Trwa ładowanie...

Europejska waluta w odwrocie

Dolar rośnie w siłę po kolejnych dobrych danych. Czekamy na decyzję EBC co do dalszych działań mających wesprzeć europejska gospodarkę. W Polsce rosną spekulacje związane z ewentualną obniżką stóp procentowych.

Europejska waluta w odwrocieŹródło: Fotolia, fot: RFsole
d3eti4g
d3eti4g

Miniony tydzień był kolejnym bardzo dobrym okresem dla dolara. Amerykańska waluta umocniła się względem wszystkich pozostałych głównych walut. Wszystkie te waluty jak do tej pory we wrześniu straciły do amerykańskiej waluty ponad 2%.

Nie jest to jednak zaskoczenie. W piątek po raz kolejny poznaliśmy bardzo dobre dane z gospodarki amerykańskiej, które jeszcze bardziej potwierdziły siłę dolara z ostatnich dni i tygodni. Wzrost gospodarczy w USA wyniósł w II kwartale 4,6% w ujęciu kwartalnym. Co jasno wskazuje, że to nie koniec aprecjacji amerykańskiej waluty. Oczywiście w krótkim terminie możliwa jest niewielka korekta, ale docelowo w długim terminie dolar powinien zyskiwać.

Notowania EUR/USD od dłuższego czasu pozostają w silnym trendzie spadkowym. Rynki oczekują już zbliżającej się podwyżki stóp procentowych w USA. A z kolei europejska waluta pozostaje słaba, gdyż sytuacja w gospodarce nie napawa optymizmem. Ożywienie w europejskich krajach jest nietrwałe. Plan EBC, który dawał bankom europejskim tani pieniądz na rozkręcenie akcji kredytowej, okazał się nieskuteczny.

Może to spowodować, że Europejski Bank Centralny w obliczu przedłużającego się spowolnienia gospodarczego w Eurolandzie będzie musiał poszukać kolejnych narzędzi, by wspomóc gospodarkę. Radykalne cięcia stóp procentowych nie pomagają, dlatego kolejną decyzją Mario Draghiego może być ogłoszenie programu skupu obligacji, podobnie jak to miało miejsce w USA z QE.

d3eti4g

Końcówka miesiąca może jeszcze przynieść umocnienie polskiej waluty zważywszy na fakt, że po kursie z 30 września przeliczane będą dopłaty dla rolników na następny rok. Ale od początku października złotówka powinna słabnąć, możliwe jest odbicie kursu ponad poziom 4,20 na EUR/PLN. Związane to będzie ze zwiększonymi spekulacjami co do obniżki stóp procentowych w Polsce przez RPP. 25-punktowe cięcie stóp jest już w cenach, ale możliwe jest bardziej “gołębie” podejście przez Radę i obniżkę stóp o 50 punktów bazowych. Złotemu może nie pomóc dalszy spadek indeksu PMI, który poznamy w środę, jak również dalsze spadki eurodolara.

Dziś o 11:00 poznamy indeksy koniunktury gospodarczej w Strefie Euro, o 14:00 inflację w Niemczech, zaś o 14:30 - dane o dochodach i wydatkach Amerykanów za sierpień.

EUR/PLN

(fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 29.06.2014 do 29.09.2014

d3eti4g

Kurs EUR/PLN porusza się w szerokim trendzie wzrostowym. W przypadku powrotnego ruchu w górę oporem jest linia łącząca maksima ostatniego miesiąca na poziomie 4,1890. Wsparciem są okolice 4,1700, w których to rejonach przebiega linia łącząca minima ostatnich tygodni.
CHF/PLN

(fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 29.06.2014 do 29.09.2014

Od czerwca kurs CHF przeszedł w trend boczny. Najbliższym oporem jest 3,4675, czyli linia łącząca ostatnie maksima. W przypadku ruchu w dół najbliższym wsparciem jest linia łącząca minima z ostatniego miesiąca na poziomie 3,4375. W tym miejscu znajduje się również ważne wsparcie w postaci linii trendu wzrostowego.
USD/PLN

(fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 29.06.2014 do 29.09.2014

d3eti4g

Kurs USD/PLN utworzył silny trend wzrostowy i przebija kolejne poziomy. Opór może stanowić górne ograniczenie trendu wzrostowego to jest poziom 3,3250. W przypadku korekty wsparcie stanowić będzie poziom 3,2575 czyli dolne ograniczenie trendu wzrostowego.
GBP/PLN

(fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 29.06.2014 do 29.09.2014

Kurs GBP/PLN przemieszcza się w trendzie wzrostowym. Dla dalszego ruchu w górę oporem jest maksimum lokalne na 5,3700. W przypadku ruchu w dół najbliższym wsparciem jest 5,3500, czyli linia krótkoterminowego trendu wzrostowego, a dalej 5,3050 czyli dolne ograniczenie formacji wzrostowej.
Komentarze walutowe przygotowują dealerzy Currency One SA.
Krzysztof Pawlak
Dealer walutowy w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

d3eti4g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3eti4g