Rynek pracy w Polsce wymaga reformy. 2,5 roku czekania na podwyżkę

oprac. Katarzyna Kalus, PAP | aktualizacja 2017-04-21 (09:09) 9 dni 19 godzin i 23 minuty temu | 47 opinii
 
386870i2.jpg

Polski rynek pracy wymaga reformy. Przeciętny Polak po stracie pracy szuka zatrudnienia ponad rok, podczas gdy w Holandii czy Danii proces ten trwa 2-3 tygodnie - przekonuje Joanna Tyrowicz, doradca w Instytucie Ekonomicznym NBP, konsultantka Banku Światowego.

Według Tyrowicz nasz rynek pracy jest nieprzyjazny dla pracowników. - Przeciętny Polak czeka na podwyżkę 2,5 roku, a gdy straci pracę szuka jej ponad rok. W większości krajów unijnych jest to poniżej kilku miesięcy. Są państwa, gdzie czas poszukiwania pracy przez osobę bezrobotną to 2-3 tygodnie, jak np. w Danii, Holandii czy Szwecji - powiedziała Tyrowicz.

Jak mówiła, relatywnie niski odsetek polskich pracodawców tworzy miejsca pracy bądź poszukuje pracowników. Ponad 40 proc. firm tworzy znikomą liczbę miejsc pracy w każdym roku tzn. jedno, dwa; przy większych przedsiębiorstwach - kilka - wskazała Tyrowicz. Podkreśliła, że pracodawcy mają słabe doświadczenie w poszukiwaniu pracowników. - Często szukają pracowników 3-6 miesięcy. Co oznacza, że jest to proces długotrwały, często zakończony porażką - powiedziała.

Według niej samo poszukiwanie pracowników ze strony pracodawców pochłania 0,1 proc. PKB. - To są pieniądze, które idą tylko na to, żebyśmy się znaleźli, nie tworzą żadnej konkretnej wartości - wskazała Tyrowicz.

Jak podkreśliła, Polska jest również krajem o niemal najniższym w Europie wskaźniku aktywności zawodowej. Bierze się to z niskiej aktywności zawodowej osób młodych i ludzi starszych. - Niska aktywność oznacza m.in. niezdolność dopasowania pracy do indywidualnych wymogów, np. studentów czy osób starszych realizujących funkcje opiekuńcze - wyjaśniła.

W ocenie Tyrowicz "jeżeli zmodernizujemy polski rynek pracy i stworzymy możliwość łatwiejszego godzenia funkcji zawodowych, rodzinnych i życiowych, te bariery z czasem zaczną znikać i stworzą polski rynek pracy jako miejsce bardziej przyjazne".

Zdaniem ekspertki w naszym kraju niesprawnie działała pośrednictwo pracy, zawodzi też komunikacja między pracownikiem i pracodawcą. - Nie korzystamy z profesjonalnego wsparcia w poszukiwaniu pracy, tylko stąpamy po omacku. Ponad 80 proc. osób poszukujących pracy deklaruje, że szuka głównie za pośrednictwem ogłoszeń i znajomych - zaznaczyła Tyrowicz. Dodała, że tak samo szukają pracodawcy, co oznacza, że trudno im będzie znaleźć osoby o potrzebnym profilu kompetencji.

- Jak go nie naprawimy, to nie będzie działał. Można to zrobić poprzez profesjonalne pośrednictwo pracy, wsparcie we właściwym kierowaniu własną karierą, czego w Polsce nigdy nie było, a we wszystkich krajach rozwiniętych jest - wyjaśniła. Zaznaczyła, że jesteśmy jedynym krajem na świecie, gdzie doradca zawodowy i pośrednik pracy to dwa oddzielne zawody. - A przecież pośrednik nie powie mi, jakiej pracy powinnam szukać, po to muszę iść do doradcy - wskazała.

Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 13 39,39%
nie 20 60,61%

Opinie (47)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

43
3
~rety 2017-04-21 (10:56) 9 dni 17 godzin i 36 minut temu

Rynek pracy to polega na tym że wkoło lecą te same ogłoszenia na produkcje lub do marketów przez agencje tymczasowe za oszołamiające wynagrodzenie 1500 zł lub mniej bo często na 3/4 etatu. Gdzie praca jest na 3 zmiany swiątek piątek , gdzie żeby dotrzeć do pracy trzeba najzwyklej mieć samochód którego nie da się kupić i utrzymac za te niepoważne wynagrodzenia. A za granicę też nie łatwo o pracę do przyjecia bo jak co wolne to też tylko śmieciówki gdzie musisz też wyłożyć sporo kasy na wyjazd a za kilka tygodni jest po pracy. A bezrobotni z Polski zasiłków nie mają. No chyba że tacy z dziećmi, ale tego 500+ to z największą ledwościąjest na dziecko.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

