17:15, 22.05.2015
08:00, 22.05.2015
00:46, 25.05.2015

Oto ile dostaje rodzina zastępcza

Michał Jankowski, Wirtualna Polska | dodane 2012-09-21 (16:41) 2 lata 8 miesięcy 3 dni 8 godzin i 29 minut temu | 650 opinii
 

Z roku na rok w Polsce przybywa zawodowych rodzin zastępczych. Osoby decydujące się na prowadzenie takiej rodziny mogą liczyć na wsparcie ze strony państwa.

Jak poinformowało Wirtualną Polskę Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, w Polsce w 2011 roku było 1 906 zawodowych rodzin zastępczych, w których dom znalazło 9 243 dzieci.

Kwestie dotyczące zawodowych rodzin zastępczych uregulowane są ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Duża nowelizacja przepisów weszła w życie od początku 2012 roku.

Z obecnie obowiązujących przepisów wynika, iż rodzina zastępcza zawodowa może liczyć na wynagrodzenie nie niższe niż 2 tys. złotych miesięcznie. Jeśli będzie pełniła rolę pogotowia rodzinnego, kwota ta wzrośnie do minimum 2,6 tys. zł. Licząc ze wszystkimi dodatkami rodzina zastępcza z czwórką dzieci może liczyć nawet na około 7 tys. zł.


Skąd taka suma? Rodzina może liczyć na określone premie w wysokości 20 proc. otrzymywanego wynagrodzenia. Aby się tak stało, więcej niż troje dzieci lub, co najmniej jedno dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności musi przebywać przez okres dłuższy niż 10 dni w miesiącu kalendarzowym. Dzieje się tak również w momencie, gdy dziecko zostaje umieszczone w rodzinie zastępczej w trybie ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich bądź gdy rodzina zastępcza zawodowa sprawuje funkcje rodziny pomocowej.

Zawodowe rodziny zastępcze, które zdecydują się na taki rodzaj działalności mogą liczyć na specjalne świadczenia pokrywające koszty jego utrzymania w wysokości nie niższej niż 1000 złotych na miesiąc. Pomniejsza się je jednak o kwotę nie wyższą niż 50 proc. dochodu dziecka, nie więcej jednak niż o 80 proc. kwot wskazanych powyżej. Dochód dziecka to otrzymywane alimenty, renta rodzinna czy uposażenie rodzinne.

Jeśli taka rodzina opiekuje się dzieckiem niepełnosprawnym, może liczyć na dodatek w wysokości minimum 200 zł miesięcznie. Ma to związek ze zwiększonymi potrzebami utrzymania dziecka. Taki sam dodatek otrzyma rodzina, gdy trafi do niej dziecko umieszczone w trybie ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich.

W przypadku, gdyby taka rodzina zastępcza chciała wysłać dzieci na wypoczynek poza miejscem zamieszkania, wówczas może liczyć na pieniądze ze strony starosty, który może przyznać dofinansowanie na ten cel. Starosta również może przyznać jednorazowo lub okresowo świadczenia na pokrycie wydatków związanych z wystąpieniem zdarzeń losowych lub innych, które mają wpływ na jakość sprawowanej opieki.

Dla osób, które prowadzą takie domy zastępcze zawodowe, czekają również środki finansowe na utrzymanie lokalu mieszkalnego. Mogą również otrzymać fundusze na pokrycie kosztów remontu. Także ewentualna zmiana mieszkania, czy też inne nieprzewidziane wydatki związane z opieką i wychowaniem dziecka mogą zostać dofinansowane.

Jak widać, przy prowadzeniu zawodowej rodziny zastępczej można liczyć na pomoc państwa. Najważniejsze jednak, aby dziecko miało nie tylko odpowiednie warunki materialne, ale również atmosferę zapewniającą mu harmonijny rozwój i przyszłą samodzielność życiową. Chodzi o to, by sytuacji jak ta, która miała miejsce w Pucku, było jak najmniej. I w zdecydowanej większości przypadków tak właśnie jest.

Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 5 62,50%
nie 3 37,50%

Opinie (650)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

72
9
~RSP 2012-09-23 (19:05) 2 lata 8 miesięcy 1 dzień 6 godzin i 5 minut temu

Przestańcie szczekać. Każdy z was może sobie wziąć obce dziecko na wychowanie. My wzięliśmy takie dziecko z patologicznej rodziny, bo nas o to poprosiło. A ilu z was by tak postąpiło. Jej ojciec pijak się powiesił. Matka pijaczka znalazła sobie innego konkubenta. Konkubent nie chciał obcego dziecka i wyganiał je z domu. Znaliśmy je bo ojciec był z rodziny żony i zaprosiliśmy na wakacje. Gdy zobaczyła jak można normalnie żyć to nie chciała wracać. Wystąpiliśmy do sądu o odebranie matce praw rodzicielskich i ustanowienie rodziny zastępczej. Państwo za ten gest zażądało pieniędzy w postaci opłaty sadowej. Przez pół roku utrzymywaliśmy dziecko, ubraliśmy je, kupiliśmy wyprawkę do szkoły. Dopiero po uprawomocnieniu się wyroku dostaliśmy zasiłek w wysokości coś około 600 złoty. Od tego roku zasiłek wzrósł do 1000 zł. Dodam, że mam trójkę własnych dzieci i potrafię sam utrzymać rodzinę, chociaż wielu na forum pisze że nie stać ich na drugie. I niech mi ktoś napisze, że potrafiłby dać więcej drugiemu człowiekowi, i że te 1000 zł to tak wiele. Droga wolna. Patologicznych dzieci jest wiele. Dla każdego chętnego wystarczy. Ekstra pomysłem jest przekazanie tych pieniędzy patologicznej matce. Miała by za co pić. Przez trzy lata ani razu nie widziała dziecka, choć z naszej strony nie ma przeszkód. Czasami zadzwoni, ale raczej nigdy na trzeźwo. Dodam, że miała jeszcze dwójkę dzieci nie wiadomo z kim, które również wychowywało państwo. Dodam jeszcze, że kilka razy do roku nachodzą nas MOPS-y i sądy i zmuszają do wypełniania papierów. Powtarzam, kto chce wygrać taki los na loterii. Dzieci czekają.

odpowiedz

pokaż 14 ukrytych odpowiedzi

2
0
~mama 2015-03-23 (13:58) 2 miesiące 1 dzień 11 godzin i 12 minut temu

a ja popieram rodziny zastępcxze oczywiście takie w których dziecko czuje się jak w domu a nie jak służba. Przynajmiej mają możliwość normalnego życia poznania wartości rodzinnych, nie ważne że rodzice zastępczy dostaje za to pieniądze ważne że dziecko ma "mamę i tatę"

odpowiedz

13
9
~znacz 2013-10-09 (19:41) 1 rok 7 miesięcy 15 dni 5 godzin i 29 minut temu

Znam takich, co kredyty sobie spłacają kasą za adoptowane dzieci. Wielkie mi poświęcenie, chować dzieci i kredycik na domek spłacać.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

2
6
~jan.borys.7 2013-11-28 (22:55) 1 rok 5 miesięcy 26 dni 2 godziny i 15 minut temu

Zawodowa rodzina zastepcza, niby pieniadze od panstwa dostaje tak? matka mojego 5 letniego synka przez alkochol zabrali jej go i umiescili w rodzinie zastepczej, sprawy w toku, ale do czego dąze?? pracuje za granica wiec milosciwy mops znalazl krowe dojna i mam do zaplaty 10 tys za 10 miesiecy pobytu dziecka w rodz zastepczej. Tak nasze panstwo zarabia.. Porazka.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

6
1
~Paulota 2014-03-26 (22:47) 1 rok 1 miesiąc 28 dni 2 godziny i 23 minuty temu

czytam i jestem zdania ze "rodziny zastępcze" zdecydowanie dostają za dużo pieniedzy, i nie wieże ze pani która bierze trójke dziedzi do rodziny ma w nosie to ze dostanie po 1000zl na kazde dziecko. i nie wierze ze jak nie bylo by takich pieniedzy na te dzieci to czy bylo by az tak duzo tych rodzin zastepczych?? na dziecko np 5 letnie nie wydaje sie 1000zl miesiecznie wiec cos z tych dzieci zostaje w kieszeni?! i skoro rodzinny zastepcze dostają po 1000zl miesiecznie to dlaczego matki samotnie wychowujace dzieci dostaja rodzinne 77zl i co jakis czas zasilek?? smiech na sali.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

