Trwa ładowanie...

"Nie ma sensu". Skutki decyzji odczują na starość. Porażający raport

Największymi wyzwaniami finansowymi stojącymi przed młodymi ludźmi są kupno mieszkania oraz oszczędzanie na emeryturę. Tylko 31 proc. młodych Polaków odkłada środki na dodatkową emeryturę, najczęściej w PPK. Ale aż 15 proc. z nich nie wie, czy gromadzi środki w PPK, czy też nie.

Kupno mieszkania i oszczędzanie na emeryturę największymi wyzwaniami młodych PolakówKupno mieszkania i oszczędzanie na emeryturę największymi wyzwaniami młodych PolakówŹródło: PAP, fot: JUSTYNA ROJEK
drwid5u
drwid5u

Młodzi dorośli przeciętnie wskazują wiek 34 lat jako moment, w którym powinno się zacząć odkładać pieniądze na emeryturę. Przy czym zdaniem 38 proc. badanych należałoby rozpocząć oszczędzanie przed 25. rokiem życia. Jest również grupa osób, dla których oszczędzanie ma sens po 40 roku życia lub 60 - wynika z informacji Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Wysoka inflacja utrwali nam się na lata". Prof. Orłowski kreśli czarny scenariusz dla Polski

Kupno mieszkania największym wyzwaniem

Największym wyzwaniem dla młodych ludzi wydaje się kupno mieszkania. Aż 41 proc. osób uważa to za coś prawie niemożliwego. Ponadto, cele takie jak zabezpieczenie własnej edukacji, edukacja swoich dzieci, zabezpieczenie finansowe "na czarną godzinę", czy kupno samochodu, także nie wydają się łatwym zadaniem dla około 80 proc. młodych Polaków.

drwid5u

W efekcie 27 proc. młodych dorosłych uznaje, że zabezpieczenie finansowe na czas emerytury jest dla niech zupełnie lub prawie nieosiągalne - wynika z informacji Izby.

Tylko 31 proc. młodych osób odkłada na jesień życia

Nic więc dziwnego, że wśród badanych młodych dorosłych w wieku do 30 lat tylko 31 proc. odkłada środki na emeryturę. Co ciekawe, kolejne 10 proc. badanych nie jest pewne, czy odkłada na emeryturę, czy też nie. Wynikać to może z niepewności dotyczącej tego, czy jest w PPK i czy przypadkiem nie ma innych programów, w które ich wpisano.

Wyniki wskazują, że co piąta kobieta i co czwarty mężczyzna nie zamierzają ani dziś, ani później zabezpieczyć swojej finansowej przyszłości. To może stanowić poważny problem społeczny nie tylko na poziomie gospodarstw domowych, ale również na poziomie makro - zauważa dr Katarzyna Sekścińska z Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak młodzi ludzie zabezpieczają swoją finansową przyszłość?

Większość młodych dorosłych nie odkłada środków w emerytalnych instrumentach finansowych. Największym zainteresowaniem natomiast cieszy się PPK, w którym świadomie gromadzi środki co piąty badany.

drwid5u

Warto zaznaczyć, że kolejne niemal 15 proc. młodych ludzi nie wie, czy gromadzi środki w PPK, czy też nie. Biorąc pod uwagę automatyczny zapis do PPK można się spodziewać, że przynajmniej część spośród tych osób odkłada środki w PPK, tylko nieświadomie.

Nie odkładają, bo nie ufają i nie mają wiedzy

Najczęściej wymienianym powodem nieinwestowania w IKE, IKZE i PPK jest brak zaufania do rządzących, na co wskazuje co trzeci Polak. Kolejne dwa powody to poczucie, że jeszcze jest za wcześnie na takie inwestycje oraz poczucie braku wystarczającej wiedzy w tym temacie.

"Badanie świadomości emerytalnej i postaw wobec systemu emerytalnego Polaków do 30 roku życia" na zlecenie Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych przeprowadziła dr Katarzyna Sekścińska na Ogólnopolskim Panelu badawczym Ariadna. Badanie zrealizowano w metodologii CAWI na próbie 1108 dorosłych Polaków w wieku 18-30 lat (średnia 26 lat).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
drwid5u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drwid5u