Trwa ładowanie...

Kradną konta na Facebooku, a następnie proszą o pożyczkę znajomych. BLIK ostrzega

Znajomy napisał do ciebie o pożyczkę wypłacaną BLIK-iem? Lepiej najpierw do niego zadzwoń, by to potwierdzić. Może się bowiem okazać, że ukradziono mu konto na portalu społecznościowym. A ty stracisz za chwilę pieniądze.

Kradną konta na Facebooku, a następnie proszą o pożyczkę znajomych. BLIK ostrzegaŹródło: Shutterstock.com
d2l3h65
d2l3h65

Schemat jest prosty - oszust najpierw wyszukuje konto, które nie ma ustawionej dwustopniowej weryfikacji. Włamuje się na nie, a następnie pisze do znajomych o przekazanie pieniędzy. Nierzadko odwołują się do trudnej sytuacji życiowej, która ma wzbudzić współczucie i "zmotywować" do niesienia pomocy.

A potem wszystko idzie jak po sznurku. Oszust prosi o przelanie pieniędzy za pośrednictwem BLIK-a. Pokrzywdzony podaje kod, a następnie potwierdza płatność w banku za pomocą PIN-u. I w ten sposób zostaje okradziony.

Polski Standard Płatności, operator systemu BLIK, ostrzega Polaków przy tym sposobem wyłudzania pieniędzy. Przedstawia również kilka możliwości, jak można się przed takim oszustem ochronić.

Zobacz też: Koronawirus. Zamknięte centra handlowe. "Liczymy na specustawę"

W sytuacji, w której nasz znajomy pisze do nas o pożyczkę, warto najpierw z nim się skontaktować w inny sposób (np. zadzwonić), by potwierdzić, czy rzeczywiście to on. Jeśli natomiast nie ma możliwości potwierdzenia tożsamości w żaden sposób, to lepiej się wstrzymać na jakiś czas przed podaniem kodu BLIK.

Przed podaniem PIN-u sprawdźmy także szczegóły transakcji. Dowiemy się z nich ile pieniędzy w rzeczywistości chce wypłacić "znajomy" oraz jaka jest lokalizacja bankomatu. To też może nam ułatwić weryfikację, czy rzeczywiście mamy do czynienia z kimś kogo znamy.

d2l3h65

Polski Standard Płatności zachęca również do zabezpieczenia swojego profilu na Facebooku weryfikacją dwuskładnikową. Uwierzytelnianie logowania odbywa się wtedy za pomocą hasła oraz specjalnego kodu, który otrzymamy w SMS-ie.

PSP przypomina również o konieczności ochrony swojego telefonu - hasłem, odciskiem palca lub biometrią twarzy, a także o ochronie PIN-u do akceptacji mobilnej banku.

Wszelkie przypadki prób wyłudzenia pieniędzy powinno się zawsze zgłaszać na policję.

d2l3h65

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

d2l3h65
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2l3h65