Trwa ładowanie...
d3wp4bc
internet
23-04-2014 10:08

MAC: globalne spotkanie nt. przyszłości zarządzania Internetem NETmundial (komunikat)

...

d3wp4bc
d3wp4bc

23.04. Warszawa - MAC informuje:

23 kwietnia w Sao Paulo w Brazylii zaczyna się ważne globalne spotkanie dotyczące przyszłości zarządzania Internetem - NetMundial, czyli Global Multistakeholder Meeting on the Future of Internet Governance. Zgromadzi przedstawicieli państw, firm, przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego i naukowców. Delegacji Komisji Europejskiej przewodniczy komisarz ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes. Polskę reprezentuje minister administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski, który zabierze głos w środę w czasie sesji otwarcia. Spotkanie ma na celu wypracowanie globalnych zasad zarządzania Internetem i mapy drogowej opisującej dalszy rozwój zarządzania Internetem.

Rozumiejąc wagę spotkania do Brazylii swoje delegacje wysyłają także inne państwa europejskie - np. delegacji Szwecji przewodzi minister spraw zagranicznych Carl Bildt, a szefem delegacji francuskiej będzie minister Axelle Lemaire odpowiedzialna za gospodarkę elektroniczną. Swoich przedstawicieli wysyłają również rządy USA, Portugalii, Belgii, Australii, Irlandii, Niemiec, Szwajcarii, Chin, Rosji, Hiszpanii, Austrii, RPA, Turcji, Norwegii, Kanady, Korei Południowej i wielu innych (pełna lista uczestników znajduje się pod tym adresem: http://netmundial.br/blog/2014/04/20/netmundial-announces-list-of-registered-participants/).

Spotkanie organizowane jest przez rząd Brazylii i ICANN - amerykańską organizację non-profit, która odpowiada za szereg kluczowych funkcji Internetu na poziomie zasobów technicznych. Zapewniają one sprawne komunikowanie się urządzeń w sieci, wpływają na możliwość tworzenia nowych stron, dodawania serwerów czy dodatkowych urządzeń.

d3wp4bc

Decyzję o zorganizowaniu spotkania prezydent Brazylii Dilma Rousseff ogłosiła na Twitterze 9 października 2013 roku. Wcześniej, 7 października, podczas spotkania w Urugwaju organizacje zajmujące się strukturą techniczną Internetu - z ICANN na czele - opublikowały tzw. Montevideo Statement (https://www.icann.org/en/news/announcements/announcement-07oct13-en.htm), w którym apelują o globalizację ICANN i funkcji IANA (funkcje IANA to wprowadzanie nowych domen do tzw. root zone file, rozdzielanie adresów IP i AS, przydzielanie i porządkowanie parametrów protokołów).

Szef ICANN Fadi Chechad, ustalił z prezydent Rousseff, że Brazylia i ICANN wspólnie zorganizują kwietniowe spotkanie na temat zarządzania Internetem. Katalizatorem zbliżenia między brazylijskim rządem i ICANN było ujawnienie przez Edwarda Snowdena latem 2013 roku informacji o inwigilacji prowadzonej przez amerykańską agencję wywiadowczą NSA (miały być podsłuchiwane m.in. rozmowy telefoniczne prezydent Brazylii).

Informacje ujawnione przez Snowdena uruchomiły proces, który zaczął zmieniać krajobraz podziałów w sprawie tego, jak powinna rozwijać się światowa sieć.

- Część państw - przede wszystkim niedemokratycznych, ale również niektóre państwa rozwijające się - uważa, że właściwym modelem dla rozwoju Internetu jest model międzyrządowy - według nich to rządy powinny odgrywać wiodącą rolę w zakresie polityk publicznych dotyczących Internetu, marginalizując udział społeczeństwa obywatelskiego, przedsiębiorców i organizacji technicznych

d3wp4bc

- W debacie globalnej państwa demokratyczne, a więc również państwa Unii Europejskiej (w tym Polska), prezentują inne podejście, popierając tzw. model wielostronny (multistakeholder model). Zakłada on, iż o sprawach dotyczących Internetu należy decydować w sposób możliwie przejrzysty, w ramach równoprawnej współpracy przedstawicieli rządów, sektora prywatnego, społeczeństwa obywatelskiego, organizacji naukowych i technicznych. Spotkanie w Brazylii jest organizowane w tym drugim modelu, a więc w modelu wielostronnym. Wszystkie ustalenia, jakie będą zapadały podczas spotkania, muszą zatem uzyskać akceptację wszystkich uczestników spotkania, a więc przedstawicieli rządów, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców, naukowców i organizacji technicznych. Organizatorzy spotkania zadbali o zrównoważony udział przedstawicieli wszystkich grup.

