Trwa ładowanie...

Legitymacja jak dowód osobisty. Część uczniów dostanie plastikowe e-legitymacje

Wymięte, podarte, poplamione – tak nierzadko wyglądają legitymacje szkolne kilka miesięcy po tym, jak trafią w ręce dzieci. W niektórych szkołach papierowe dokumenty już we wrześniu zastąpi plastik. Legitymacje będą nie tylko ładniejsze, ale też bardziej praktyczne, bo można na nich zakodować różne informacje.

Legitymacja jak dowód osobisty. Część uczniów dostanie plastikowe e-legitymacjeŹródło: MEN, fot: źródło: MEN
d10p395
d10p395

Już od września 2018 r. szkoły będą mogły wydawać uczniom nowe e-legitymacje w postaci plastikowych kart, które przypominają dowody osobiste.

MEN
Źródło: MEN, fot: źródło: MEN

Zgodnie z podpisanym 26 kwietnia 2018 r. rozporządzeniem, szkoły mogą wydawać uczniom i słuchaczom, a także niepełnosprawnym dzieciom w przedszkolach – legitymacje szkolne oraz legitymacje przedszkolne w dotychczasowej, czyli papierowej formie - lub e-legitymacje szkolne lub przedszkolne. To od szkoły zależy, czy uczniowie dostaną papierową legitymację w dobrze znanej formie czy plastik.

Plastikowa legitymacja nie tylko jest bardziej wytrzymała niż papierowa, którą łatwo podrzeć czy uszkodzić, ale też umożliwia zakodowanie na niej dodatkowych usług. Na rewersie można przede wszystkim umieścić informacje o ulgach związanych z przejazdami środkami publicznego transportu.

Ruszyły testy cyfrowych dokumentów

Legitymacja w telefonie – trwają testy

Prawdziwą rewolucją będą jednak legitymacje w smartfonie, czyli mLegitymacje. Aplikację przygotowało Ministerstwo Cyfryzacji. Umożliwi ona pobranie mLegitymacji na telefon na podstawie danych autoryzacyjnych wydawanych przez szkołę.

mLegitymacja, która jest częścią aplikacji mObywatel, będzie zawierała te same dane, które można znaleźć na tradycyjnych legitymacjach:

d10p395

• imię i nazwisko ucznia lub studenta;
• numer legitymacji lub albumu;
• datę wydania;
• termin ważności;
• status użytkownika (uczeń, student);
• datę urodzenia;
• PESEL;
• adres zamieszkania;
• nazwę i adres szkoły lub uczelni.

Przed wakacjami w dwóch siedleckich szkołach oraz na miejscowym uniwersytecie ruszyły testy mLegitymacji Szkolnej i mLegitymacji Studenckiej. Uwagi posłużą na etapie pilotażu, który jest planowany od września tego roku.

Na tę chwilę nie jest planowane zastąpienie tradycyjnych legitymacji wersją elektroniczną - oba rozwiązania będą funkcjonować równolegle.

d10p395

Jak będzie wyglądało wprowadzanie danych do systemu? Szkoły wpiszą zlecenie za pomocą profilu zaufanego. W odpowiedzi otrzymają wydruk z kodem, który przekażą uczniowi.

W trakcie kontroli w komunikacji miejskiej uczeń wyświetli ją w aplikacji, a kontroler zweryfikuje ją na trzy sposoby. W razie wątpliwości, kontrolujący może użyć aplikacji weryfikującej, która pobiera mLegitymację i sprawdza zgodność z danymi w systemie. Aby zapewnić bezpieczeństwo, w razie utraty smartfona czy uszkodzenia aplikacji, szkoła będzie mogła unieważnić legitymację i wygenerować nową.

Okres ważności mLegitymacji będzie tożsamy z okresem ważności wydanej uczniowi odpowiednio legitymacji szkolnej albo e-legitymacji (przedłużenie ważności wspomnianych legitymacji wymagało będzie ponownego wydania mLegitymacji).

mLegitymację będzie mógł wyrobić tylko uczeń osiadający numer PESEL. Dla pozostałych zarezerwowana jest tradycyjna legitymacja papierowa lub elektroniczna.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d10p395
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10p395