Trwa ładowanie...
rybnik
13-06-2013 14:39

Marzenia do spełnienia

Rybnik chwali się, że ma RYJEK. A już we wrześniu na rybnickim stadionie zaśpiewa Rod Stewart!

Marzenia do spełnieniaŹródło: rybnik
d466gqx
d466gqx

Rybnik jest nowoczesnym regionalnym centrum administracyjnym, gospodarczym, edukacyjnym i kulturalnym. Silnie oddziałuje na pozostałe miasta aglomeracji rybnickiej.

Ogromny potencjał miasta, a przy tym konkurencyjne warunki inwestycji przyciągają zarówno marki światowe, jak i przedsiębiorców planujących intensywny rozwój, a nawet firmy stawiające pierwsze kroki w biznesie. Od lat rybnicki samorząd ma opinię sprawnego i otwartego na nowe inicjatywy. Prowadzone są tu działania związane z przygotowaniem projektów partnerstwa publiczno-prywatnego. Jako pierwszy w Polsce Rybnik wyemitował obligacje komunalne na rynku publicznym. Niezwykle skutecznie pozyskiwane i wydawane są środki z europejskich funduszy strukturalnych.

Wysokość pozyskanych środków unijnych ogółem (kwoty dotyczą środków, które faktycznie wpłynęły na konto miasta) (fot. investinrybnik.eu)
Źródło: Wysokość pozyskanych środków unijnych ogółem (kwoty dotyczą środków, które faktycznie wpłynęły na konto miasta) (fot. investinrybnik.eu)

Inwestycje na miarę

Potencjał miasta, po wejściu Polski do Unii Europejskiej, niemal eksplodował pomysłami i inwestycjami. W ciągu dziesięciu lat, prowadząc ambitną, ale rozważną politykę miejską, w Rybniku udało się zrealizować wiele kluczowych przedsięwzięć. Niemal 400 mln złotych (czyli prawie 100 mln euro) pozyskanych z funduszy europejskich pomogło zmienić oblicze miasta. Inwestycjom takim jak modernizacja układu drogowego, budowa sieci kanalizacji sanitarnej o długości ponad 600 km, towarzyszą projekty z obszaru IT, tj. budowa sieci szerokopasmowej, wdrożenie elektronicznej karty miejskiej, czy też budowa dynamicznej informacji pasażerskiej.

d466gqx

W Urzędzie Miasta Rybnika każdy inwestor otrzyma wsparcie Doradcy Inwestycyjnego. Przedsiębiorcy mogą liczyć na wszelkie niezbędne informacje lub konsultować się z Doradcą na dowolnym etapie procesu inwestycyjnego. Strategia rozwoju miasta to efekt uważnej analizy potencjału gospodarczego miasta i regionu, położenia geograficznego, tendencji demograficznych i dynamiki zmian ekonomicznych w kraju, regionie i w gospodarce światowej.

Budżet pod kontrolą

W lipcu 2012 r., mimo słabnącej koniunktury gospodarczej w Europie, agencja ratingowa Fitch Ratings podniosła krajowy rating długoterminowy Rybnika z „A(pol)” do "A+(pol)". Podniesienie ratingu odzwierciedla bardzo dobre wyniki budżetowe miasta na poziomie operacyjnym, bardzo dobre zarządzanie strategiczne i finansowe, które wraz z wysokimi dochodami majątkowymi oraz znacznymi wolnymi środkami, zapewniają Rybnikowi wysoką zdolność do finansowania inwestycji.

Młode centrum innowacji

Przedsiębiorczość młodych, coraz lepiej wykształconych mieszkańców Rybnika zmienia oblicze miasta. Niezależnie od wielkich międzynarodowych koncernów, dynamicznie powstają małe i średnie przedsiębiorstwa. Obok silnego przemysłu węglowego i energetycznego, przemysłu maszynowego i usług, znaczenie zyskują firmy z branży IT i przedsięwzięcia związane z ekologią.

