Trwa ładowanie...
d3b74dn

MG ws. pełnomocnika rządu ds. polskiej energetyki jądrowej (komunikat)

...

d3b74dn
d3b74dn

11.04. Warszawa - Ministerstwo Gospodarki informuje:

11 kwietnia 2014 r. Hanna Trojanowska, w związku z wypełnieniem powierzonych jej zadań i decyzją prezesa Rady Ministrów, zakończyła pracę jako pełnomocnik rządu ds. polskiej energetyki jądrowej. Hanna Trojanowska odpowiadała za całokształt rozwoju i wdrażania energetyki jądrowej w Polsce. Przygotowała i przedstawiła Radzie Ministrów Program Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ). Dokument został przyjęty przez rząd 28 stycznia 2014 r.

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński wyraził uznanie i podziękował Hannie Trojanowskiej za pracę i wkład w budowę Programu Polskiej Energetyki Jądrowej.

Przyjęcie Programu PEJ przez Radę Ministrów zakończyło formalny etap przygotowań do budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Za realizację zadań w zakresie rozwoju energetyki jądrowej odpowiedzialny jest minister gospodarki, który będzie kontynuował dalsze zadania w tym obszarze. Są one związane przede wszystkim z przygotowywaniem planu w zakresie postępowania z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym oraz wspieraniem polskich przedsiębiorców i sektora naukowego na rzecz ich zaangażowania w realizację inwestycji jądrowych w Polsce i za granicą. Ponadto minister gospodarki będzie koordynował działania na rzecz kształcenia i szkolenia kadr dla instytucji i firm związanych z energetyką jądrową, jak również szeroko pojętej komunikacji i edukacji.

d3b74dn

Wspólnie z ministrem gospodarki w ramach Programu PEJ współpracować będą m.in. Ministerstwo Skarbu Państwa, Państwowa Agencja Atomistyki oraz Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych. Realizacja inwestycji należy zaś do inwestora, czyli Polskiej Grupy Energetycznej PGE S.A., która jest bezpośrednio odpowiedzialna za budowę elektrowni jądrowych i infrastruktury towarzyszącej.

- Nie było do tej pory tak intensywnego i owocnego czasu dla energii jądrowej w Polsce jak ostatnie pięć lat. Po rezygnacji z projektu jądrowego w Żarnowcu na początku lat 90. musieliśmy podjąć pracę od początku - podkreśla Hanna Trojanowska. - Dziś, po blisko 5 latach pełnienia funkcji pełnomocnika i wykonaniu powierzonych mi zadań, odchodzę ze stanowiska w poczuciu, że nadany został właściwy kierunek rozwoju energetyki jądrowej w Polsce - dodaje.


Pełnomocnik rządu ds. polskiej energetyki jądrowej został powołany 19 maja 2009 r. w randze podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 maja 2009 r. w sprawie ustanowienia pełnomocnika rządu ds. polskiej energetyki jądrowej, stanowiącego wykonanie uchwały Rady Ministrów nr 4/2009 z dnia 13 stycznia 2009 r. w sprawie działań podejmowanych w zakresie rozwoju energetyki jądrowej.

d3b74dn

Pełnomocnik zrealizował wszystkie zadania przewidziane w powyższym rozporządzeniu. Najważniejszym z nich było opracowanie i przedstawienie Radzie Ministrów Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. Ponadto przeprowadzono działania w następujących obszarach:

- Legislacja: Stworzono nowoczesne i kompleksowe ramy prawne dla energetyki jądrowej w Polsce. Zakres i jakość wprowadzonych zmian w polskim prawodawstwie zostały bardzo wysoko ocenione na forum międzynarodowym, w tym przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej.

- Kształcenie i szkolenie kadr: Przeprowadzono serię szkoleń i staży dla przedstawicieli polskiego świata nauki - tzw. edukatorów. Opracowano raporty na temat stanu przygotowania kadrowego kluczowych instytucji, uczelni wyższych oraz szkolnictwa gimnazjalnego i ponadgimnazjalnego. Na początku kwietnia 2014 r. odbyło się w MG I Edukacyjne Forum Energetyki Jądrowej.

d3b74dn

- Zaplecze naukowo-badawcze: Utworzono Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) łącząc dotychczas istniejące instytuty naukowe. W realizację Programu PEJ włączyły się także m.in. Instytut Chemii i Techniki Jądrowej (IChTJ) oraz Instytut Fizyki Jądrowej PAN (IFJ PAN). Na wniosek MG Narodowe Centrum Badan i Rozwoju (NCBiR) uruchomiło strategiczny projekt badawczy "Technologie wspomagające rozwój bezpiecznej energetyki jądrowej".

- Działania informacyjno-edukacyjne: Od 2009 roku zrealizowano szereg działań informacyjno-edukacyjnych, mających na celu podniesienie poziomu wiedzy społeczeństwa o energetyce jądrowej. Rozpoczęto kampanię informacyjną "Poznaj atom. Porozmawiajmy o Polsce z energią", w której ramach przeprowadzono szereg działań wykorzystujących zarówno tradycyjne narzędzia komunikacji (prasa, radio, publikacje) jak i te nowoczesne (social media, debaty społeczne). W 2013 roku podjęto działania edukacyjno-informacyjne oparte o środki i kadry własne Ministerstwa Gospodarki.

- Postępowanie z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym: Powołano zespół do spraw opracowania Krajowego planu postępowania z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym. Rozpoczęto także działania związane z przygotowaniem badań dla lokalizacji przyszłego składowiska odpadów promieniotwórczych nisko- i średnioaktywnych.

d3b74dn

- Współpraca międzynarodowa: Podpisano memoranda o współpracy w dziedzinie pokojowego wykorzystania energii jądrowej z Francją (2009), Japonią, Koreą i USA (2010). Pozwoliły one na korzystanie przez Polskę z doświadczeń tych państw. Sukcesem w 2010 r. zakończyły się starania o członkostwo w Agencji Energii Jądrowej OECD (NEA OECD). Przedstawiciele Polski aktywnie uczestniczyli w pracach międzynarodowych organizacji i inicjatyw w zakresie energetyki jądrowej (MAEA, NEA OECD, Europejskie Forum Energii Jądrowej - ENEF, Międzynarodowe Ramy Współpracy dla Energetyki Jądrowej - IFNEC). Zintegrowany Przegląd Infrastruktury Jądrowej (INIR) dokonany przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej potwierdził wysoką jakość przygotowania Polski do wdrożenia energetyki jądrowej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

d3b74dn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3b74dn