4
0
~matka 2015-01-21 (23:36) 4 miesiące 3 dni 1 godzinę i 34 minuty temu

Witam, czytając artykuł odnoszę wrażenie, że autor nie zadał sobie zbyt wiele trudu przygotowując materiał. Poszperał po prostu w internecie i opisał co przysługuje rodzinom zastępczym, ale nie sprawdził czy za słowem przysługuje idzie słowo otrzymuje. Artykuł powinien zatytułować ,, jakie środki finansowe zgodnie z polskim prawem powinna dostawać rodzina zastępcza ,, wtedy wiadomości byłyby rzetelne i prawdziwe. W praktyce wygląda to tak,starosta może przyznać środki, ale czy w rzeczywistości przyznaje? zwłaszcza w biedniejszych powiatach.Tego na pewno nie sprawdził ,bo wtedy treść tego artykułu byłaby zupełnie inna.Przyznam, że kontaktowałam się z wieloma rodzinami zastępczymi z różnych powiatów i oni również niektórych środków na oczy nie widzieli.Najlepiej potrafimy grzebać w cudzych portfelach, nie znając praktycznej strony sprawy i mydlić innym oczy uchwalonymi obietnicami.Chciałabym odnieść się także do wpisów niektórych osób zabierających głos w nieznanej im zupełnie sprawie.Nie zrozumie rodzicielstwa zastępczego i jego pobudek nikt, kto sam się z nim na co dzień nie spotkał.Nie pakujcie wszystkich rodzin zastępczych do jednego worka i nie oceniajcie przez pryzmat przykrych istniejących wyjątków.Osoby,które nam zazdroszczą zysków finansowych zapraszam do kolejki po dzieci, wy też możecie być szczęśliwi i bogaci. Na pewno każdy z was bezinteresownie potrafiłby się podzielić z obcymi dziećmi własnym mieszkaniem,pralką, lodówką, telewizorem, rodziną, wolnym czasem,kłopotami,przyjemnościami ,zarobkami i to tak zupełnie za darmo.Jeżeli tak to chylę czoła i zapraszam do wspólnej misji. Pragnę pożegnać się prostym powiedzeniem ,, co wiesz o pszczołach jak nigdy w ulu nie byłeś,,

odpowiedz

13
19
~alexis 2013-09-08 (21:38) 1 rok 8 miesięcy 16 dni 3 godziny i 32 minuty temu

Nie rozumiem skąd w was wszystkich tyle jadu... Prawdziwym rodzicom te dzieci są odbierane głównie z powodu pijaństwa, ćpania i zaniedbania. Skąd pomysł że odbiera się biednym i daje innym aby oni na tych nieszczęśliwych dzieciach zarabiali??? Zastanówcie się co piszecie. To takie polskie....zazdrość, zawiść i nienawiść...

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

20
4
~fara 2012-09-28 (08:20) 2 lata 7 miesięcy 26 dni 16 godzin i 50 minut temu

Chore prawo w chorym państwie. Rodzina zastępcza dostanie 2 tyś i więcej, bo obca. Moja przyjaciółka wychowuje wnuka. Matka go porzuciła i poszła w świat. Ponieważ to jest babcia dziecka, to dostaje 500 zl, bo obcy dostają jw. Sama jest na rencie, i nikt jej nie pyta, czy sobie radzi.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

4
1
~lukas 2014-10-16 (11:47) 7 miesięcy 8 dni 13 godzin i 23 minuty temu

tytuł artykułu już sugeruje, że rodzinom zastępczym zawodowym należy się parę bluzgów.. Tytuł w stylu "oto człowiek" - naplujcie mu w twarz, tak i "oto ile dostaje.." - wyżywajcie się, bo za dużo!

odpowiedz

52
59
~Violet 2012-09-22 (20:10) 2 lata 8 miesięcy 2 dni 5 godzin i 1 minutę temu

myślicie ze tysiąc złotych na dziecko to taki kokos? pomyślcie o tym że to jest praca 24/dobę, 7 dni w tygodniu, bez jakichkolwiek urlopów, bez L4. Nikogo nie interesuje, że potrzebujesz choć jednego dnia. Masz sobie radzić z dziećmi. Do tego odwiedziny urzędników, wielogodzinne odwiedziny "nadopiekuńczej" mamusi i tatusia którym niedawno odebrano dziecko / lub rodziny adopcyjnej. Jak ktoś nie ma pojęcia to niech się nie wypowiada.

odpowiedz

pokaż 16 ukrytych odpowiedzi

7
7
~dagan 2014-05-10 (18:06) 1 rok 14 dni 7 godzin i 4 minuty temu

to skończ kurs , przejdź badania i zabierz dziecko czyjeś rodziny na utrzymanie za tysiaka . Skoro piszesz że chory kraj zrób to .

odpowiedz

48
1
~axtm 2012-09-22 (11:20) 2 lata 8 miesięcy 2 dni 13 godzin i 50 minut temu

Wogóle to POpaprany kraj. Ja z zońa zarabiamy najnizsze krajowe i na reke mamy 2300zł razem. Mamy jedno dziecko i dochód na osobę to jest 766zł . Przy tak zajebistych zarobkach nawet kilkadziesiat złotych rodzinnego sie nie należy. Wogóle czy cza banda na górze myśli??(pewnie tylko o własnej dupie) Przy obowiązujących stawkach, załóżmy ze matka ma najniższą krajową i wychowuje sama dziecko ma na cały miesiąc 1100zł to bodaj 90zł rodzinnego się nawe nie należy bo przekroczyła próg dochodów- czy to jest normalny kraj - chyba ¨poje....

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

30
0
~gość 2012-09-22 (18:52) 2 lata 8 miesięcy 2 dni 6 godzin i 18 minut temu

A ja mam troje własnych dzieci i mimo iż obecnie pracuje tylko mąż, od państwa nie dostaję ani grosza! Dochód na pięcioosobową rodzinę to 2200 zł! Z tego oczywiście trzeba opłacić mieszkanie, rachunki, etc. I gdzie pomoc państwa?! Skandal, że na cudze się należy i to wcale niemała kwota, a na własne guzik z pętelką! Potem zabierają dzieci matkom, bo bieda i dają obcym płacąc im olbrzymie pieniądze. Gdzie tu logika?!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
0
katarzyna.jendruczyk 2014-04-08 (20:00) 1 rok 1 miesiąc 16 dni 5 godzin i 10 minut temu

dodam także, że sama jestem osobą która ma 23 lata i byłam zmuszona wziąć pod opiekę dwie młodsze siostry w wieku 10 i 12 lat ponieważ za wszelką cenę chciałam je uchronić przed domem dziecka ( nikt by nie chciał by jego rodzeństwo wychowywało się w domu dziecka), a to jaką mi pomoc oferują co miesiąc rodziny zastępcze z takimi problemami jak mam ( zsepół FAS najmłodsza siostra - na to nikt nie da orzeczenia o niepełnosprawności ) to jest dopiero śmiech....

odpowiedz

6
1
katarzyna.jendruczyk 2014-04-08 (19:52) 1 rok 1 miesiąc 16 dni 5 godzin i 18 minut temu

denerwuje mnie okropnie fakt iż wszyscy się wypowiadają na temat rodzin zastępczych zawodowych jak to one dużo zarabiają, dzieciom jest dobrze i w ogóle oh i ah. A czemu nikt nie ma odwagi poruszyć tematu rodzin zastępczych SPOKREWNIONYCH , którzy tak naprawdę na dziecko dostają zakichane 660 zł są pozostawione same sobie a o wszelkich innych dodatkach nie ma mowy bo słyszy cię tylko "DZIECKO JEST Z POZA REJONU I PRZYKRO NAM', zero wsparcia psychologicznego rozumowania itp. Nie wiem nie rozumiem czym różni się dziecko z rodziny zastępczej zawodowej a spokrewnionej czy ono jest w czymś gorsze ?????????????

