwi, może z takiej ulgi skorzystać. Należy udokumentować ulgę zaświadczeniem z punktu krwiodawstwa, w którym oddaliśmy krew. Takie zaświadczenie o tym, kto i ile litrów krwi oddał musi być imienne – podsumowuje Dominika Dragan-Berestecka.

Aby dokonać odliczenia, podatnik musi posiadać dokument, z którego wynika wartość oddanej krwi (lub jej składników) wraz z oświadczeniem o jej przyjęciu przez stację krwiodawstwa. Dokumentów tych nie dołącza się do zeznania podatkowego, należy je jednak przechowywać do momentu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, tj. przez 5 lat, licząc od końca roku, w którym podatnik złożył zeznanie podatkowe.

Odliczenia z tytułu darowizny na cele krwiodawstwa dokonuje się w zeznaniu PIT-36, PIT-37 (składanym do 30 kwietnia następnego roku) lub PIT-28 (składanym do 31 stycznia następnego roku). Podatnik dołącza do zeznania formularz PIT/O, w którym wykazuje kwotę przekazanej darowizny, kwotę odliczenia w ramach darowizny krwi oraz dane obdarowanego – nazwę i adres stacji krwiodawstwa, w której oddał krew.

Źródło artykułu:Newseria

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)