Trwa ładowanie...
d11ixt8

MAC: XIV Sympozjum Świata Telekomunikacji i Mediów (komunikat)

...

d11ixt8
d11ixt8

19.03. Warszawa - MAC informuje:

Dziś, tj. 19 marca br., rozpoczęło się dwudniowe XIV Sympozjum Świata Telekomunikacji i Mediów 3K: Konwergencja - Konkurencja - Konsolidacja. Uczestniczący w spotkaniu przedstawiciele administracji rządowej oraz branży telekomunikacyjnej i medialnej będę dyskutować m.in. o tym jak wygląda Polska na cyfrowej mapie świata, jakie są aktualne trendy w sektorze mediów na świecie oraz o głównych wyzwaniach w zakresie ochrony konkurencji i konsumentów na polskim rynku telekomunikacyjnym i mediowym.

Sympozjum otworzył Rafał Trzaskowski, minister administracji i cyfryzacji. Szef MAC powiedział, że do skutecznej cyfryzacji Polski potrzebne są trzy elementy: inwestycje w szybkie sieci szerokopasmowe, dalsze rozwijanie e-usług dla obywateli i przedsiębiorców oraz rozwijanie kompetencji cyfrowych. Podkreślił, że doświadczenia innych krajów UE pokazują, iż połączenie tych trzech elementów decyduje o sukcesie. Według danych Banku Światowego, w krajach o niskim i średnim poziomie dochodów, każdorazowy wzrost penetracji łączy szerokopasmowych o 10 punktów procentowych przekłada się na zwiększenie wzrostu gospodarczego o 1,38 punktu procentowego.

Minister Rafał Trzaskowski zauważył także: "Często mówimy o cyfryzacji Polski, a moim zdaniem nie do końca wybrzmiewa to, co najważniejsze. Nie akcentujemy tego wystarczająco dobitnie, że jest to instrument, który ma służyć przede wszystkim temu, aby Polska się rozwijała".

d11ixt8

Przypomniał, że o tym co jest planowane w telekomunikacji mówi Narodowy Plan Szerokopasmowy - program rozwoju sieci do roku 2020, którego głównym celem jest zapewnienie powszechnego dostępu do szybkiego internetu szerokopasmowego. Budowa nowej infrastruktury szerokopasmowej pozwoli wejść na rynek dodatkowym operatorom sieci dostępowych, co będzie miało pozytywny wpływ na świadczenie usług detalicznych i konkurencję na obszarach objętych projektami. Rozwój sieci przełoży się także na dodatkowe zatrudnienie. Minister Trzaskowski stwierdził: "Jeżeli spojrzymy na sytuację na rynku pracy, to te miejsca pracy, a szacuje się, że może ich powstać nawet 20 tysięcy, to kwestia niesłychanie istotna".

Minister podkreślił, że rząd jest otwarty na nowe rodzaje inwestycji w telekomunikacji. "Mamy już przykład pierwszej umowy w ramach Programu Inwestycje Polskie, która dotyczy wsparcia rozwoju infrastruktury szerokopasmowej" - dodał. Poinformował, że oczekiwania odnośnie zaangażowania tego publicznego wehikułu finansowego zostały ujęte w Narodowym Planie Szerokopasmowym. Tworząc ten dokument prowadzone były rozmowy na temat pozyskiwania nowych źródeł finansowania dla rozwoju sieci szerokopasmowych. Szef MAC zaznaczył: "Liczymy jednak, że inwestorzy, którzy do tej pory nie inwestowali w telekomunikację, zobaczą potencjał tych inwestycji i pozyskamy jeszcze większe środki".

Minister Trzaskowi powiedział, że sieci szerokopasmowe to jedna rzecz, ale nie należy zapominać o tym, że jeżeli obywatel ma z tej sieci korzystać, to powinien w tej sieci móc odnaleźć coś interesującego dla siebie. "Dlatego kwestia kontentu jest dla nas niesłychanie istotna, jak również obecności rządu w internecie" - zauważył. Minister podkreślił: "Rząd, jako instytucja świadcząca usługi w tym nowoczesnym państwie, powinien się odnaleźć i zależy nam na tym, aby jak największa liczba usług była świadczona za pośrednictwem internetu tak, żeby obywatel mógł załatwiać jak najwięcej spraw nie wychodząc z domu".

Zwrócił również uwagę na konieczność podnoszenia kompetencji cyfrowych obywateli. Przypomniał o programie Latarnicy Polski Cyfrowej. Jak stwierdził "nie chcemy na tym poprzestać". Zaznaczył, że niezwykle istotne jest także rozwijanie kompetencji bardziej wyrafinowanych, zwłaszcza tych adresowanych do przedsiębiorców. Szef MAC wspomniał również o wyzwaniach, jakie czekają Polskę w ramach negocjacji w Unii Europejskiej, jak np. ochrona danych osobowych, czy pakiet telekomunikacyjny oraz kwestie dotyczące bezpieczeństwa w sieci.


Sympozjum Świata Telekomunikacji i Mediów to coroczne spotkanie sektora telekomunikacyjnego i mediów, które w ciągu ostatnich 14 lat zyskało miano kluczowego wydarzenia tej branży w Polsce. Każdego roku gromadzi prezesów wiodących firm, reprezentantów instytucji, urzędów i izb związanych z tym sektorem. Sympozjum stało się platformą do wymiany doświadczeń oraz dyskusji na temat rozwoju rynku telekomunikacyjnego i medialnego.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

d11ixt8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11ixt8