Trwa ładowanie...
21-08-2014 17:45

Perspektywa obniżek stóp przez RPP

Dzisiejszy dzień był bardzo interesujących z perspektywy kalendarza makro. Już od rana na rynek docierały sygnały z europejskiej gospodarki poprzez publikację wstępnych odczytów PMI. Nie zaskoczyły one bardzo pozytywnie jednak euro odrabiało część strat w stosunku do dolara. Osłabienie amerykańskiej waluty mogło jednak wynikać z wycofywania się inwestorów z krótkich pozycji przed jutrzejszym wystąpieniem Yellen w Jackson Hole.

Perspektywa obniżek stóp przez RPPŹródło: Fotolia, fot: whitelook
d2cbkpg
d2cbkpg

Popołudniu rynek skupił swoją uwagę na kolejnych odczytach płynących z amerykańskiej gospodarki. O godzinie 15:45 poznaliśmy odczyt przemysłowego PMI, który okazał się dużo lepszy od oczekiwań rynkowych i wyniósł 58 pkt. (kons. 55,7 pkt.), także indeks FED z Filadelfii pozytywnie zaskoczył, a więc w dalszym ciągu z amerykańskiej gospodarki napływają bardzo dobre sygnały, które w długim terminie będą działać na korzyść dolara.

W czasie dzisiejszej sesji mogliśmy także poznać protokół z ostatniego posiedzenia RPP. Część członków uznała, że przy obecnych uwarunkowaniach makroekonomicznych utrzymywanie stóp na aktualnym poziomie może pogłębiać deflację. A więc te informacje nie są zbyt dobre dla polskiej waluty. Dzisiaj notowania USDPLN pokonały ważny poziom 3,15 zł, jednak czynnikiem, który to spowodował był w dużej mierze silny dolar, przy stabilnej parze EURUSD, a z racji tego że USDPLN jest crossem walutowym to mieliśmy przebicie tak istotnego miejsca. Spadek napięcia geopolitycznego będzie w dalszym ciągu działał na korzyść polskiej waluty lecz gdyby doszło do kolejnej eskalacji konfliktu na Ukrainie to przy silnym dolarze notowania USDPLN mogłyby zmierzać nawet w kierunku 3,18 zł.

Łukasz Banach
XTB

d2cbkpg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cbkpg