Trwa ładowanie...

Imigranci z Afryki w Polsce. Gdańsk szykuje mieszkania komunalne, uchwała Rady Miasta przeszła jednogłośnie

Decyzja Gdańska oznacza rozszerzenie o uchodźców listy osób, które mają prawo ubiegać się o mieszkania komunalne.

Imigranci z Afryki w Polsce. Gdańsk szykuje mieszkania komunalne, uchwała Rady Miasta przeszła jednogłośnieŹródło: Eastnews, fot: Photoshot/REPORTER
d3tex6z
d3tex6z

Mieszkania komunalne dla imigrantów z Afryki. Choć przepychanki na poziomie unijnym w sprawie przyjęcia uchodźców przez poszczególne kraje wciąż trwają, gdańscy radni nie czekali na decyzję polskiego rządu w tej sprawie i jednogłośnie przegłosowali uchwałę o udostępnieniu mieszkań komunalnych przybyszom z Afryki. Gdańska Rada Miasta składa się wyłącznie z członków PO i PiS-u.

W praktyce decyzja Gdańska oznacza rozszerzenie o uchodźców listy osób, które mają prawo ubiegać się o mieszkania komunalne.

Jak wyjaśniła w rozmowie z Wirtualną Polską Emilia Salach, kierownik biura prasowego Prezydenta Miasta Gdańska, uchwała przyznała uchodźcom takie same prawa do ubiegania się o lokale komunalne, jakie przysługują repatriantom. Podkreśliła, że każdy wniosek będzie rozpatrywany indywidualnie i musi uzyskać aprobatę prezydenta.

- To trudne do określenia, co prezydent będzie brał pod uwagę, ale na pewno czynnik ekonomiczny też - powiedziała Salach. Jak zapewniła, nie będzie się liczył wyłącznie fakt, że ktoś ma status uchodźcy.

d3tex6z

Przedstawicielka Pawła Adamowicza uspokaja, że przyznawanie mieszkań komunalnych uchodźcom nie będzie odbywać się kosztem Gdańszczan. - Priorytetem dla prezydenta zawsze są mieszkańcy Gdańska. Prezydent będzie oceniał taki wniosek zawsze pod kątem interesu Gdańszczan i możliwości miasta. To nie jest tak, że oni będą przeskakiwać całą kolejkę i będą dostawali mieszkania jako pierwsi - zapewniła Emilia Salach.

O ile jednak w przypadku mieszkańców Gdańska uzyskanie prawa do lokalu komunalnego wiąże się z koniecznością spełnienia szeregu warunków formalnych, między innymi w kwestii sytuacji materialnej wnioskodawców, w przypadku uchodźców takich warunków nie będzie. Tu decyzja będzie mieć w dużej mierze charakter uznaniowy.

"Prezydent Miasta Gdańska może, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, wynająć lokal z pominięciem warunków określonych w § 8 ust. 1, cudzoziemcom przybyłym do Gdańska, którzy uzyskali w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą" - brzmi kluczowy fragment uchwały Rady Miasta Gdańska z 27 sierpnia.

Nie jest to pierwsza decyzja władz tego miasta w kwestii imigrantów. Już w maju prezydent Paweł Adamowicz powołał zespół do spraw modelu integracji imigrantów. Jak informuje TVP Gdańsk, zespół ten składa się z przedstawicieli imigrantów, służb miejskich, jednostek edukacyjnych oraz ekspertów z ponad 50-ciu organizacji zajmujących się imigrantami.

d3tex6z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3tex6z