Trwa ładowanie...
d3mdd18

MG: równy dostęp firm do polskiego i chińskiego rynku (komunikat)

...

d3mdd18
d3mdd18

27.04. Warszawa - Ministerstwo Gospodarki informuje:

"Zależy nam, aby polsko-chińska wymiana towarów i usług odbywała się na równych zasadach. Przedsiębiorcy z Polski i Chin powinni mieć taki sam dostęp do rynków obu krajów" - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak na spotkaniu z chińskim ministrem handlu Chen Demingiem 26 kwietnia 2012 r. w Warszawie.

Wicepremier Pawlak nawiązał do Forum Gospodarczego "Polska - Europa Środkowa - Chiny" z udziałem premierów Polski i Chin, które odbyło się tego dnia w Warszawie. Poinformował, że region Europy Środkowo-Wschodniej jest spójnym obszarem gospodarczym o łącznym PKB większym od PKB Rosji.

Szef resortu gospodarki podkreślił, że przedsiębiorcy tego regionu są zainteresowani rozwojem współpracy gospodarczej z Chinami. "Cieszą nas zapowiedzi pana premiera Wen Jiabao i pana ministra Chen Deminga, że Chiny w ciągu najbliższych lat planują znacznie zwiększyć import z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, tak aby zniwelować deficyt tych państw w handlu z Chinami" - ocenił.

d3mdd18

Minister gospodarki wyraził zadowolenie z rozwiązania problemu z dostępem polskiej wieprzowiny do rynku chińskiego. 23 kwietnia 2012 r. Chiny oficjalnie ogłosiły listę 12 polskich zakładów eksportujących mięso wieprzowe i drobiowe. Uznano, że te przedsiębiorstwa spełniają chińskie wymagania.

Wicepremier Waldemar Pawlak nawiązał również do XV sesji Polsko-Chińskiej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej, która odbędzie się 30 i 31 maja 2012 r. w Pekinie. "Chcielibyśmy połączyć posiedzenie Komisji z misją biznesową i forum gospodarczym" - zaznaczył wicepremier. "Zależy nam na podsumowaniu, podczas tej sesji, stanu relacji dwustronnych, omówieniu ewentualnych problemów w kontaktach biznesowych i planów dalszego rozwoju wzajemnej współpracy" - dodał.


Polska odnotowuje deficyt handlowy w obrotach z Chinami - zarówno w wymiarze wartościowym (eksport dziesięciokrotnie niższy od importu, w roku 2011 eksport 1,35 mld euro import 13,2 mld euro), jak i strukturalnym - eksportujemy głównie miedź i chemikalia (łącznie ok. 70 proc. wartości eksportu), importujemy głównie wyroby elektroniki użytkowej (ok. 50 proc. wartości importu).

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ sewa/

d3mdd18
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mdd18