Trwa ładowanie...

Koniec z mitem "wymagane doświadczenie"!

Młodzi uważają, że pracodawcy oczekują od nich przede wszystkim
doświadczenia. Ale najnowsze badania, do których dotarła "Gazeta Wyborcza", pokazują co innego.

Koniec z mitem "wymagane doświadczenie"!Źródło: thinkstock
d4n6aho
d4n6aho
Młodzi uważają, że pracodawcy oczekują od nich przede wszystkim doświadczenia. Ale najnowsze badania pokazują zupełnie coś innego. Podejście pracodawców do najważniejszych cech kandydatów zmieniło się diametralnie na przestrzeni ostatnich lat.

Najważniejsza cecha kandydata

- Okazuje się, że ważniejsze jest rozwijanie konkretnych umiejętności i cech, a nie przypadkowa praca tylko do CV - mówi Izabela Surmacz ze Stowarzyszenia ABK, które z Instytutem Liderów przygotowało raport "Dwa światy: Kompetencje przyszłości 2014". Według opracowania idealny kandydat, zdaniem młodych, ma doświadczenie zawodowe (59 proc. wskazań), jest odporny na stres (48 proc.) i radzi sobie w trudnych sytuacjach (44 proc.). Tymczasem pracodawcy akcentują umiejętność pracy zespołowej (59 proc.), kreatywność i innowacyjność (52 proc.).

Umiejętność współpracy w grupie decyduje zdaniem pracodawców, o tym, czy pracownikowi zostanie przedłużony kontrakt po okresie próbnym, czy zaproponuje mu się stanowisko po odbyciu stażu. Osoby poszukujące zatrudnienia muszą jednak pamiętać, że praca zespołowa jest bardzo szeroką kompetencją, obejmującą szereg innych zdolności m.in. negocjacyjnych, aktywnego słuchania czy asertywności. To, które z tych kompetencji są ważne, zależy także od tego, jaką pozycję w danym zespole ma zajmować kandydat. Pewne z tych kompetencji są uniwersalne (np.: umiejętność aktywnego słuchania,) jednak nieco odmiennych kompetencji pracodawca będzie oczekiwał od menedżera zespołu sprzedażowego, a innych od jego podwładnego. Różnice wynikać będą także ze specyfiki pracy.

d4n6aho

Zmiana podejścia pracodawców

Podobne badania przeprowadzone przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pokazały, że polscy pracodawcy zmienili diametralnie zdanie na temat najważniejszych cech, jakie powinien mieć kandydat do pracy. Trzy lata temu, w czasie, kiedy przeprowadzano badanie, od pracowników wymagano głównie lojalności a najbardziej niepożądanymi cechami u podwładnego były kreatywność, innowacyjność czy elastyczność. Czyli te cechy, które są dziś wymieniane jako niezbędne. Właściciele małych i średnich firm otwarcie przyznawali, że nie jest ważne, czy pracownik zna języki obce. Nie liczyła się również jego mobilność czy gotowość do zmian. Ich zdaniem idealny pracownik to wierny szefowi fachowiec, który nie musi za dużo myśleć.

Trzy lata temu aż 88 proc. badanych pracodawców deklarowało, że liczy się dla nich pracowitość. Innowacyjność pracownika była ważna tylko dla co trzeciego właściciela małej i średniej firmy. Samodzielność ceniło u podwładnych tylko 58 proc. pracodawców (w 2009 r. było to 71 proc.).

Jak widać jeszcze kilka lat temu wśród polskich pracodawców przeważało konserwatywne podejście. Cechy, które w czasach gorszej prosperity powinny być docenione przez firmy, jak kreatywność i elastyczność znalazły się na niższych pozycjach. Podobnie jak wykształcenie formalne oraz umiejętność dzielenia się wiedzą. Najnowsze badania obrazują zmianę, jaka zaszła w myśleniu pracodawców. Umiejętność pracy zespołowej, kreatywność i innowacyjność to najważniejsze cechy, jakie obecnie powinien mieć idealny kandydat do pracy.

JK,WP.PL

d4n6aho
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4n6aho