Trwa ładowanie...

Mieszkają z rodzicami. Młodzi Polacy ani myślą o wyprowadzce

Przeciętny młody Polak wyprowadza się z domu rodzinnego, kiedy ma 27 lat, 7 miesięcy i 6 dni. To aż o 9 lat później niż przeciętny Szwed i o dwa lata później niż średnia wieku wyprowadzki Europejczyków. Jaki jest tego powód?

Mieszkają z rodzicami. Młodzi Polacy ani myślą o wyprowadzceŹródło: Pixabay.com
d16mgia
d16mgia

– Osoby młode przeważnie zarabiają mniej, a konieczność posiadania wkładu własnego znacznie utrudnia zakup pierwszego mieszkania. Oczywiście do wyboru jest też najem, ale większość młodych woli własne "cztery kąty" z prozaicznego powodu – jeśli w danym miejscu planujemy mieszkać dłużej – to najem jest dziś po prostu droższy niż zakup na kredyty – mówi Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments, firmy która przygotowała zestawienie.

Na tle europejskich państw Polacy wyprowadzają się późno, jesteśmy na 19. miejscu z 32. przebadanych krajów. Choć i tak wygląda to lepiej niż w 2012 roku, wtedy młodzi Polacy wyprowadzali się z domu w wieku 28,5 lat.

Najpóźniej wyprowadzają się obywatele takich państw jak: Czarnogóra, Chorwacja, Serbia, średni wiek to 31 lat. Jest to skutek niskich dochodów mieszkańców tych państw.

Szwedzi wyprowadzają się najwcześniej, tutaj przeciętny wiek opuszczenia rodzinnego gniazda wynosi ok. 18,5 lat. Wynika to nie tylko z dobrej sytuacji majątkowej, ale też z tego, że Szwecja to państwo o małej gęstości zaludnienia, przez co młodzi przeprowadzają się do oddalonych miast żeby się dalej uczyć.

d16mgia

Niewiele gorsze w tej kwestii są Luksemburg i Dania, tutaj czas na wyprowadzkę jest w wieku 20-21 lat. Zdaniem Bartosza Turka nie bez znaczenia jest też wychowanie i kultura, które za standard uznają szybkie usamodzielnianie się, a model ten wspierają darmowe szkolnictwo i system stypendiów.

Finanse, a przeprowadzka

Wyprowadzka jednak nie wiąże się jedynie z możliwościami finansowymi, widzimy to na przykładzie krajów basenu Morza Śródziemnego. Tam młodzi decydują się na przeprowadzkę później niż ci z państw o podobnym statusie majątkowym z północy.

– Jest to efekt wzorca kulturowego, a w ostatnich latach wysokie bezrobocie wśród ludzi młodych tylko ten trend wzmacnia – zaznaczył Turek.

To, kiedy wyprowadzamy się, jest silnie zależne od dojrzałości. Od dawna wiemy, że kobiety dojrzewają szybciej. Z danych Eurostatu wynika, że kobiety również szybciej decydują się na wyprowadzkę pomimo niższych dochodów.

d16mgia

W Polsce kobiety opuszczają dom rodzinny w wieku 26,3 lat, mężczyźni 1,5 roku później. W Europie różnica jest jeszcze większa - kobiety opuszczają dom rodzinny w wieku 25 lat, a mężczyźni dwa lata później.

Z wyliczeń Expandera wynika, że 120 przeciętnych pensji potrzeba obecnie, by kupić mieszkanie o powierzchni 50 metrów kwadratowych w Warszawie. Niewiele krócej trzeba pracować na mieszkanie w Gdańsku.

(oprac. Oliwia Felczerek)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d16mgia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16mgia