Logo dostawcyPracodawco, czy zadbasz o moje zdrowie psychiczne?

WP.PL | dodane 2012-10-19 (13:01) 4 lata 5 miesięcy 5 dni 13 godzin i 46 minut temu | 1 opinia
 

(fot. thinkstock)

Gdy idziemy na rozmowę kwalifikacyjną, rekruterzy zadają nam dziesiątki pytań na temat wykształcenia, doświadczenia zawodowego, umiejętności, pomysłów, nastawienia i motywacji. Po takim kilkunastominutowym maglu pada od niechcenia pytanie: „A może Pani/Pan ma jakieś pytania?”. Czy kiedykolwiek ty – tak, ty – zapytałaś/zapytałeś o program ochrony zdrowia psychicznego?

Zapewne nawet nie przeszło ci to przez głowę. Może zapytałeś o atmosferę w firmie, raczej na pewno zapytałeś o bonusy czy dodatkowe benefity. Jeśli twoja praca przebiega w warunkach niebezpiecznych pod względem fizycznym np. praca na wysokości, w wysokich temperaturach, ze szkodliwymi substancjami, to może spytałeś czy wszystkie standardowe zabezpieczenia i regulacje są respektowane. Ale w zakresie zdrowia psychicznego – przecież równie ważnego jak zdrowie fizyczne – pełne milczenie.

– Kwestia ochrony zdrowia psychicznego jest w Polsce praktycznie niezauważana. Tymczasem prawo nakłada na europejskich pracodawców obowiązek podejmowania działań w zakresie wszystkich rodzajów zagrożeń niebezpiecznych dla zdrowia i bezpieczeństwa pracowników, w tym zagrożeń dla zdrowia psychicznego – wyjaśnia Krzysztof Piłka, Senior Consultant w firmie doradczej TeamQuest. – Nie chodzi przy tym o poważne zaburzenia typu schizofrenia, paranoja czy różne fobie. Chodzi o promowanie i ochronę „dobrego samopoczucia” pracowników, o zapobieganie stresowi w miejscu pracy, leczenie depresji, wypalenia zawodowego. Ważne jest prowadzenie jednolitych rozwiązań w całej firmie. Taki kompleksowy program – łączący edukację, aktywne zapobieganie, szybką reakcję na symptomy, leczenie oraz rehabilitację – jest w efekcie tańszy niż obniżenie wydajności, satysfakcji z pracy, odejścia z pracy, koszty zwolnień. Szczególnie narażone na to są działy sprzedaży, IT, finanse, obsługa klienta.

O tym, że jest to problem coraz bardziej powszechny i kosztowny dla wszystkich, przekonują badania naukowe. Samsung Economic Research Institute przedstawił dane, z których wynika, że w Korei w 2010 roku ogólne koszty spowodowane uszczerbkiem zdrowia psychicznego wyniosły około 18,4 miliarda dolarów. Załóżmy, że w Polsce jest to zaledwie kwota jednego miliarda złotych. Jeśli firmy nie prowadzą programów ochrony i nie pokrywają części kosztów, skąd biorą się na to pieniądze? Oczywiście, pracownicy płacą za to sami, z własnej kieszeni.

Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 0 50,00%
nie 0 50,00%

Opinie (1)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~boss 2012-11-05 (11:52) 4 lata 4 miesiące 19 dni 14 godzin i 55 minut temu

A co konia obchodzi ze sie woz wywrocil ? Nie nadajesz sie do pracy to sie na twoje miejsce przyjmie osobe ktora bedzie wykonywala prace jaka sie od niej rzada. Jestes chora to idz do lekarza, ale po godzinach pracy i sie lecz.

odpowiedz

Praca - oferty dnia

pracuj.pl

Przybornik

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu: