Trwa ładowanie...
df9v96x

MF: zakup alkoholu w sklepach i gastronomii jest bezpieczny (komunikat)

...

df9v96x
df9v96x

22.06. Warszawa - Ministerstwo Finansów informuje:

Badania laboratoryjne wszystkich 321 próbek pobranych w trakcie wspólnej kontroli przeprowadzonej 13 kwietnia br. przez Służbę Celną i UOKiK dały wynik negatywny (nie zakwestionowano legalności żadnego z pobranych wyrobów).

321 reprezentatywnych próbek alkoholi pobranych podczas kontroli zostało poddane badaniom w laboratoriach Służby Celnej i UOKiK. We wszystkich przypadkach wynik badania potwierdził, że kontrolowany wyrób jest legalny. Służba Celna potwierdziła też autentyczność banderol. Kontrolę zaplanowano i przeprowadzono w punktach sprzedaży alkoholi, które są reprezentatywne dla rynku (łącznie 161 punktów sprzedaży: marketów, sklepów oraz lokali gastronomicznych na terenie 7 województw).

Wyniki przeprowadzonych działań potwierdziły słuszność założeń kontrolnych Służby Celnej dotyczących alkoholu etylowego i wyrobów wytworzonych na jego bazie, polegających na ograniczaniu kontroli legalnego rynku i koncentracji sił na rozpoznawaniu, wykrywaniu i zwalczaniu we współpracy z innymi służbami nielegalnej produkcji wyrobów alkoholowych i wprowadzaniu ich do obrotu poza ewidencją na targowiskach, bazarach i innych nielegalnych miejscach sprzedaży. W 2010 r. Służba Celna zlikwidowała 30 nielegalnych rozlewni alkoholu i zatrzymała ponad 220 tys. litrów nielegalnych wyrobów.

df9v96x

13 kwietnia 2011 r. o godz. 17 funkcjonariusze celni i inspektorzy Inspekcji Handlowej przeprowadzili zintensyfikowane działania kontrolne na terenie siedmiu województw (dolnośląskiego, lubelskiego, łódzkiego, mazowieckiego, podlaskiego, śląskiego i wielkopolskiego) w 74 sklepach, 31 marketach i 56 lokalach gastronomicznych. Kontrolą objęto ponad 250 tys. butelek, tj. ok. 133 tys. litrów wyrobów alkoholowych. Spośród tej ilości wytypowane zostało ok. 25 tys. butelek do szczegółowego sprawdzenia a 321 prób skierowano do badań laboratoryjnych.

W działaniach kontrolnych, zorganizowanych i koordynowanych przez Służbę Celną, wzięło udział ponad 400 pracowników obu służb.

Przeprowadzone działania miały cel: fiskalny, społeczny i ekonomiczny. Cel fiskalny to zwalczanie nieprawidłowości polegających na wprowadzaniu do obrotu nielegalnych wyrobów z pominięciem obowiązków podatkowych. Niemniej istotnym celem jest ochrona zdrowia konsumentów (cel społeczny) poprzez eliminację z obrotu handlowego podrobionych wyrobów alkoholowych, do produkcji których użyto odkażonego alkoholu etylowego, bądź alkoholu niewiadomego pochodzenia oraz ochrona legalnie działających producentów wyrobów alkoholowych przed nieuczciwą konkurencją (cel ekonomiczny).

Kontrole w punktach sprzedaży polegały na sprawdzeniu legalności pochodzenia wyrobów alkoholowych, w sposób, który nie zakłócał funkcjonowania placówek handlowych i gastronomicznych w okresie przedświątecznym, kiedy występuje podwyższone ryzyko nieprawidłowości z powodu zwiększonego obrotu alkoholem. Kontroli zostały poddane banderole pod kątem ich autentyczności oraz zgodności wyrobów z oznaczeniami w postaci banderoli, a więc także legalność pochodzenia wyrobów. Ponadto w kontrolowanych punktach kontrolerzy pobierali próbki wyrobów alkoholowych (próbkę do badania i próbkę kontrolną), które zostały przekazane do badań w laboratoriach celnych oraz w laboratoriach Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ mick/

df9v96x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
df9v96x