odpowiedz

16
11
~kama 2012-09-28 (11:25) 2 lata 7 miesięcy 26 dni 13 godzin i 45 minut temu

A co to za chory twór "zawodowa rodzina zastępcza " ? Dziecko przebywa w takiej rodzinie zwiazuje sie emocjonalnie ,byc moze rodzi sie jakies uczucie (o ile jest to normalna rodzina) i okazuje sie ze przechodzi do innego domu ,do innych ludzi... I tak sobie krąży i tak sobie przeżywa porzucenie,strate ,rozstanie... I potem w doroslym zyciu nie jest w stanie prawidlowo funkcjonowac , tworzyc zdrowych wiezi. A tzw rodzice zastepczy znalezli "latwy " zarobek i gdzies maja dobro dzieci! Moze jezeli tak kochaja dzieci niech je adoptuja i sami zarabiaja na ich utrzymanie ???

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

2
2
~sara 2014-01-21 (14:12) 1 rok 4 miesiące 3 dni 10 godzin i 58 minut temu

Jestem rodziną zastępczą spokrewnioną Mam 650 zł Starałam się o dofinansowanie od starosty , nawet mi nie odpowiedział na list polecony Nie plujcie na nas , to nie jest łatwy kawałek chleba Rodziny nie spokrewnione mają o niebo lepiej Czy ich dzieci mają inne żołądki?

odpowiedz

11
19
~ola 2012-10-04 (07:59) 2 lata 7 miesięcy 20 dni 17 godzin i 11 minut temu

Na ogół rodzina zastepcza to sposób na łatwe życie. Wyjątkowo można pokochać nie swoje dzieci, to tylko mogą bardzo szlachetni i uczuciowi ludzie. Dlatego państwowe domy dziecka są lepszym rozwiązaniem dla dzieci niechcianych lub sierot.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

8
4
~Babcia. 2013-11-04 (13:07) 1 rok 6 miesięcy 20 dni 12 godzin i 3 minuty temu

Ja wychowuję 5cioro wnucząt i państwo się nie przejmuje ,że dzieci 1szego września idą do szkoły .Na dzień dobry muszę wydać bardzo dużo ,żeby te dzieci nie były gorsze od innych.W tym roku musieliśmy wziąć pożyczkę to i tak brakło bo były też inne wydatki a co roku nowe książki. Komu tak naprawdę nabija się kieszeń bo nie ma żadnych ulg dla takich jak my .I się mówi ,że tak pomagają , ale nie bliskim tylko obcym im się wszystko należy a ty się martw czy ci starczy . Jak czytam co się obcym należy a rodzinie nie to, aż mnie diabli diorą ja tak samo opiekuję się dziećmi i do pracy nie mogę iść bo się nie da , jak się ma 5tke dzieci szkolnych .Nam też państwo powinno płacić bo do pracy nie możemy iść ,nikt o tym nie pomyślał .Dzieci różnie wracają ze szkoły ,trzeba posprzątać ,ugotować ,poprać i z dziećmi lekcje odrobić i cały dzień z głowy zero prywatności . Dodam obce dzieci mają dopłatę do wakacji i różne przywileje a dzieci w rodzinie u rodziny nic im się nie należy .

odpowiedz

13
8
~maszka 2013-10-22 (14:09) 1 rok 7 miesięcy 2 dni 11 godzin i 1 minutę temu

Niedawno zostalam rodzina zastepcza dla piatki dzieci i mam 3 swoich pociech.Jak czytam komentarze typu :dla kasy" to az mi niedobrze!Ludzie opanujcie sie!!!!!!! ZA KASE MILOSCI NIE KUPISZ a nasz czas energia i zdrowie.TE MALENSTWA POTRZEBUJA MILOSCI A WY TYLKO O PIENIADZACH GADACIE.Opanujcie sie czasem od tak glupich i obludnych komentarzy!!!

odpowiedz

Znajdź pracę z pracuj.pl

Skorzystaj

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu:

Tagi: