Wielka Brytania poza Unią Europejską? Co na to rynki?

Wirtualna Polska | dodane 2013-01-23 (12:42) 4 lata 2 miesiące 5 dni 5 godzin i 13 minut temu | 500 opinii
 

Unia Europejska bez Wielkiej Brytanii? Według zapowiedzi Davida Camerona taki scenariusz może ziścić się już za cztery lata. Premier chce zapytać wyborców, czy chcą pozostać w Zjednoczonej Europie. Co na to rynki? Co to oznacza dla przyszłości UE?

David Cameron, premier Wielkiej Brytanii zapowiedział, że jeśli w 2015 roku wygra wybory, to przed rokiem 2017 przeprowadzi referendum na temat pozostania jego kraju w Unii Europejskiej. - Będzie to referendum za lub przeciw - powiedział, podkreślając, że jeśli Wlk. Brytania zdecyduje się na wyjście, wtedy nie będzie już powrotu.

Brytyjski premier dodał, że po roku 2015 będzie chciał odebrać UE cześć uprawnień. Według niego kryzys zadłużenia zmieni strefę euro "być może nie do poznania".

- Społeczeństwo brytyjskie już się wypowiadało za wejściem do Unii Europejskiej, ale w związku z debatami, które się teraz toczą, w związku z propozycjami dotyczącymi funkcjonowania sektora finansowania i zmian w systemie nadzoru, premier ma do tego prawo - komentuje zapowiedź referendum prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. - Wyborca zawsze lubi, jak się go nie lekceważy. W tym przypadku Cameron nie pyta rynków finansowych tylko pyta wyborców.

Co na to rynki?

A w jaki sposób mogą zareagować rynki finansowe? Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB twierdzi, że referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE byłoby dla rynków zagrożeniem, ale ze względu na odległy termin, wypowiedź Camerona może zostać odczytana jako odsunięcie niebezpieczeństwa.

- Referendum zostało zapowiedziane przez Camerona na bardzo odległą datę – 2017 r. Do tego czasu wiele może się zmienić - mówi Kwiecień. Zdaniem analityka dzięki odsunięciu referendum w czasie ten czynnik nie będzie znacząco wpływał na kurs funta.

Z kolei zdaniem prof. Mączyńskiej, tak długa perspektywa oznacza rodzaj nacisku na UE. Wielka Brytania może zyskać większą siłę przetargową w forsowaniu rozwiązań, na których jej zależy.

- Rynki mogą to przyjąć jako wyraz narastającej siły Wlk. Brytanii, ale z drugiej strony może to być odebrane, że w Unii Europejskiej jedność się osłabia - coś trzeszczy, a to dla rynków finansowych też ma znaczenie - mówi prof. Mączyńska. Dodaje też, że dla Wielkiej Brytanii nastroje na rynkach mają duże znaczenie z powodu dużego udziału sektora finansowego w gospodarce.

Unia Europejska to nie bierki

Według ostatniego sondażu dla Sunday Times za pozostaniem w Unii Europejskiej opowiedziałoby się 40 proc. respondentów, za wyjściem byłoby 34 proc. Wcześniej sondaże wskazywały, że zrezygnować z członkostwa w UE chciałaby ponad połowa Brytyjczyków.

- Tak jak integracja ekonomiczna przyniosła Europie ogromne korzyści, należy oczekiwać, że dezintegracja przyniosłaby straty - uważa Kwiecień.

Zdaniem prof. Mączyńskiej wyjście Wielkiej Brytanii oznaczałoby osłabienie UE, ale niekoniecznie musi oznaczać rozpad całej struktury. - Unia Europejska to nie bierki. Nie jest tak, że jak się wyciągnie jeden patyczek to się przewróci cala piramida - mówi


Spór o Unię Europejską

Sam Cameron podkreślił, że chce, by jego kraj pozostał w zreformowanej Unii Europejskiej jako "zaangażowany i aktywny" członek. Jego postawa spotkała się jednak z krytyka ze strony europejskich polityków.

- Cameron chciałby zredukować UE tylko i wyłącznie do wspólnego rynku, a nie chce, by Bruksela była odpowiedzialna chociażby za klimat - powiedział Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz. Jego zdaniem konieczne reformy, zmierzające do uczynienia UE bardziej wydajną, demokratyczną, przejrzystą i mniej zbiurokratyzowaną, nie doszły do skutku właśnie przez Wielką Brytanię.

Krytyka spotkała Camerona również, że strony opozycji. Lider Partii Pracy Ed Miliband stwierdził, że przemówienie premiera to dowód jego słabości wobec jego aparatu. Przypomniał, że w 2011 r. Cameron już raz sprzeciwił się referendum na temat wyjścia z UE, ponieważ sytuacja Wielkiej Brytanii stałaby się wówczas niepewna. Zdaniem Milibanda od tamtego czasu w brytyjskich interesach nic się nie zmieniło.

- Wszyscy wiemy, że priorytetem dla Wielkiej Brytanii są miejsca pracy i wzrost gospodarczy, którego nam potrzeba. Brytyjski biznes ostrzegł nas przed zagrożeniami, związanymi z wywołaniem kilku lat niepewności dla Wlk. Brytanii - powiedział Miliband.

Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 0 50,00%
nie 0 50,00%

Opinie (500)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~WTF 2013-02-20 (15:25) 4 lata 1 miesiąc 8 dni 2 godziny i 30 minut temu

Jak to jest, że jeden z założycieli UE chce z niej wystąpić? Jakoś nie ogarniam...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
0
~pangol 2013-02-08 (05:42) 4 lata 1 miesiąc 20 dni 12 godzin i 13 minut temu

i maja racje ze chca wyjsc z UE,bo pieniadze ktore laduja do wspolnej kasy,lepiej przeznaczyc na rozwoj wlasnego kraju,a polska,gdyby cale UE padlo,lezy na lopatkach i nie tylko polska,ale wszystkie dawne komunistyczne kraje,w tych krajach nic sie nie produkuje tylko sie bierze z kasy i gdzies te pieniadze znikaja.

odpowiedz

1
2
~jo 2013-02-07 (21:03) 4 lata 1 miesiąc 20 dni 20 godzin i 52 minuty temu

Wielka Brytania to najbardziej zacofane państwo w Europie i Europie niepotrzebne. padają tu po kolei wszystkie fabryki, np Jaguara czyli ich kultową markę kupili hindusi ostatnio. o mętalności brytoli nie wspomnę, a po ukończeniu gimnazium zaledwie 15 % umie tabliczke mnożenia ! z hisrorią i ggegrafią jest jescze śmieszniej ! śmieszne będzie to referendum o wyjściu z Unii, bo ponad 50 % obywateli nie wie czy są w Unii czy nie ? spedziłem tam kilkanaście lat, a wcześniej jak znajomy lecąc do UK mówił że leci do kraju d....i i analfabetó to nie rozumiałem o co mu chodzi !

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

35
2
~aNDRZEJ 2013-01-24 (12:28) 4 lata 2 miesiące 4 dni 5 godzin i 27 minut temu

Mieszkam i pracuje w UK od kilku lat i Wielka Brytania nauczyła mnie jednego - Najważniejszy jest mój własny interes - Jeśli Brytyjczykom wcześniej opłacało być się w Unii do w niej byli, teraz się sytuacja zmieniała - nie opłaca im się być częścią brukselskiej biurokracji - więc mówią EU - do widzenia - Wielka Brytania jest dlatego bogatym krajem bo zawsze się kieruje własnym interesem. Brytyjczycy nie będą w Unii tylko dla ideologii - to nie komunizm czy socjalizm - Tymczasem polscy politycy dla idei z tego co zauważyłem zdarli by z Polaków ostatnią koszulę by poprawić dobrobyt bankrutujących Greków - Cameron powiedział angielskie ciężko zarobione pieniądze podatników nie pójdą na chulaszczy nadęty tryb życia Greków czy kogokolwiek. - I TO JEST PRAWDZIWY SZACUNEK DO WŁASNYCH WYBORCÓW I OBYWATELII.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

1
3
~kambriczszajer 2013-01-24 (21:57) 4 lata 2 miesiące 3 dni 19 godzin i 58 minut temu

Żal mi teraz jest Polaków pracujących w anglii, chyba że jest się ignorantem i się nie rozumie co się do niego mówi. Jak wogóle możecie polacy podziwiać angoli...Co?...Uf wróciłem z pracy nareszcie w domu?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

9
1
~Wojtek 2013-01-25 (10:06) 4 lata 2 miesiące 3 dni 7 godzin i 49 minut temu

Uważam , że premier brytyjski Cameron ma racje, ze chce wyjscia z Unii Europejskiej. UE jest bankrutem, jest to twór zrodzony przez brukselę, a wiadomo kto tam mieszka.Cameron wie co robi.

odpowiedz

1
1
~HArt 2013-01-24 (23:15) 4 lata 2 miesiące 3 dni 18 godzin i 40 minut temu

Wariant dany Wielkiej Brytanii przez Unie - zmniejszyć znacząco ilość emitowanych gazów o dwa razy. Skutek dla Anglików - ceny energi elektrycznej, gazowej i ogólnie energii dwa albo trzy razy większe w ciagu 10 lat. Cameron chce okresu przejściowego lub rozluźnienia bądź odstapienia od tego bo UE wprowadza to po to żeby jak się UK nie wywiąże płaciła większe składki karne do budżetu UE. Stąd Cameron zgodzić sie nie może. Z drugiej strony te umowne odsetki są potrzebne Unii na administracje i inne zadłuzone kraje. tak więc niekoniecznie Unia będzie istniała bez UK. To naczynia połaczone a imigranci są tylko marnym tłem w tym całym tym sporze. Z drugiej strony obywatelstwo teraz kosztuje w UK 830 funtów. Niech zapłaci tylko milion obywateli za to. Nawet bez Uni sobie poradzą. Ale nie Polska

odpowiedz

2
1
~cosmo 2013-01-24 (22:05) 4 lata 2 miesiące 3 dni 19 godzin i 50 minut temu

he...pracowalem kiedys na wyspach tych zielonych i tych wielkich, tylko ze tam nigdy nie jezdzilem firmowym autem np porsche w kraju z ktorego pochodzi.

odpowiedz

5
1
RPEK.org 2013-01-24 (21:29) 4 lata 2 miesiące 3 dni 20 godzin i 26 minut temu

Miejmy nadzieję, że Cameron obudzi Eurokołchoz, biurokratyczny moloch zabijający inicjatywę i regulujący centralnie wszystko, poczynając od dopuszczalnej krzywizny banana, zakazem dla papierosów mentolowych oraz kary za emisję CO2, który państwa chcące się rozwijać mają w poważaniu. Brukselska administracja to rak ma tkance społeczeństw.

odpowiedz

2
5
~makler 2013-01-24 (17:34) 4 lata 2 miesiące 4 dni i 21 minut temu

No dla nas to nie byłoby dobre rozwiązanie gdyby UK opuściła EU to by połowa polskiej hołoty nierobów z wyrokami żerujących na zasiłkach wróciła by do kraju....

odpowiedz

Znajdź pracę z pracuj.pl

Skorzystaj

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu: