Trwa ładowanie...
08-01-2015 11:24

Mieszkanie w Berlinie - jak znaleźć i za ile

Wynajęcie pokoju lub mieszkania w Niemczech bywa łatwe bądź trudne, zależnie od miejsca i posiadanych funduszy. Dla nowych przybyszy stosunkowo przyjazna jest stolica. Znacznie drożej i trudniej o dach nad głową jest na południu kraju, np. w Ulm

Mieszkanie w Berlinie - jak znaleźć i za ileŹródło: Fotolia, fot: fotogestoeber
d1vo0k1
d1vo0k1

Wynajęcie pokoju lub mieszkania w Niemczech bywa łatwe bądź trudne, zależnie od miejsca i posiadanych funduszy. Dla nowych przybyszy stosunkowo przyjazna jest stolica. Znacznie drożej i trudniej o dach nad głową jest na południu kraju, np. w Ulm.

Berlin choć to stolica i wielkie miasto, jest specyficzny. W centralnych, zatłoczonych dzielnicach stoi wiele starych i brzydkich kamienic, zaś we wschodnich królują wielkie osiedla z wielkiej płyty powstałe za czasów Honeckera. Niemcy, którym trochę lepiej się powodzi masowo opuszczają te zaniedbane rewiry i przenoszą się do nowych osiedli położonych na peryferiach miasta. W rezultacie, w ścisłym mieście dość łatwo o wolny lokal, a i ceny są przystępne.

Od 200 euro

Najtańsze oczywiście są pokoje. Ceny zaczynają się od 200 euro za miesiąc. Jest to kwota całkowita, która zawiera wszystkie opłaty, w tym ogrzewanie i zazwyczaj także dostęp do internetu. Średnio trzeba zapłacić więcej, około 350 euro. Za to możemy oczekiwać lepszego standardu, umeblowania, dogodnej lokalizacji pod względem dostępu do miejskiej komunikacji. Najdroższe oferty dochodzą do 600 euro i dotyczą ponadstandardowo wyposażonych pokoi położonych w atrakcyjnych punktach miasta.

Konkretne oferty najłatwiej znaleźć w internecie. Najbardziej godna polecenia jest tu strona www.wg-gesucht.de. Codziennie pojawia się na niej 20-30 nowych ogłoszeń i prawie wszystkie dotyczą pokoi. Zainteresowani muszą się spieszyć, gdyż po jednym, dwóch dniach większość ofert traci na aktualności.

d1vo0k1

Niemiecka specyfika – Wohnungsgemeinschaft

W Niemczech rzadko trafimy na pokoje w mieszkaniach czy domach, w których mieszka rodzina i chce podnająć jakiś pokój. Prawie zawsze wynajmowane jest całe mieszkanie, a lokatorów jest tylu ile pokoi, zaś kuchnia i łazienki są użytkowane wspólnie. Życie w takiej swoistej komunie określane jest przez Niemców jako Wohnungsgemeinschaft. Co ciekawe, zazwyczaj to nie właściciele mieszkań decydują komu wynajmą wolny pokój, lecz o zdanie pytają aktualnych mieszkańców. A więc na początku musimy zdobyć ich aprobatę, by potem przystąpić do formalności.

Na stronie wg-gesucht.de oferty wynajmu są zebrane w przejrzystej tabeli, gdzie od razu widać ile osób w danym lokalu już mieszka, jakiej płci, co zostało wolnego, o jakiej powierzchni, dla kogo. Strona posiada także wersję angielską i także w tym języku można bez przeszkód komunikować się (telefonicznie lub przez pocztę internetową) z ogłoszeniodawcami. Pokój w Berlinie można też znaleźć przez Facebook. W wyszukiwarce należy wpisać jako słowa kluczowe: zimmer i berlin, a pojawi się kilka grup społecznościowych zorientowanych na wynajem pokoi w Berlinie.

Formalności

Choć to współmieszkańcy dobierają sobie nowego lokatora, umowa najmu należy oczywiście do kompetencji właściciela. Niestety, podsuwane do podpisu umowy zawsze są w języku niemieckim. Dlatego kto nie zna tego języka, lepiej aby w tym momencie skorzystał z usług tłumacza. Czas obowiązywania umowy wynosi zazwyczaj co najmniej trzy miesiące. Przed objęciem pokoju należy wpłacić kaucję, jest to zazwyczaj dwukrotność czynszu.

