Trwa ładowanie...

Czy hakerzy wyłączą nam prąd?

Cyberataki stają się coraz poważniejszym zagrożeniem dla bezpiecznego funkcjonowania państwa. Czy scenariusz rodem z filmu "Szklana Pułapka 4" może się ziścić w Polsce?

Czy hakerzy wyłączą nam prąd?Źródło: Fotolia, fot: Artur Marciniec
dxg07l0
dxg07l0

W przywołanym powyżej filmie grupa hakerów przeprowadza atak na krytyczną infrastrukturę kraju. Jedna z postaci tłumaczy głównemu bohaterowi, granego tradycyjnie przez Bruce'a Willisa, z czym mają do czynienia:

"Wyprzedaż po pożarze to trójfazowy atak na infrastrukturę kraju. Etap numer jeden to paraliż transportu. Etap numer dwa to finanse i telekomunikacja. Etap numer trzy - odłączenia mediów, gazu, wody i elektryczności. Mówią o tym >>wyprzedaż po pożarze<<, bo wszystko musi pójść."

Niektórym mogłoby się wydawać, że odwoływanie się do kina akcji jest śmieszne, a to była tylko filmowa fikcja. Problem jednak w tym, że taki scenariusz miał już miejsce w rzeczywistości.

Nawet Bruce Willis nie pomoże

W 2007 roku cyberatak w Estonii na niemal dwa tygodnie sparaliżował cały kraj. Nie funkcjonował internet, przestały działać systemy banków, strony parlamentu czy mediów. Co gorsza, zawiódł też system zarządzający dostawami energii, a przez jakiś czas nie działał telefon alarmowy 112.
Jak wynika z raportu Instytutu Kościuszki "Bezpieczeństwo Infrastruktury krytycznej wymiar teleinformatyczny", cyberataki mogą stać się kluczowym zagrożeniem dla bezpieczeństwa kraju. Dziś taka sytuacja jak w Estonii może powtórzyć się także w Polsce. Można wręcz nie tyle stawiać pytanie "czy", ale "kiedy". Chociaż nasze państwo podejmuje kroki mające zapewnić ochronę, to tak naprawdę nigdy nie będziemy w 100 procentach zabezpieczeni przed tego rodzaju atakami.

dxg07l0

- Estończycy mieli do czynienia z atakami hakerów najprawdopodobniej finansowanych przez inne państwo. Jak pokazuje analiza tego przykładu wszystko zależało od atakującego. W rozmowach z nami przedstawiciele Estonii przyznali także, że przez ten czas byli bezradni i problem ustał dopiero wtedy, gdy atakujący zdecydował się o zakończeniu akcji - zauważa Maciej Pyznar z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Oczywiście po tym zdarzeniu Estończycy podjęli kolejne kroki i wzmocnili swoją ochronę, jednak tak naprawdę jest to nieustający wyścig inwestycyjny.

Dlatego bezpieczeństwo infrastruktury technicznej jest szczególnie ważne. W jej skład wchodzą obiekty służące zapewnieniu sprawnego funkcjonowania nie tylko organów administracji publicznej, ale także przedsiębiorstw oraz zapewniające ochronę zdrowia i życia obywateli.

Sieć oplatająca państwo

Dziś komputerami sterowane jest właściwie wszystko. Od administracji publicznej, systemy policji, poprzez bankowość, systemy finansowe, giełdę, wodociągi, linie lotnicze czy szpitale.

dxg07l0

To szczególnie istotne zwłaszcza w przypadku wspomnianej bankowości. Hakerzy atakując banki mogliby zdobyć dostęp do wszystkich najważniejszych informacji o nas, uniemożliwić nam dostęp do kont, wyczyścić je, a do tego jeszcze za pomocą pozyskanych danych wyłudzić kredyt.