1
0
~karol 2017-04-24 (14:58) 6 dni 13 godzin i 34 minuty temu

Reformy wymagają koszty pracy a ściślej jej opodatkowanie. Pracodawcy z reguły wolą zatrudnić osobę z doświadczeniem, bo nie każdy chce i może ponosić koszty podnoszenia kwalifikacji pracownika. Mój pracodawca stanowi tu chlubny wyjątek. Pracuję w firmie FastTony i szef nie szczędzi grosza na doskonalenie się, udział pracowników w konferencjach, eventach itp.

odpowiedz

9
0
~marek 2017-04-23 (11:28) 7 dni 17 godzin i 4 minuty temu

Ludzie nie muszą zarabiać,byle czarna mafia miała nasza kasę z budżetu,jesteśmy dla czarnych D A R CZ Y Ń C A M I,to takie słynne słowo,które Oni kochają.

odpowiedz

12
0
~grzegorz 2017-04-23 (11:11) 7 dni 17 godzin i 21 minut temu

podwyżki w polskich prywatnych firmach ? hahahahaahahahahahahahahahahahahahahahahaha

odpowiedz

6
1
~mirek 2017-04-23 (10:54) 7 dni 17 godzin i 38 minut temu

słyszałem, że w Grecji podwyżki były co miesiąc, do tego dążymy?

odpowiedz

22
19
~felek 2017-04-22 (18:10) 8 dni 10 godzin i 22 minuty temu

Cóż- jak ludzie mają pracować i chcieć pracować, skoro tak jak w moim przypadku, pracodawca chce mi dać 2500zł na miesiąc, a ja wiem że za moją pracę weźmie 8000- 10,000, czy to uczciwe? nie nie uczciwe, a łajza chce na mnie zarabiać i to sporo! jest zwykłym dusigroszem i łajzą! Dobrze wiem ile mogę zarobić , bo miałem okazję pracować bez nadzoru i położenia nieudaczniczych łap pracodawcy na mojej kasie! Gdybym otworzył firmę, spokojnie zarobię 8000 zł. przeszkoda jest jedna, a jest państwo, które od razu będzie chciało mnie okraść, nakładając na mnie różnego rodzaju opłaty , z ktorych nawet po 100 latach pracy nic nie będę miał! To chory złodzieski system, a obecnie dorwał się do niego nie jaki morawiecki i kombinuje jak by tu ukraść, ale zeby wyglądało ,że nie ukradł!

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

18
0
~Chełmianin N 2017-04-22 (21:18) 8 dni 7 godzin i 14 minut temu

BAJANIE???? Nie przewidzieli,
BAJANIE???? Nie przewidzieli, że wzrost gospodarczy im wzrośnie, wartość 500+ maleje, emeryt ubożeje i słupek rośnie ceny wyższe, robolowi zabiedzonemu nie podwyższyli ściągalność podatków wyższa i Pan ludków się chwali! Nie cieszcie się, bo stać się może, że wzrost spadnie a wówczas się powie, że takiej sytuacji nie przewidzieli, nie patrzcie na słupki, lepiej się przyjrzeć, kto kradnie, a jak nie wprowadzicie ludzkiego prawa, to ktoś padnie. Morał taki: nie dostrzegacie prawdziwej rzeczywistości, która jest kształtowana, przez ludzików samorządności!

odpowiedz

18
1
~lgkcg,l 2017-04-22 (19:30) 8 dni 9 godzin i 2 minuty temu

w com od 4 lat nie dostalismy podwyzek.....teraz strasza ukraincami

odpowiedz

65
4
~Barry 2017-04-22 (13:12) 8 dni 15 godzin i 20 minut temu

W Polsce nie ma żadnej pracy. Wszelkie środki materialne przejmuje kościół. Co miesiąc podatnik oddaje pieniądze czarnemu. Płaca w Polsce ? Jaka rewaloryzacja emerytur ? Doprowadzanie zwykłych ludzi do roli nędzarzy. Wstyd PiS-ie. Najbardziej pulchne osobniki w waszych szeregach.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

42
5
~cajo 2017-04-22 (15:52) 8 dni 12 godzin i 40 minut temu

Zlikwidować urzędy pracy,zasiłki,zusy,krusy,chorendalne podatki ,armie księży i urzędasów 500+,nie rentowne górnictwo ,związki zawodowe,Zredukować liczbę polityków a oszczędzone miliardy przesunąć na wynagrodzenia dla ciężko pracujących.Min. płaca w Polsce na rękę 3tys zł NA START!!!!!!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Skorzystaj

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu: