Trwa ładowanie...
podatek bankowy
10-03-2011 13:45

MF: projekt ustawy wprowadzającej podatek bankowy - w przyszłym tygodniu

Wiceminister finansów Dariusz Daniluk poinformował PAP, że projekt ustawy wprowadzającej nowy podatek bankowy będzie gotowy i trafi do konsultacji międzyresortowych i społecznych w przyszłym tygodniu.

MF: projekt ustawy wprowadzającej podatek bankowy - w przyszłym tygodniuŹródło: AFP
d15t75h
d15t75h

Minister finansów Jacek Rostowski powiedział w czwartek podczas Forum Bankowego 2011, że formuła tego podatku i jego rozmiar będą na tyle "sensowne i racjonalne", że będzie on wzmacniał bezpieczeństwo systemu bankowego.

- Środki z tego podatku, tzw. podatku bankowego, nie będą szły do budżetu państwa, tylko do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego - zapewnił minister. Dodał, że będą one służyły ewentualnemu dokapitalizowaniu banków w sytuacji kryzysu.

Daniluk wyjaśnił, że formalnie nie będzie to podatek, tylko tzw. opłata ostrożnościowa. - W naszej ocenie to ma charakter regulacji antycyklicznej z punktu widzenia stabilności systemu - powiedział. Jego zdaniem wpływy z tego tytułu będą porównywalne do wielkości środków przekazywanych przez banki do BFG.

Wiceminister poinformował, że punktem wyjścia do wyliczania opłaty jest wielkość pasywów pomniejszona o wysokość funduszy podstawowych oraz suma środków gwarantowanych przez BFG.

d15t75h

- Pośrednio będzie zależała od wielkości gwarantowanych depozytów. Im więcej w bilansie gwarantowanych depozytów, tym mniejsza będzie opłata. Chodzi o to, by dwa razy nie płacić za to samo - wyjaśnił.

Daniluk poinformował, że przyszła ustawa powinna wejść życie jeszcze w tym roku.

Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Stanisław Kluza powiedział PAP, że regulator nie ingeruje w kwestie fiskalne, pozostawiając je ministrowi finansów. - Nadzór zawsze stoi na stanowisku, aby zwiększać bezpieczeństwo sektora, natomiast narzędzia mogą być różne - dodał.

Premier Donald Tusk pod koniec stycznia zapowiadał, że jeśli rząd zdecyduje się wprowadzić podatek bankowy, to wpływy z niego będą skierowane do specjalnego funduszu w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, a nie do budżetu państwa. Jednocześnie premier zaznaczył, że jest mało prawdopodobne, by podatek ten wszedł w życie jeszcze w 2011 r.

Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak mówił w styczniu, że biorąc pod uwagę całokształt sytuacji na rynku finansowym, nie ma potrzeby wprowadzania podatku bankowego, gdyż istnieje Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

d15t75h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15t75h