- Infrastrukturę krytyczną można porównać do systemu naczyń połączonych. Gdy w jednym miejscu nastąpi wyciek, można go zastopować. Inaczej jest, jeśli takich wycieków w tym samym momencie powstaje więcej. Podobnie jest w infrastrukturze krytycznej, tamowanie zagrożenia jest łatwe, jeśli wiemy, gdzie wystąpiło naruszenie bezpieczeństwa i jeśli jest to zdarzenie jednorazowe - dodaje dr Aleksander Poniewierski, Partner Zarządzający Działem Doradztwa Informatycznego, Lider Grupy Doradztwa Informatycznego w Europe Środkowej i Południowo-Wschodniej EY.

Zagrożeń może być z resztą znacznie więcej. Hakerzy mogą dokonać ataku chociażby na zakłady przetwarzających żywność. W dzisiejszych czasach system kontroli jakości opiera się w dużej mierze na skomplikowanych systemach operacyjnych. Teoretycznie przestępcy mogliby włamać się do nich i zmienić tak ustawienia, że nie reagowałyby one na ewentualne nieprawidłowości pojawiające się podczas procesu produkcji. Idealny i cichy sposób na przykład na wypuszczenie na rynek partii mięsa nie nadającej się do spożycia.

dxg07l0

Konieczna jest ścisła współpraca

Istotnym elementem jest także to, że infrastruktura krytyczna zajmuje się w dużej mierze w rękach podmiotów prywatnych i globalnych koncernów. Razem ze wzrostem ich roli powinno wzrastać także ich zaangażowanie w budowanie skutecznych mechanizmów współpracy z podmiotami publicznymi, które zakładałyby wymianę informacji na temat zagrożeń, przyjmowanie dobrych praktyk i rekomendacji.

To chociażby operatorzy telefoniczni. Podczas gdy priorytetem państwa jest ochrona infrastruktury, głównym celem prywatnych przedsiębiorstw jest generowanie zysku. Problemem jest także to, że obecnie w kraju nie mamy ujednoliconego standardu bezpieczeństwa.

- Sprawne funkcjonowanie infrastruktury krytycznej zależy w znacznym stopniu od współpracy sektora prywatnego i administracji publicznej. Zapewnieniem tej współpracy, budowaniem relacji administracji publicznej z przedsiębiorcami zajęło Rządowe Centrum Bezpieczeństwa - powiedział Janusz Skulich, dyrektor RCB.

dxg07l0

Jak dodaje Skulich w Centrum został przygotowany Narodowy Program Ochrony Infrastruktury Krytycznej (NPOIK) przyjęty 26 marca 2013 roku przez Radę Ministrów. Jego celem jest stworzenie warunków do poprawy bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w Polsce.
- Państwo musi zachęcać przedsiębiorców do współpracy i rzetelnego wykonywania zadań związanych z bezpieczeństwem. Takimi sposobami mogą być np.: ulgi podatkowe, granty na innowacyjne działania obejmujące bezpieczeństwo infrastruktury, ulgi ubezpieczeniowe, certyfikowanie firm czy kredyty przeznaczane na wzmocnienie bezpieczeństwa - twierdzi Joanna Świątkowska dyrektor obszaru cyberbezpieczeństwa w Instytucie Kościuszki.

Raport Instytutu Kościuszki "Bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej wymiar teleinformatyczny" powstał przy współpracy z Rządowym Centrum Bezpieczeństwa, firmą doradczą EY, kancelarią prawną WKB, firmą Matic, a także ekspertami Fundacji Cyberprzestrzeń i Politechniki Krakowskiej i Wojskowej Akademii Technicznej. Głównym celem opracowania jest dostarczenie podmiotom zaangażowanym w ochronę infrastruktury krytycznej rekomendacji przyczyniających się do zwiększenia poziomu jej bezpieczeństwa. Raport powstał w ramach realizowanego przez Instytut Kościuszki projektu Cel: Cyberbezpieczeństwo.

dxg07l0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxg07l0