Trwa ładowanie...
d128w82

MAC: rząd przyjął projekt ustawy o zbiórkach publicznych (komunikat)

...

d128w82
d128w82

27.08. Warszawa - MAC informuje:

Projekt ustawy o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych zakłada nowe podejście do dobroczynności. Zgodnie z zaproponowanymi rozwiązaniami to obywatele będą decydować o tym, kogo i jak wesprzeć. Natomiast rolą państwa będzie ułatwienie obywatelom podejmowania decyzji (a nie decydowanie za nich) oraz przeciwdziałanie nadużyciom.

- Chodzi o ułatwienie ofiarności, o to, by było łatwiej zbierać pieniądze na publiczne cele. Chciałbym doprowadzić do przesunięcia roli państwa tak, by w sprawie zbiórek publicznych nie zajmowało się ono zezwoleniami, ale tworzyło ramy organizacyjne, a w realnej przestrzeni dbało o przejrzystość - tak cele projektu przedstawił minister Michał Boni, rozpoczynając latem 2012 r. prace nad zmianą.

Obowiązująca aktualnie ustawa z 1933 r. o zbiórkach publicznych przewiduje, że każdy, kto chce prowadzić zbiórkę publiczną musi ubiegać się o pozwolenie władzy na jej prowadzenie, a po zakończeniu zbiórki przed tą samą władzą rozliczyć się z jej przeprowadzenia.

d128w82

Projekt ustawy zakłada zniesienie obowiązku uzyskiwania "pozwoleń" na zbiórkę publiczną. Zastanie ono zastąpione zgłoszeniami - na publicznie dostępnym portalu zbiórek publicznych - po to, by obywatele mieli łatwy dostęp do informacji o tym, kto i na co zbiera. Ponadto zbieranie na dobre cele przez przelewy na konto - gdzie przepływ pieniędzy jest rejestrowany - nie będzie wymagało zgłoszenia i nie będzie podlegało regulacji dotyczącej zbiórek publicznych. Tu przepływ środków jest automatycznie rejestrowany i może być odtworzony, nie ma więc potrzeby, by państwo narzucało dodatkowe ramy przejrzystości.

Będzie tak dzięki doprecyzowaniu pojęcia zbiórki publicznej: chodzi wyłącznie o zbieranie środków w przestrzeni publicznej do przysłowiowej puszki - w gotówce lub w naturze. Tu bowiem zbierający i darczyńca pozostają anonimowi. Nie wiadomo kto i ile wpłacił oraz ile kto zebrał. Dlatego, tak jak w innych krajach europejskich (np. Wielkiej Brytanii i Holandii), ustawa o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych będzie dotyczyć tylko tego rodzaju zbiórek, gdzie nie ma śladów przepływu środków.

Obecnie zgłoszenia zbiórek i sprawozdania ze zbiórek przechowywane są w aktach w urzędzie. Projekt przewiduje, że zgłoszenia i sprawozdania będą dostępne online dla wszystkich. Wszystkie zbiórki publiczne - małe, duże, ogólnopolskie i lokalne - będą zgłaszane na jednym portalu. To też ułatwi społeczną kontrolę - informacja na temat przyszłych i bieżących zbiórek prezentowana będzie w sposób przejrzysty, czytelny i dostępny dla wszystkich.

Za prowadzenie portalu zbiórek publicznych będzie odpowiadał minister administracji i cyfryzacji (minister właściwy do spraw ds. administracji publicznej). Nowa ustawa nie przewiduje tworzenia odrębnego systemu kontroli zbiórek publicznych. Wystarczą istniejące mechanizmy kontroli (np. kontroli skarbowej, nadzoru nad organizacjami pożytku publicznego itp).

d128w82

Szacuje się, że na nowych regulacjach podmioty organizujące zbiórki publiczne mogą zyskać ponad 3 mln zł rocznie. Te korzyści będą możliwe dzięki wykorzystaniu komunikacji elektronicznej, zniesieniu obowiązku umieszczania sprawozdania ze zbiórek w prasie, zniesieniu opłaty skarbowej za złożenie wniosku o pozwolenie na jej przeprowadzenie.

Dla organizacji i obywateli, którzy nie będą chcieli korzystać z internetowego zgłaszania zbiórek - pozostanie otwarta droga "papierowa".

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d128w82
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d128w82