Wielu ambitnym i pomysłowym ludziom biznes w Rybniku pozwala spełniać ich marzenia. Działają tu takie firmy IT, jak giełdowa spółka SARE S.A. (wg Deloitte jedna z 50 najszybciej rozwijających się technologicznie innowacyjnych firm Europy Środkowej), agencja interaktywna OS3, producent software Alan Systems, dostawca usług internetowych Hostersi i wiele innych. Rodzime firmy dzięki wysokiej kreatywności i przedsiębiorczości zyskały uznanie i klientów na rynku krajowym i europejskim.

d466gqx

Aktywne miasto przyciąga młodych

W Rybniku osiedla się rocznie około 1,1 tys. osób. Naturalne centrum aglomeracji pozwala budować stabilną przyszłość własną i rodziny. Rodzą się dzieci, które dorastają w przyjaznym i bezpiecznym otoczeniu pozwalającym na realizację marzeń, ambicji i zainteresowań.

Przyrost naturalny w na 1000 mieszkańców w Rybniku na tle Województwa Śląskiego i Polski w latach 2002-2011. Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych GUS
Źródło: Przyrost naturalny w na 1000 mieszkańców w Rybniku na tle Województwa Śląskiego i Polski w latach 2002-2011. Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych GUS

Od lat jednym z priorytetów rozwoju Rybnika jest stwarzanie dogodnych warunków do edukacji i rozwoju zainteresowań dzieci i młodzieży. W Rybniku działa ok. 30 ośrodków artystycznych dla dzieci i młodzieży chcącej rozwijać swoje marzenia o malarstwie, tańcu czy aktorstwie.

d466gqx

Podczas tegorocznych juwenaliów kilka tysięcy studentów z całego regionu bawiło się na koncertach zorganizowanych w rybnickim kampusie uniwersyteckim.

Coraz bardziej kulturalnie

Rybnik ma RYJEK i tym się chlubi. Organizowany od 1996 roku ogólnopolski Festiwal Kabaretowy RYJEK – Rybnicka Jesień Kabaretowa to jedna z najpopularniejszych imprez tego typu w Polsce. Równie wielką sławą cieszy się Ogólnopolski Festiwal Piosenki Artystycznej OFPA.

Kalejdoskop kulturalny Rybnika to liczne wydarzenia o randze międzynarodowej, krajowej, regionalnej i lokalnej – będące atrakcją zarówno dla mieszkańców jak i turystów oraz wyrazem działalności artystycznej rybniczan. Mecenat firm i instytucji miejskich umożliwia rozkwit rozmaitych inicjatyw kulturalnych. Fani rocka doczekali się spełnienia swoich marzeń podczas koncertów Bryana Adamsa (w 2011 r.) i Guns'n Roses (w 2012 r.). A już 14 września na rybnickim stadionie zaśpiewa Rod Stewart!

d466gqx

Europejscy przyjaciele

Gościnność Rybniczan zaowocowała bliskimi kontaktami z mieszkańcami innych miast. Od wielu lat Rybnik prowadzi szeroko pojętą współpracę zagraniczną z miastami Unii Europejskiej, jak również z miastami z Europy Wschodniej, za co został wyróżniony m.in. Tablicą Honorową Rady Europy (2012), Flagą Honorową Rady Europy (2004) oraz Dyplomem Europejskim (2003). W 2011 roku Miasto gościło Europejski Kongres Obywatelstwa i Miast Bliźniaczych.

Rybnik współpracuje z kilkunastoma miastami europejskimi. Już w 1961 r. jako pierwsze miasto w Polsce, nawiązało stałą współpracę partnerską z "miastem zza żelaznej kurtyny" francuskim miastem Saint Vallier. Pozostałe miasta partnerskie to: Mazamet (1993 r.) i Liévin (2000 r.) we Francji, Dorsten (1994 r.) i Eurasburg (2001 r.) w Niemczech, Rejon Wileński (2000 r.) na Litwie, Iwano-Frankiwsk (2001 r.) i Bar (2007 r.) na Ukrainie, Newtownabbey (2003 r.) w Irlandii północnej, grecka Larissa (2003 r.) oraz czeska Karvina (2004 r.).

d466gqx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d466gqx