Trwa ładowanie...

Koniec marzeń o e-recepcie i e-skierowaniu?

Powstanie platformy dostarczającej takie usługi jak Internetowe Konto Pacjenta, e-recepta i e-skierowanie jest możliwe w tym roku, choć z umowy wycofał się wykonawca systemu - zapewnia Centrum Systemów Informatycznych Ochrony Zdrowia.

Koniec marzeń o e-recepcie i e-skierowaniu?Źródło: Fotolia, fot: Food Photo
d1msfmm
d1msfmm

Uruchomienie platformy ma ułatwić pracownikom ochrony zdrowia i samym pacjentom dostęp do informacji o stanie zdrowia i danych medycznych. Sprawniejsza ma być też obsługa pacjentów, m.in. dzięki elektronicznym receptom.

Jak poinformował na stronie internetowej CSIOZ dyrektor tej instytucji Marcin Kędzierski od umowy odstąpił - "po wykorzystaniu wszystkich form pomocy niesionych przez CSIOZ" - wykonawca odpowiedzialny za realizację m.in. Szyny Usług, czyli kluczowego elementu platformy e-zdrowie (tzw. projekt P1). Ma ona zapewnić komunikację podsystemów realizowanych przez wykonawców pozostałych części projektu oraz systemów zewnętrznych, wraz z narzędziami do administracji całej platformy.

Kędzierski wyjaśnił, że dotychczasowa współpraca z wykonawcą przy projekcie P1 nie gwarantowała pomyślnego zakończenia prac nad integracją systemu. "Zarówno firma, jak i CSIOZ uznały, że wykonawca nie jest w stanie zrealizować procesu integracji produktów projektu P1, pomimo podjęcia przez CSIOZ szeregu działań wpierających i naprawczych" - napisał dyrektor w oświadczeniu. Według niego CSIOZ m.in. umożliwiło wykonawcy prowadzenie prac w swojej siedzibie i zaangażowało do tego pracowników - swoich i firm doradczych.

Podkreślił, że zagwarantowanie ciągłości realizacji projektu jest priorytetem CSIOZ, dlatego przystąpiono do wyboru nowego wykonawcy, a do negocjacji zaproszono wiodące firmy z sektora IT. Właśnie zakończył się etap oceny ofert.

d1msfmm

Katarzyna Maćkowska z wydziału informacji i promocji CSIOZ poinformowała, że wykonawca złożył wniosek o odstąpienie od umowy w środę 7 stycznia, a w czwartek 8 stycznia nie pojawił się żaden z jej pracowników. Już na tym etapie opóźnienia były tak duże, że CSIOZ nie miało gwarancji pomyślnego zakończenia prac.

Maćkowska poinformowała, że w pierwotnym budżecie CSIOZ na wykonanie Szyny Usług przewidziana została kwota 10 mln zł brutto. Po przeprowadzonych negocjacjach z firmami z branży IT, które mogłyby dokończyć prace, ostatecznie ofertę opiewającą na 89,2 mln zł złożyło tylko jedno konsorcjum.

Dopytywana o realny termin uruchomienia P1 powiedziała, że jeżeli zostanie podpisana umowa z wybranym wykonawcą, projekt powinien zostać ukończony jeszcze w tym roku. Nowy harmonogram prac ma być przedstawiony po podpisaniu umowy.

Nasze zdrowie w sieci

Celem projektu P1 jest budowa elektronicznej platformy usług publicznych w zakresie ochrony zdrowia, umożliwiającej organom administracji publicznej, przedsiębiorcom (m.in. placówkom ochrony zdrowia, aptekom i praktykom lekarskim) oraz obywatelom gromadzenie, analizę i udostępnianie cyfrowych zasobów o zdarzeniach medycznych.

d1msfmm

W ramach P1 umożliwione ma być korzystanie z Internetowego Konta Pacjenta. W IKP będą gromadzone informacje o wszystkich odbytych przez pacjenta wizytach, zabiegach oraz wystawionych receptach, skierowaniach czy zleceniach, ale to pacjent zdecyduje, które dane na temat wcześniejszego leczenia udostępni i któremu lekarzowi. Jeżeli potrzebna będzie pełniejsza dokumentacja medyczna, np. wyniki badań od innego świadczeniodawcy, za pomocą platformy internetowej lekarz będzie mógł wystąpić o nie i je otrzymać.

Wprowadzenie systemu P1 ma być ułatwieniem także dla lekarzy i farmaceutów. Dzięki e-recepcie farmaceuci nie będą już mieli problemu z rozczytaniem pisma lekarskiego na klasycznym druku recepty. Po wystawieniu przez lekarza e-recepty pacjent, który będzie korzystał z IKP, otrzyma e-mailem lub sms-em kod, który poda farmaceucie. Na tej podstawie zostanie ona zrealizowana. Możliwe będzie częściowe realizowanie blankietów - każdy lek będzie można wykupić w innej aptece.

Pacjent, który nie zdecyduje się na korzystanie z IKP, otrzyma od lekarza przypominający obecną receptę wydruk, na którym znajdą się podstawowe informacje o zapisanym leku, dawkowaniu oraz specjalny kod kreskowy dla farmaceuty. Wydruk będzie możliwy także w przypadku e-skierowania oraz e-zlecenia na wyroby medyczne.

d1msfmm

Wprowadzenie e-skierowania powinno spowodować skrócenie kolejek do specjalistów, ponieważ uniemożliwi ono zapisanie się na podstawie jednego papierowego skierowania do kilku kolejek jednocześnie.

Obowiązek wystawiania wyłącznie e-recept ma wejść dopiero od sierpnia 2016 r. Do tego czasu będzie obowiązywał okres przejściowy, tzn. lekarze będą mogli wystawiać tradycyjne recepty lub e-recepty i ewentualne wydruki informacyjne dla osób nie korzystających z IKP. Od marca 2017 r. obowiązkowe ma być wystawianie e-skierowań oraz e-zleceń, zaś obowiązek przekazywania wszystkich danych przez świadczeniodawców ma wejść od sierpnia 2017 r.

CSIOZ podlega resortowi zdrowia i realizuje projekty informatyzacji ochrony zdrowia.

d1msfmm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1msfmm