- Ważne dla całego procesu wydarzenie miało miejsce 14 marca 2014 r.: władze USA ogłosiły, że zgadzają się na globalizację nadzoru nad tzw. funkcją IANA, a więc oddanie w ręce uczestników wielostronnego procesu zarządzania Internetem nadzorczej roli nad wprowadzaniem w życie decyzji o podstawowych zasobach sieciowych. Obserwatorzy uznali to za krok naprzód w kwestii odbudowania zaufania do rządów i firm, nadszarpniętego po informacjach o działaniach NSA -mimo braku bezpośredniego związku między nadzorem USA nad funkcją IANA a przechwytywaniem treści przez służby specjalne.

Obrady w Sao Paulo:

d3wp4bc

Przewodniczącym NetMundialu jest Virgílio Fernandes Almeida, koordynator brazylijskiego komitetu ds. zarządzania Internetem (CGI) oraz sekretarz stanu ds. technologii informacyjnych w Ministerstwie Nauki, Technologii i Innowacji. Na współprzewodniczących wyznaczył:

- Fadi Chedade, prezesa ICANN reprezentującego organizacje techniczne; - Jeanette Hofmann, niemiecką badaczkę reprezentującą środowisko naukowe; - Subi Chaturvedi, aktywistkę z Indii, reprezentującą społeczeństwo obywatelskie; - Andile Ngcaba, biznesmena z RPA, reprezentującego sektor prywatny.

Strategią spotkania i zaangażowaniem globalnej wspólnoty zajmuje się High-Level Multistakeholder Committee, który spotkał się po raz pierwszy w Barcelonie w lutym 2014. Jego przewodniczącym jest brazylijski minister komunikacji Paulo Bernardo Silva. Członkami są przedstawiciele 12 państw - Argentyny, Brazylii, Francji, Ghany, Niemiec, Indii, Indonezji, RPA, Tunezji, Korei Południowej, Turcji i USA, a także po trzech przedstawicieli organizacji technicznych, naukowych, społeczeństwa obywatelskiego i sektora prywatnego.

d3wp4bc

W ramach High-Level Multistakeholder Committee na poziomie wiceprzewodniczącego sektor prywatny reprezentują Joe Alhadeff, wiceprezes Oracle, Christoph Steck z Telefonica, operatora telekomunikacyjnego w wielu państwach Ameryki i Europy oraz Jimson Olufuye, przedsiębiorca z Nigerii. Z kolei organizacje międzynarodowe w ramach High-Level Multistakeholder Committee reprezentują na szczeblu wiceprzewodniczącego: Hamadoun Toure z ITU (agendy ONZ - Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego), Wu Hongbo z Departamentu Spraw Ekonomicznych i Społecznych ONZ, a także Neelie Kroes z Komisji Europejskiej.

Przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego zostali wybrani w ramach 1Net - otwartej listy dyskusyjnej utworzonej podczas IGF na Bali jesienią 2013 roku.

Kolejne planowane w 2014 wydarzenia dotyczące przyszłości Internetu:

d3wp4bc

- 12-16 V - RIPE 68 w Warszawie - 10 - 13 VI - WSIS High-Level Event w Genewie - 12-13 VI - EURODIG, Berlin - 22-26 VI - Spotkanie ICANN 50 w Londynie - 3-5 IX - IGF, Stambuł - 16 IX - Rozpoczyna się 69. Zgromadzenie Ogólne ONZ w Nowym Jorku - 12-16 X - Spotkanie ICANN 51 w Los Angeles - 20 X - 7 XI - ITU PP14, Busan

Agenda spotkania jest dostępna pod adresem: http://netmundial.br/blog/2014/04/17/netmundial-announces-outcome-document-and-agenda-of-the-meeting/

Organizatorzy zapowiadają też transmisję online z możliwością zgłaszania uwag i komentarzy (więcej informacji tutaj: http://netmundial.br/blog/2014/04/21/everyone-can-participate-of-netmundial-through-web-channels/). Materiały na spotkanie zainteresowani mogli zgłaszać do 8 marca (zrobiło to 188 podmiotów z całego świata). Dokument do dyskusji został opublikowany przez organizatorów 14 kwietnia (https://mac.gov.pl/aktualnosci/globalne-spotkanie-w-brazylii-organizatorzy-publikuja-dokument-do-dyskusji).

Więcej informacji: https://mac.gov.pl/aktualnosci/netmundial-w-sao-paulo-zaczyna-sie-globalne-spotkanie-na-temat-przyszlosci-zarzadzania

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ kos/

d3wp4bc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wp4bc