Następnie powinniśmy udać się do urzędu meldunkowego aby zarejestrować swój pobyt w nowym miejscu. Jednak wielu właścicieli lokali to już nie interesuje. Co więcej, często wręcz odradzają meldowanie się, gdyż nie chcą płacić podatków od przychodów pochodzących z wynajmu.

d1vo0k1

W Ulm trudniej i drożej

W tym ponad 100-tysięcznym mieście położonym u podnóża Alp wybór ofert wynajmu pokoi jest dużo skromniejszy niż w stolicy. Też można je szukać na stronie wg-gescuht.de, ale dziennie przybywa najwyżej kilka ogłoszeń. Ceny wyższe mniej więcej o połowę. Najtańsze pokoje kosztują około 300 euro, a najdroższe nawet 800 euro. Na innych stronach

Jeśli wpiszemy w niemieckim google słowa – mieten, zimmer (wynajem, pokój), to na początku listy pojawią się takie strony jak www.immobilien24scout.de lub www.immonet.de. Wybór ofert jest tam ogromny, z całych Niemiec. Szkopuł w tym, że są to na ogół ogłoszenia pochodzące od biur pośrednictwa, a te za swoje usługi zawsze życzą sobie prowizję, która w przypadku pokoi może wynosić nawet 1000 euro. Po drugie, żadna z tych stron nie posiada wersji angielskiej.

Noclegi za 8 euro

Jeśli znajdziemy się w Berlinie i trudno nam będzie z miejsca znaleźć pokój, dobrym rozwiązaniem na pierwsze dni będzie nocleg w jednym z hosteli. Duża konkurencja sprawia, że już za 8 -10 euro możemy liczyć na całkiem przyzwoite warunki. Najwięcej hosteli znajduje się we wschodniej części miasta. Podane niżej ceny dotyczą jednej osoby za noc. Hostele są usytuowane w pobliżu dworców kolejowych i stacji metra, więc nie ma problemu z dojazdem do centrum. Zwłaszcza, że sprawna komunikacja miejska działa przez całą dobę.

d1vo0k1

Hostele godne polecenia

Ostel- das DDR Hostel – www.ostel-berlin.de, Wriezener Karree 5 (blisko Ostbahnhof), tel. 030-25768660, dormitorium od 9 euro, pokój 2-osobowy od 20,50 euro, „jedynka” od 38 euro.

All- In Hostel – www.all-in-hostel.com, Grünberger Str. 54, tel. 030-2887683, dormitorium od 18 euro, „dwójka” od 33 euro, śniadanie w cenie.

A&O Hostel am Zoo – www.aohostels.com/de/berlin/hostel-am-zoo, Joachimstaler Str. 1-3, tel. 030-809475300, dormitorium od 10 euro.

d1vo0k1

A&O Hostel Mitte – www.aohostels.com/de/berlin/hostel-mitte, Köpenicker Str. 127-129, tel. 030-809475200, dormitorium od 9 euro.

Hostel Friedrichshain – www.aohostels.com/de/berlin/hostel-friedrichshain, Boxhagener Str. 73, tel. 030-809475400, dormitorium od 8 euro, „jedynki” od 25 euro.

Pegasus Hostel – www.pegasushostel.de, Str. der Pariser Kommune 35, tel. 030-2977360, dormitorium od 10 euro, „dwójka” – 20 euro, śniadanie i internet w cenie.

d1vo0k1

Hostel Sunflower – www.sunflower-hostel.de, Helsingforser Str. 17, tel. 030-44044250, dormitorium od 10 euro, „jedynka” od 30 euro.

Meininger – www.meininger-hostels.de, Meininger Straße 10, Schönhauser Allee 19, Hallesches Ufer 30, Tempelhofer Ufer 10, tel. 030-66636100, dormitoria od 12 euro, pokoje 4-6-osobowe od 15 euro, „jedynka” od 31 euro, śniadanie w cenie.

Odyssee – www.globetrotterhostel.de, Grünberger Str. 23, tel. 030-29003311, dormitoria od 10 euro, „jedynka” od 29 euro.

Helter Skelter Hostel – www.helterskelterhostel.com, Kalkscheunenstr 4-5, tel. 030-28044997, dormitorium od 14 euro, „dwójka” od 25 euro, dostęp do kuchni.

Hostel Heartofgold – www.heartofgold-hostel.de, Johannisstrasse 11, tel. 030-29003300, dormitoria od 14 euro, „dwójka” od 25 euro.

jl

d1vo0k1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vo0k1