Trwa ładowanie...

Miesięczny urlop od składek ZUS. Premier mówi o propozycjach dla przedsiębiorców

- Każdy zatrudniony będzie mógł wybrać jeden miesiąc w roku wolny od składki ZUS–owiskiej. Oznacza to także, że państwo za ten miesiąc zapłaci za tę składkę, aby zachować ciągłość tej składki, aby w przyszłości nikt nie stracił za ten miesiąc na emeryturze - mówił premier Donald Tusk po posiedzeniu rządu.

Premier Donald Tusk Premier Donald Tusk Źródło: GETTY, fot: NurPhoto
d2745i7
d2745i7

Premier Donald Tusk poinformował o pracach nad projektem ustaw z propozycjami dla przedsiębiorców. Jak podkreślił, prace trwają i ma nadzieję, że do końca marca przepisy wprowadzające tzw. wakacje od ZUS zostaną uchwalone.

Każdy zatrudniony będzie mógł wybrać jeden miesiąc w roku wolny od składki ZUS–owskiej. Oznacza to także, że państwo za ten miesiąc zapłaci za tę składkę, aby zachować ciągłość tej składki, aby w przyszłości nikt nie stracił za ten miesiąc na emeryturze. Mam nadzieję, że prezydent tego nie zawetuje - stwierdził premier Tusk.

ZUS obliczył, że każdy miesiąc "wakacji od składek" będzie kosztował 2024 r. 1,6 mld zł. Propozycja rządu Tuska obejmie 1,8 mln przedsiębiorców. Koszty z każdym rokiem będą rosły.

Przypomnijmy, że KO w kampanii zapowiadała, że będzie to jeden miesiąc w ciągu roku dla każdego drobnego przedsiębiorcy i samozatrudnionego, a Trzecia Droga chciała, aby było to rozwiązanie tylko dla tych w "trudnej sytuacji".

d2745i7

Ostateczne decyzje w tej sprawie miały jednak zapaść dopiero po zapoznaniu się nowego rządu z faktycznym stanem finansów państwa.

Chorobowe z ZUS

Premier zapowiedział również drugie rozwiązanie dla przedsiębiorców. Chce wprowadzić zmiany w świadczeniach chorobowych, tak aby było ono od pierwszego dnia wypłacane przez ZUS.

- Minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przedstawi informację o tempie pracy nad płatnością przez ZUS "chorobowego" od pierwszego dnia choroby. Aktualnie ciężar wypłaty wynagrodzenia chorobowego - 80 proc., spada na przedsiębiorczynie i przedsiębiorców. My zakładamy, że ten obowiązek powinien spoczywać na ZUS-ie - dodał premier.

Według aktualnych przepisów to pracodawca wypłaca chorobowe pracownikom przez pierwsze 33 dni niezdolności do pracy w roku kalendarzowym. Wyjątkiem są zatrudnieni po 50. roku życia, gdzie ten okres wynosi 14 dni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2745i7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2745i7