Trwa ładowanie...
d2z9rrk

MAC ws. projektu ustawy o finansowaniu Kościołów i innych związków wyznaniowych (komunikat)

...

d2z9rrk
d2z9rrk

26.07. Warszawa - MAC informuje:

Dziś, tj. 26 lipca br. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przekazało do konsultacji projekt ustawy o sposobie finansowania kościołów i innych związków wyznaniowych. Poinformował o tym na konferencji prasowej Michał Boni, szef MAC. Minister podkreślił, że nad projektem pracowano od zeszłego roku. Intensywnie dyskutowaliśmy o nim z zainteresowanymi kościołami i związkami wyznaniowymi, ale pełne, otwarte dla wszystkich konsultacje zaczynamy teraz - dodał.

Celem projektu jest przekazanie w ręce obywateli decyzji o tym, czy i jaki Kościół lub inny związek wyznaniowy wspierać. Obywatele decydowaliby korzystając z prawa do przekazania 0,5-proc. podatku należnego na wybrany Kościół lub inny związek wyznaniowy. Jednocześnie kościoły i inne związki wyznaniowe samodzielnie płaciłyby składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne duchownych. Oznaczałoby to zniesienie dotychczasowego Funduszu Kościelnego, z którego budżet państwa przekazuje pieniądze na te składki, i zastąpienie go rozwiązaniami bardziej przystającymi do aktualnych stosunków społecznych.

Proponowany w projekcie mechanizm odpisu podatkowego jest podobny jak w przypadku odpisu na działalność organizacji pożytku publicznego: każdy obywatel ma prawo przekazać 1 proc. swojego podatku na działalność wybranej organizacji społecznej (warto pamiętać, że odpis 1 procenta możemy robić na organizacje znajdujące się na liście organizacji pożytku publicznego - czyli takich, których działalność i sposób rozliczania się musi być zgodna z ustawą o działalności pożytku publicznego i wolontariacie). Analogicznie - prawo otrzymania odpisu przysługiwałoby kościołom i innym związkom wyznaniowym o uregulowanej sytuacji prawnej tzn. działającym na podstawie partykularnych ustaw albo wpisanym do rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych.

d2z9rrk

Minister Boni podkreślił, że w trzy lata po realnym wprowadzeniu odpisów ustawa przewiduje przegląd i analizę funkcjonowania nowego mechanizmu. Jeśli będzie to potrzebne - a z mechanizmu mają korzystać wszystkie 172 zarejestrowane w Polsce kościoły i związki wyznaniowe - zostaną wypracowane rekomendacje dalszego postępowania.

W ciągu pierwszych trzech lat działania mechanizmu ustawa gwarantuje kościołom i związkom wyznaniowym uzupełnienie wpływów z budżetu, gdyby odpisy podatkowe okazały się na początku niższe niż obecny poziom finansowania z Funduszu. Minister powiedział również, że ustawa weszłaby w życie dopiero po zniesieniu procedury nadmiernego deficytu państwa nałożonej przez Komisję Europejską - ze względu na uszczuplenie wpływów z podatków do budżetu (na skutek stosowania przez obywateli odpisu podatkowego).

Projekt ustawy dostępny jest w Biuletynie Informacji Publicznej MAC i na portalumamzdanie.org.pl, gdzie można zamieszczać opinie przez 21 dni.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kos/

d2z9rrk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2z9rrk