Trwa ładowanie...

MFW: utrata wschodnich obwodów dobije Ukrainę

Świat coraz poważniej bierze pod uwagę rozpad Ukrainy, a nawet aneksję jej wschodnich obwodów przez Rosję. Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) przyznał, że plan pomocy dla naszego sąsiada w wysokości 17 mld dolarów zostanie zrewidowany w przypadku utraty przez władze w Kijowie wschodu kraju.

MFW: utrata wschodnich obwodów dobije UkrainęŹródło: Fotolia, fot: krivinis
d3pyahi
d3pyahi

"Jeśli rząd centralny utraci efektywną kontrolę nad wschodem kraju, program zostanie zrewidowany" - zapowiada MFW w raporcie na temat szczegółów pomocy finansowej dla Ukrainy.

"Konflikt w regionie może zmniejszyć wpływy do budżetu i znacznie zaszkodzić perspektywom inwestycyjnym" - pisze Fundusz, dodając, że sytuacja Ukrainy może się pogorszyć bardziej niż przewidywano.

Według MFW wschodnie obwody (doniecki, ługański i charkowski) reprezentują razem ponad 21 proc. ukraińskiego PKB i 30 proc. produkcji przemysłowej kraju. W razie eskalacji w regionie, niezbędne okaże się zwiększenie pomocy dla Ukrainy - ocenia MFW. W takim przypadku rozpatrzone zostaną również "środki korygujące" do programu reform wymaganego przez Fundusz od Kijowa.

MFW zaaprobował dwuletni program pomocy dla Ukrainy w formie kredytów na sumę 17,1 mld dolarów. Pomoc ma być udzielana ratami, przy czym pierwsza ma wynieść 3,2 mld dolarów i ma być wypłacona niezwłocznie. Uruchomienie każdej kolejnej transzy będzie uzależnione od oceny stanu ukraińskiej gospodarki dokonywanej co dwa miesiące.

d3pyahi

„Program gospodarczy władz Ukrainy poparty przez Fundusz skierowany jest na przywrócenia stabilizacji makroekonomicznej, wzmocnienie zarządzania gospodarką oraz przejrzystości, a także na to by spowodować zdrowy, mocny wzrost gospodarczy, ochraniając przy tym najsłabszych obywateli" - podał MFW w komunikacie.

W zamian za pożyczkę Ukraina zobowiązała się do uwolnienia kursu hrywny, zwrotu stawek komunalnych, reformy emerytalnej i zmniejszenia wydatków państwa.

Według programu rządu Ukrainy pieniądze z pożyczki zostaną częściowo wydane na spłatę poprzedniego kredytu z 2010 r.; a także na inwestycje w energetykę, które pomogą oszczędzać gaz. Teraz przy niskiej detalicznej cenie i braku ograniczeń na Ukrainie marnotrawi się ogromne ilości gazu.

Wpływ starcia rosyjsko-ukraińskiego na region zależy – zdaniem MFW – od tego, jak długo potrwa konflikt. Zdaniem Funduszu najbardziej ucierpią gospodarki ukraińska i rosyjska. W mniejszym stopniu, ale też wyraźnie, Mołdowa, Białoruś i kraje bałtyckie, gdzie będzie odczuwalne spowolnienie gospodarki rosyjskiej, mniejszy popyt z Rosji i malejący napływ rosyjskich pieniędzy. Węgry, Słowacja, Słowenia, Czechy, Polska i Finlandia mogą ucierpieć z powodu utrudnień w dostawach źródeł energii, podobnie jak Bułgaria i Czarnogóra. Mołdowa i Białoruś zagrożone są wyraźnym spowolnieniem napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych – wynika z opublikowanej we wtorek prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego dla Europy Środkowej i Wschodniej.

d3pyahi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pyahi