Ile kosztuje rozwód kościelny?

Sebastian Ogórek, Wirtualna Polska | aktualizacja 2012-05-09 (20:29) 4 lata 11 miesięcy 14 dni 20 godzin i 39 minut temu | 1230 opinii
 

Rozwód cywilny można dostać w półgodziny za 600 zł. Kościelne stwierdzenie nieważności małżeństwa może kosztować nawet dziesięć razy więcej, a proces trwać trzy lata. W wyjątkowych przypadkach tzw. rozwód kościelny dostać można za darmo.  

    Polska za Włochami jest na drugim miejscu  w Europie pod względem liczby tzw. rozwodów kościelnych. Ich poprawna nazwa to stwierdzenie nieważności małżeństwa. Bo w przeciwieństwie do prawa cywilnego prawo kanoniczne zezwala jedynie na  stwierdzenie, że małżeństwa nigdy nie było.

- Jeszcze kilka lat temu takie procesy były pewnym tabu. Dziś jest wręcz przeciwnie. Zdarza się, że to ksiądz proboszcz zachęca do przeprowadzenia takiego procesu, by jego parafianin mógł w pełni wrócić do udziału w życiu Kościoła - mówi Marcin Krzemiński, adwokat kościelny z kancelarii Kanonista.

Dokładnych statystyk nie ma. Szacuje się, że około 60-70 proc. wniesionych spraw kończy się unieważnieniem małżeństwa. Są jednak sądy w Polsce, w których odsetek ten sięga blisko 100 proc.

Kilka tysięcy w Warszawie, kilkaset złotych na prowincji

Sądu nie można sobie wybrać. Z zasady sprawa toczy się w diecezji, w której ślub został udzielony. To tam należy złożyć tzw. skargę powodową, czyli odpowiednik cywilnego pozwu, i wnieść opłatę wstępną około 100 zł.

Ale całkowite koszty stwierdzenia nieważności małżeństwa są o wiele wyższe. W Warszawie za cały proces należy zapłacić 2200 zł w pierwszej instancji oraz 800 zł za drugą instancję. Jest ona obowiązkowa niezależnie od tego jaka była pierwsza decyzja sądu.

- Sam proces trwa 2-3 lat. Biorąc pod uwagę długość i zaangażowania osób biorących w nim udział, to moim zdaniem nie są to wygórowane kwoty. Warto zwrócić uwagę, że w sądzie cywilnym sprawa o rozwód może trwać pół godziny i trzeba za to zapłacić 600 zł - zauważa Marcin Krzemiński.


Te 3 tysiące złotych to jednak kwoty dla lepiej zarabiających warszawiaków. W innych diecezjach koszty są dużo niższe i oscylują w granicach 1000-1500 zł za dwie instancje. W Zamościu pierwsza instancja to tylko 800 zł.

- Opłaty w sądach kościelnych odpowiadają najczęściej wysokości najniższego krajowego wynagrodzenia. U nas w pierwszej instancji jest to 800 zł, a w drugiej 600 zł - mówi ksiądz dr Aleksander Sobczak z Trybunał Metropolitalnego w Gnieźnie. - Zdarza się i to nie rzadko, że zgłasza się osoba na bezrobociu. Często więc na podstawie rocznego PIT-a i potwierdzenia trudnej sytuacji finansowej od księdza proboszcza - nie pobieramy żadnych opłat lub ją zmniejszamy. W naszym sądzie takich spraw, od których nie pobieramy opłat, jest nawet kilkanaście - dodaje.

Sędziowie często proszą też o opinię biegłego psychologa lub psychiatry. To dodatkowy koszt wahający się od 150 do 450 zł. To koniec obowiązkowych opłat. Strona chcąca unieważnienia małżeństwa nie musi korzystać z prawnika kościelnego. Sprawę można prowadzić samemu.

Adwokat weźmie twoją pensję

Jednak aż 60-70 proc. spraw o stwierdzenie nieważności małżeństwa toczy się przy udziale ekspertów od prawa kanonicznego. Od kilkunastu lat nie muszą być oni duchownymi i ten specyficzny rynek został uwolniony. Rocznie do pierwszej instancji sądów kościelnych trafia około 4 tys. nowych spraw. Ponieważ obowiązkowa jest także druga instancja więc rocznie jest to nawet 8 tys. spraw i w sumie 16 tys. małżonków.

- Zauważalny jest wzrost religijności Polaków. Zapotrzebowanie jest coraz większe, a specjalistów nadal jest niezbyt wielu. Są miasta, w których kościelnych świeckich prawników nie ma w ogóle - mówi Emilia Chojnowska z kancelarii kanonicznej Honestas.

Zostać prawnikiem kościelnym nie jest łatwo. Przede wszystkim trzeba przejść pięcioletnie studia z prawa kanonicznego. Na razie kształcenie odbywa się dla osób świeckich tylko w Warszawie na UKSW i w Lublinie na KUL-u. Dodatkowo - aby móc reprezentować strony przed konkretnym sądem diecezjalnym - trzeba jeszcze zdobyć pozwolenie od biskupa. To wszystko sprawia, że takie usługi nie są tanie.

- Wynagrodzenie adwokata oscyluje w granicach średnich kosztów sądowych, czyli 2-3 tysięcy złotych brutto. Wszystko zależy jednak od sprawy - zdradza Marcin Krzemiński.

- Uzależniamy nasze wynagrodzenie od stopnia zawiłości sprawy i tego, przed jakim sądem się toczy. Dla Warszawy zazwyczaj jest to kilka tysięcy złotych. Wiem jednak, że są w Polsce adwokaci, którzy biorą kilkanaście tysięcy złotych. To jest już absurd i nadużycie - ujawnia nam anonimowo prawnik działający w stolicy.

A o tzw. rozwody kościelne stara się często nie byle kto. Przed sądem kościelnym parę lat temu stanęli między Beata Pawlikowska i Wojciech Cejrowski. O stwierdzenie nieważności małżeństwa starali się także aktorzy Cezary Pazura i Jacek Borkowski. Głośna była sprawa Katarzyny Skrzyneckiej. Wszyscy oni dwóch tysięcy złotych nie zapłacili na pewno.

W takich przypadkach wynagrodzenie za pomoc przed sądem kościelnym może sięgać kilku czy nawet kilkunastu tysięcy. Wszystko dlatego, że w ramach Korpusu Adwokatów Kościelnych powstała inicjatywa, aby maksymalną kwotą pobieraną od strony było jego miesięczne wynagrodzenie.

- Jeżeli nasza kancelaria pomaga w procesie w sądzie w Sandomierzu, gdzie ludzie najczęściej zarabiają minimalną krajową, to nie weźmiemy więcej niż 1000 zł. Często połowa z tego pójdzie na paliwo, bo z Warszawy trzeba 2-3 razy do Sandomierza pojechać. Z drugiej strony w sądzie metropolitalnym w Warszawie jesteśmy w stanie wziąć od kogoś, kto zarabia 20 tys. miesięcznie, już kilka tysięcy złotych. W ten sposób jakoś się to bilansuje - mówi anonimowo jeden z prawników.

Z medialnych doniesień wynika, że w ten sposób działa też jedna z najlepszych prawniczek kanonicznych Barbara Giertych. Żona byłego wicepremiera nigdy nie bierze więcej niż miesięczne wynagrodzenie strony.

O kwotach adwokaci nie chcą się wypowiadać, by nie narażać się kościelnym hierarchom. Nieoficjalnie wiadomo, że w Warszawie o stwierdzenie nieważności małżeństwa biedni raczej się nie starają. Jeśli ktoś już idzie do prawnika kościelnego, to musi być przygotowany na to, że wyda co najmniej kilka tysięcy złotych. Ubodzy radzą sobie bez adwokatów. Choć na przykład Emilia Chojnowska przyznaje, że zdarzało się jej reprezentować kogoś o kiepskiej sytuacji materialnej za darmo.

Jak podkreśla z kolei ks. dr Aleksander Sobczak przy każdym sądzie kościelnym są też bezpłatne poradnie, w których o pomoc można zwrócić się do księży adwokatów.

