Trwa ładowanie...

Kolejny akcent podażowy - analiza futures na WIG20

Na FW20Z1420 rozwinął się relatywnie silny ruch kontrujący, który znalazł się wczoraj
w rejonie zniesienia 38.2% całego impulsu wzrostowego. Warto także podkreślić, że wcześniej doszło do przełamania stosunkowo istotnego wsparcia technicznego:
2443 - 2446 pkt.

Kolejny akcent podażowy - analiza futures na WIG20Źródło: Thinkstockphotos
d3g2m11
d3g2m11

[ Wykres FW20Z1420 - skala dzienna

]( http://finanse.wp.pl/isin,PL0GF0006239,notowania-podsumowanie.html )

Co prawda w przedpołudniowej odsłonie mieliśmy do czynienia jedynie z krótkotrwałym naruszeniem strefy i wydawało się, że popyt ostatecznie zdoła wybronić wsparcie, ale gdy do gry wkroczyli Amerykanie i rozpoczęła się korekta na rynkach za oceanem (początkowa faza sesji), relatywnie słabszy parkiet warszawski odczuł to zdecydowanie najmocniej.

d3g2m11

W efekcie na indeksie WIG20 doszło do przetestowania eksponowanej przeze mnie zapory popytowej Fibonacciego: 2427 – 2431 pkt. Ponieważ we wskazanym korytarzu cenowym, oprócz istotnych zniesień Fibonacciego, przebiegała także Median Line, należało spodziewać się tutaj jakiejś reakcji ze strony popytu. Przełamanie bowiem skonstruowanego w ten sposób wsparcia stanowiłoby potwierdzenie nasilającej się presji podażowej na GPW.

Ostatecznie bykom udało się wybronić zniesienie 38.2% na kontraktach i wspomnianą przed momentem zaporę popytową: 2427 – 2431 pkt. na indeksie WIG20 (dokładnie tutaj ukształtował się lokalny punkt zwrotny)
. Nie zmienia to jednak faktu, że na tle bazowych rynków Eurolandu zachowywaliśmy się wczoraj nieco słabiej, co zresztą nie było odosobnionym przypadkiem (w dalszym ciągu – z punktu widzenia techniki – słabo prezentuje się sektor bankowy, a także KGHM).

Analizując wykres kontraktów warto w tej chwili zwrócić uwagę na kolejną zaporę popytową: 2419 – 2423 pkt. (zresztą wspominałem już o niej wielokrotnie w komentarzach wideo) i lokalny opór techniczny: 2460 – 2464 pkt.

Wychodzę z założenia, że dopiero powrót kontraktów ponad wskazaną zaporę podażową mógłby stać się istotnym czynnikiem zwiększającym szansę byków na sforsowanie kluczowego oporu Fibonacciego: 2487 – 2492 pkt. Tym samym jest to warunek ewentualnego powrotu kontraktów na ścieżkę dominującej jeszcze w ujęciu krótkoterminowym tendencji wzrostowej.

d3g2m11

Sygnał negatywny pojawiłby się natomiast w momencie przełamania wsparcia: 2419 - 2423 pkt. Ruch korekcyjny rozwinąłby się wówczas na tyle mocno, że mogłyby wystąpić problemy z próbą aktywnego przeciwstawiania się presji podażowej. Niewykluczone zatem, że następstwem przełamania w/w zakresu cenowego byłaby ostatecznie negacja całego impulsu popytowego (powrócę do tej kwestii w swoim pierwszym opracowaniu online, prezentując dodatkowe zapory popytowe Fibonacciego).

Podsumowując, podaż zaczyna obecnie z coraz większą determinacją inicjować swoje działania, co znajduje już negatywne odzwierciedlenie na wykresie FW20Z1420 (wczorajsze przełamanie wsparcia: 2443 – 2446 pkt.). Z kolejnym niepokojącym sygnałem mielibyśmy do czynienia w momencie wybicia się kontraktów poniżej węzła: 2419 – 2423 pkt. Obóz byków nie powinien zatem dopuścić do przełamania w/w wsparcia.

Tak jak sugerowałem przed momentem, rozwinę ten wątek w swoim pierwszym opracowaniu online, które wyjątkowo dzisiaj ukaże się około godz. 12.00. Na zakończenie warto jeszcze wspomnieć o dzisiejszej publikacji miesięcznego raportu z amerykańskiego rynku pracy (tradycyjnie godzina 14.30).
Paweł Danielewicz
Analityk techniczny, makler
DM BZ WBK

d3g2m11
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3g2m11