Trwa ładowanie...
d10jlzd
20-04-2016 15:05

MR: Polska może skorzystać ze szwajcarskich doświadczeń w komercjalizacji wiedzy

Szwajcaria to lider w innowacjach i transferze technologii, a Polska wyróżnia się wyjątkowym potencjałem naukowym, który mógłby skorzystać ze szwajcarskich doświadczeń w komercjalizacji wiedzy - mówił wiceszef MR Tadeusz Kościński w środę podczas Polish-Swiss Innovation Day 2016.

d10jlzd
d10jlzd

Siłą szwajcarskiej gospodarki jest to, iż zawsze była prokonkurencyjna i zwalczała monopole - mówił z kolei ambasador Szwajcarii w Polsce Andrej Motyl. Wskazał też, że w Szwajcarii "system sądownictwa cieszy się zaufaniem społeczeństwa". "Jeśli mamy partnera biznesowego i ten partner nas oszuka, to zazwyczaj uda się wygrać sprawę w sądzie. Wiem, że w Polsce są z tym problemy - system sądowniczy nie cieszy się pełnym zaufaniem społeczeństwa. Również prawo intelektualne jest od wielu lat chronione w Szwajcarii" - opisywał. Zwrócił też uwagę na jakość szwajcarskiej edukacji.

Motyl zaznaczył, że Szwajcaria jest drugim co do wielkości inwestorem zagranicznym w Polsce spośród krajów spoza Unii Europejskiej. "Mamy UE, ale nie licząc jej, przed nami są tylko Stany Zjednoczone. Nasze inwestycje są różnorodne, a 4 mld dolarów to nasze wzajemne obroty handlowe. (...) Szwajcaria jest celem inwestycji polskich, ale również Polska stanowi bardzo atrakcyjne miejsce dla Szwajcarów, jeśli chodzi o inwestowanie" - mówił.

Tadeusz Kościński podkreślił w swoim wystąpieniu, że Szwajcaria jest liderem światowej gospodarki i od wielu lat plasuje się na czele listy najbardziej innowacyjnych państw świata. "Umiejętność łączenia różnorodności sprawiła, że Szwajcaria stała się centrum nowoczesnych technologii. Dlatego też Polska chce (...) korzystać z tych doświadczeń" - zaznaczył. Jak ocenił, musimy jednocześnie znaleźć własną drogę do konkurencyjnej gospodarki opartej na innowacjach. "Polacy są znani ze swojej przedsiębiorczości, mamy znakomicie wykfalifikowane kadry inżynierów i naukowców" - przekonywał.

Jak podkreślił, nasz kraj nigdy wcześniej nie miał tak dużej puli środków na rozwój start-upów. "Ponad 1 mld euro z programów Inteligentny Rozwój i Polska Wschodnia przeznaczymy do 2020 r. na instrumenty, które pozwolą wesprzeć wczesną fazę rozwoju start-upów" - powiedział. Dodał, że polsko-szwajcarska współpraca rozwija się bardzo dobrze. "W szwajcarsko-polskim programie współpracy dofinansowano 1 tys. 758 przedsięwzięć i inicjatyw realizowanych w całej Polsce" - mówił Kościński.

d10jlzd

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński uzupełnił, że Szwajcaria od 2011 roku jest na pierwszym miejscu w globalnym rankingu innowacji, a Polska ma obecnie 46. miejsce. "Tam jednak gdzie są różnice potencjału, tam dochodzi do przemieszczania się wiedzy. Różnica może być tym, co wywołuje ruch. (...) Możemy się uczyć, a Szwajcarzy mogą rozwijać swój potencjał" - powiedział. Zaznaczył, że chciałby, aby Polska za 10-15 lat przynajmniej sąsiadowała ze Szwajcarią w rankingu innowacyjności. "To nie chodzi o to, żeby Szwajcaria była niżej, ale żebyśmy na tym pudle znaleźli się także my" - podsumował.

Szwajcarsko-Polski Program Współpracy, czyli tzw. Fundusz Szwajcarski, jest formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Szwajcarię Polsce w ramach szwajcarskiej pomocy dla 10 państw członkowskich Unii Europejskiej, które przystąpiły do niej 1 maja 2004 r. Na mocy umów międzynarodowych, rozdysponowano ponad 1 mld franków szwajcarskich. Dla Polski Fundusz Szwajcarski przewiduje niemal połowę środków (ok. 489 mln CHF). W 2010 r. do Programu przystąpiły także Rumunia i Bułgaria.

Szwajcaria należy do liczących się inwestorów w naszym kraju. Według danych NBP skumulowana wartość inwestycji szwajcarskich na koniec 2014 roku osiągnęła 4,1 miliardów euro (9. miejsce na liście krajów inwestorów zagranicznych). W ostatnich latach pojawiły się nowe inwestycje szwajcarskie w przemyśle farmaceutycznym (Sandoz), tekstylnym (Sud Wolle AG), meblarskim (Steinhoff Europe AG), produkcji opakowań (Model, Georg Utz Holding) i przemyśle szklarskim (Glas Troesch AG - EUROGLAS Niewiadów). Wzrosła liczba projektów realizowanych w sferze usług przez bank (Credit Suisse) oraz firmy farmaceutyczne (Roche), które przenoszą do Polski księgowość i usługi typu call center. Z kolei szwajcarski Winterthur (ubezpieczenia) sprzedał swoje oddziały w Polsce francuskiej firmie AXA. Szacuje się, że firmy szwajcarskie zatrudniają w Polsce ponad 35 tys. osób.

d10jlzd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10jlzd