- Zdarza się, że niezorientowani biegną po radę w sprawie stwierdzenia nieważności małżeństwa do adwokatów cywilnych. Ci nieraz pobierają od nich horrendalne wynagrodzenie, a przed sądem kościelnym i tak nie mogą ich reprezentować. Na razie to jeszcze rzadkie przypadki, ale cywilni adwokaci przekonali się, że sprawy o stwierdzenie nieważności małżeństwa to coraz większy rynek - zauważa ks. dr Sobczak.

A o pieniądzach w tej sprawie trudno rozmawiać. O stwierdzenie nieważności małżeństwa ludzie nie starają się bowiem po to, by dostać mieszkanie po małżonku czy wywalczyć wyższe alimenty. Chodzi tylko i wyłącznie o sprawy duchowe. A te bardzo trudno wycenić.
Opinie (1230)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

10
0
~Unieważniająca 2014-01-29 (11:52) 3 lata 2 miesiące 26 dni 5 godzin i 16 minut temu

co za bzdury! Ja jestem na etapie unieważnienia. Całość mich kosztów mieści się w 1000 zł (doliczyłam tu takie groszowe sprawy bilety na dojazdy do sądu kanonicznego i wydruki dokumentów). Samą opłatę administracyjną wpłacam w ratach do sądu kanonicznego. Skargę na małżenstwo składa się w sądzie kanonicznym a nie tam gdzie był ślub. Po drugie nie potrzeba żadnego adwokata ze względu na to jak wygląda cały proces. Adwokat za mnie się nie może wypowiadać podczas przesłuchania. Jak ktoś jest trochę ogarnięty to pierwsze kroki skieruje do sądu metropolitarnego, tam są księża którzy nieodplatnie udzielają informacji nt tego czy w danym przypadku istnieją przesłanki, pomagają napisać skargę, ukierunkowują i sprawdzają treść skargi oraz wartośc dowodów przed złożeniem wszystkiego w sądzie. Następnie sąd rozpatruje skargę. Pisze do stron postępowania jakie widzi tytuły. Strony mają czas na określenie czy zgadzają się z tytułami. Strona pozwana może odpowiedzieć na zarzuty stawiane w skardze. óźniej strony (osobiście) wzywane są do przesłuchania. Żaden adwokat tu nie występuje w imieniu stron. Następnie wzywani są po kolei świadkowie. Każdy w innym terminie. Nie ma konfrontacji. Po całości procesu przesłuchań następuje publikacja akt i strony mogą się zapoznać ze wszystkimi aktami sprawy i wypowiedzieć w ich zakresie, zawnioskować o dołączenie dodatkowych dowodów. Jeśli nie mają uwag następuje wydanie dekretu o unieważnieniu, lub o ważności zawartego małżeństwa. Od dekretu można się odwołać do II instancji. Prywatne kancelarie tylko naciągają na kasę. Sama zajęłam się swoim procesem, sama poczytałam kodeks kanoniczny w interesującym mnie zakresie (jak ktoś umie czytać to naprawdę nic trudnego) i sama napisałam skargę. Proces teraz się toczy a ja uczestniczę w nim na wezwanie sądu. Sama też piszę pisma do sądu lub oświadczenia powołując się na właściwe przepisy kan. podczas przyjmowania akt pytałam przewodniczącego trybunału czy na dobry przepisy się powołałam i wszystko się zgadza. Obecnie czekam na publikację akt. A co do internetu to nie polecam czytania nic na ten temat oprócz kodeksu kan. w zakresie stwierdzania nieważności malżeństw oraz sronę internetową własnego sądu metropolitalnego. Nic więcej, dlatego ze informacje na stronach mają za zadanie jedynie odstrasznie od decyzji o samodzielnym poprowadzeniu procesu i skierować stronę do prywatnej kancelarii gdzie wydamy majątek. Bez sensu. Ja na obecnym etapie postępowania wiem wiecej na temat unieważnień niż niejeden prywatny adwokat"kościelny"

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

25
0
~Arletta Bolesta 2016-08-03 (12:12) 8 miesięcy 21 dni 4 godziny i 56 minut temu

Witam, nt. kościelnego procesu
Witam, nt. kościelnego procesu o nieważność małżeństwa zapraszam również na mój blog. Zainteresowanych natomiast bezpośrednio procesem zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam dr Arletta Bolesta adwokat kościelny

odpowiedz

1
0
~x 2015-09-09 (00:51) 1 rok 7 miesięcy 15 dni 16 godzin i 17 minut temu

glupoty piszecie

odpowiedz

0
0
~Anka 2015-09-01 (09:03) 1 rok 7 miesięcy 23 dni 8 godzin i 5 minut temu

Szkoda tylko, że nie płacą podatków za to, że biora kasę za stwierdzenie nieważności, nawet adwokat, który prowadzi mi sprawę, pieniadze tylko do reki, a sąd tylko na adres..... Mi I instancja wyszła 1660 zł, a druga to jeszcze nie wiem, mam nadzieje, że mniej niż tysiąc złotych....

odpowiedz

12
2
~e. 2013-05-21 (10:38) 3 lata 11 miesięcy 3 dni 6 godzin i 30 minut temu

JAK MOŻNA PRZECZYTAĆ TWZ.UNIEWAŻNIENIE DOSTAJE SIĘ ZA PIENIĄDZE W ZALEŻNOŚCI KTO Z JAKĄ KASĄ PRZYCHODZI!DLA JEDNYCH Z LITOŚCI ,A DLA CELEBRYTÓW ZA DUŻE PIENIĄDZE- CO BÓG ZŁĄCZYŁ CZŁOWIEK ROZŁĄCZY!Och faryzeusze w sutannach,tylko kasa się liczy.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

2
2
~jks 2015-01-28 (23:03) 2 lata 2 miesiące 26 dni 18 godzin i 5 minut temu

A kto chodzi żebrać o unieważnienie małżeństwa i okłamuje księży?

odpowiedz

8
2
~ochron1 2014-08-04 (20:23) 2 lata 8 miesięcy 19 dni 20 godzin i 45 minut temu

Od 1997r. jesten po rozwodzie panstwowym.Q rozwod zabiegala moja byla zona z orzeczeniem ze z mojej winy,niestety miala pecha i choc nie chcialem tego rozwodu gdyz mielismy troje dzieci udowodnilem w sadzie ze wyrok rozwodowy moze byc orzeczony tylko wylacznie z jej winy.Skonczylo sie tylko na dwoch rozprawach.Gdybym chcial zalozyc sprawe w sadzie koscielnym o rozwod to nie wiadomo ile by to trwalo i ile bym musial zaplacic bo wiadomo jakie pazerne jest panstwo koscielne.A tak na marginesie nasze panstwo skoro podpisalo konkordat to powinno wyegzekwowac od kosciola katolickiego te same zasady-skoro biore tylko slub koscielny i panstwo ma to uznac to tak samo skoro biore rozwod przed sadem panstwowym to kosciol tez powinien to uznac

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
3
~Elizabef 2014-06-14 (13:47) 2 lata 10 miesięcy 10 dni 3 godziny i 21 minut temu

Śmiech na sali. Kto w ogóle tworzy te artykuły, skoro już sam tytuł jest błędem? Stwierdzenie nieważności małżeństwa nie jest trudne, tylko trzeba dużo energii, a najlepiej mieć dobrego prawnika. Michał Poczmański z reguły prowadzi skutecznie takie sprawy, także można do niego walić jak w dym.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

2
0
~aga 2014-11-13 (22:02) 2 lata 5 miesięcy 10 dni 19 godzin i 6 minut temu

A ja tak sobie myślę.... nie ma co oceniać tych sytuacji. One są na pewno tak trudne dla samych zainteresowanych, że trzeba to przeżyć żeby wiedzieć.

odpowiedz

0
0
~Pola 2014-08-27 (15:33) 2 lata 7 miesięcy 28 dni 1 godzinę i 35 minut temu

Znajdź pracę z pracuj.pl

Skorzystaj

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu: